December 5, 2018 at 01:15PM

December 5, 2018 at 01:15PM

نویسنده:Zhuanتاریخ:۱۴ آذر ۱۳۹۷دیدگاه:بدون نظربازدید:173

@zhuanchannel
۱۵ سال پیش یعنی ۱۲ آذر سال ۸۲ پیوند مغزاستخوان داشتم.
در واقع سلولهای خون‌سازی که از برادرم گرفته بودند را مثل سرم به من تزریق کردند. نمیخواهم از سختی اون روزها بگم، چون خیلی خوش‌شانس بودم که فاکتورهای خونی برادرم با من همسان بود و سلامتی کامل رو به دست آوردم اما خیلی‌ها متاسفانه این شانس رو ندارن

چند وقتی است بانک سلولهای بنیادی در بیمارستان شریعتی تاسیس شده تا اطلاعات افراد سالم در اون ذخیره بشه و در صورت تشابه فاکتورهای خونی (HLA) افراد سالم، بیماران بتونن از سلولهای خونساز اونها استفاده کنن.

این شماره مرکز شریعتی برای هماهنگی عضو بانک سلول بنیادی شدن است.
۸۸۳۵۳۰۲۸
موسسه محک هم این آزمایش رو با گرفتن نمونه بزاق انجام میده.
اگر چند نفر باشید حتی لازم نیست مراجعه حضوری داشته باشید. فقط کافیه با این شماره ۲۳۵۰۱۱۳۲ تماس بگیرید تا بیان و نمونه بزاق رو ازتون بگیرن.

خودتون جای خانواده بیمارها بذارید، مرگ و زندگی عزیز شما در دست فردیست که کافیه چند ساعت وقت بذاره و بیاد برای آزمایش و اهدا.

بعضی از بیماران نمونه خارجی همسان پیدا میکنن( یعنی یه نفر توی یه کشور دیگه)،اما هزینه درمان توسط نمونه خارجی اینقدر بالاست که خیلی از خانواده‌ها از عهده‌اش برنمیان.

فاکتورهای خونی HLA به مجموعه‌ای از پروتئین‌های موجود بر روی سلول‌های بدن از جمله گلبول‌های سفید گفته میشه که در هنگام اهدای بافت و عضو، نیاز به سازگاری این ژن‌ها بین اهدا کننده و گیرنده وجود دارد.
همانطور که هنگام اهدای خون نیاز به تطابق گروه خونی دهنده و گیرنده خون وجود دارد.

هنگام اهدای هر بافت یا عضو نیز باید تطابق و سازگاری HLA بین دهنده و گیرنده وجود داشته باشد تا بدن فرد گیرنده این پیوند را بپذیرد.

اطلاعات شما در بانک ذخیره میشه و در صورت نیاز توسط دستگاهی سلولهای خونساز از خون محیطی شما دریافت میشه و مانند سرم به فرد گیرنده تزریق میشه.

میزان سلولهای خونی که دریافت میشه برای فرد اهدا کننده هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه و به سرعت جایگزین میشه.
شما در واقع با این کاری که میکنید یه زندگی رو نجات میدین
#محسن_پیرحسین‌لو
مجله هنرى ژوان

برچسب ها: ,

دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید