August 26, 2017 at 08:33PM

August 26, 2017 at 08:33PM

نویسنده:Zhuanتاریخ:۴ شهریور ۱۳۹۶دیدگاه:بدون نظربازدید:509

@zhuanchannel
کارهایی که بدن‌تان در خواب انجام می‌دهد

_وزن کم می‌کنید

با هر نفسی که در خواب می‌کشید، بخار آب دفع می‌کنید که می‌تواند باعث کم شدن وزن‌تان شود.
وقتی که در خواب هستید، دی اکسید کربن زیادی نیز از دست می‌دهید و برای همین حدود ۵۰۰ گرم از وزن‌تان کم می‌شود. حتما دل‌تان می‌خواهد عددی که ترازو در صبح نشان می‌دهد، ثابت بماند اما متاسفانه، وزن از دست رفته، در طول روز برمی‌گردد.

_عضلات‌تان از کار می‌افتند
تنها عضله‌ای که حین مرحله‌ی خواب عمیق حرکت می‌کند، عضله‌ای است که چشم‌های‌تان را کنترل می‌کند.

_چشم‌های‌تان خیلی حرکت می‌کنند
مرحله‌ی خواب عمیق، بی‌دلیل حرکت سریع چشم در خواب (REM) نامیده نمی‌شود. این مرحله دقیقا زمانی است که چشم‌ها تند و تند به عقب و جلو حرکت می‌کنند. دانشمندان این تئوری را صادر کرده‌اند که چشم‌ها حین خواب عمیق، این حرکت‌ها را انجام می‌دهند چون شما در حال تماشای تصاویری از رویاها هستید.

_حلق‌تان تنگ می‌شود
خطرناک به نظر می‌‌رسد، اینطور نیست؟ اما این اتفاقی است که برای هر کسی حین خواب روی می‌دهد. موسسه‌ی ملی خواب توضیح می‌دهد که؛ عضلات حلق شما در حالت خواب، ریلکس شده و زبان‌تان نیز به عقب می‌افتد. این تنگ شدن می‌تواند باعث شود دیواره‌های حلق با تنفس شما بلرزند که می‌تواند صدای آزار دهنده‌ی خر و پف را تولید بکند.

_ممکن است دچار تکان‌های ناگهانی شوید
بیشتر افراد می‌گویند به مخض به خواب رفتن، این تکان‌ها را تجربه می‌کنند، اما ممکن است شما در طول شب، چند بار دچارش شوید و صبح اصلا یادتان نباشد. محققان هنوز دقیقا نمی‌دانند دلیل این پدیده چیست، اما ایده‌هایی دارند.

_مغزتان ارتباطات برقرار می‌کند
خوابیدن به شما کمک می‌کند چیزهایی که تازه به ذهن سپرده‌اید حفظ شوند و خاطرات قدیمی‌تر به این چیزهایی که تازه به ذهن سپرده‌اید، لینک داده شوند. در واقع یک خواب عمیق و با کیفیت شبانه برای حافظه‌ی شما آنقدر حیاتی است که محققان می‌گویند، اگر نخوابید، توانایی شما برای یادگیری چیزهای جدید به میزان ۴۰ درصد افت می‌کند.

_هورمون رشد ترشح می‌شود
شاید هر روز ساعات‌هایی را در باشگاه می‌گذرانید و پیشرفتی را که انتظار دارید، نمی‌بینید؛ باید بدانید دلیلش ممکن است کمبود خواب باشد. موسسه‌ی ملی خواب می‌گوید؛ بدن شما حین خواب، هورمون رشد ترشح می‌کند و این اتفاق در عمیق‌ترین قسمت خواب می‌افتد.

ترجمه: هدی بانکی
مجله هنرى ژوان

برچسب ها: ,

دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید