January 28, 2018 at 01:03PM

January 28, 2018 at 01:03PM

نویسنده:Zhuanتاریخ:۸ بهمن ۱۳۹۶دیدگاه:بدون نظربازدید:438

@zhuanchannel
۱۰ درصد ایرانی‌‌ها، تفننی تریاک مصرف می‌‌کنند

ملک‌زاده : تریاک، دو برابر سرطان‌زاتر از تنباکو است‌ و حداقل ۱۰ درصد ایرانی‌‌ها به صورت تفننی تریاک‌ مصرف می‌‌کنند. در برخی موارد اگر سلول‌های بنیادی زیاد تقسیم شوند باعث ابتلا به سرطان‌ می‌شوند.

مصرف قلیان، تریاک، شرایط نامناسب بهداشت دهان و دندان و مصرف چای داغ در ایران از ریسک فاکتورهایی هستند که موجب ابتلا به سرطان در کشور ما می‌‌‌‌شوند.

ملک‌زاده با اعلام این که سرطان معده در ایران در میان آقایان شیوع بیشتری دارد و در زنان کمتر است، خاطرنشان کرد:

نزدیک به ۳۰ درصد سرطان‌‌های ایران، گوارشی است.
در حال حاضر سرطان روده بزرگ افزایش داشته و با توجه به سالمند شدن‌ جامعه ایران در آینده، میزان سرطان‌‌‌ها روبه افزایش خواهد رفت اما نمی‌‌‌توان گفت که با سونامی سرطان روبرو هستیم چراکه متوسط شیوع سرطان در کشورمان از متوسط شیوع آن در دنیا کمتر است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سیگار، تریاک و الکل بعد از عفونت‌‌‌‌ها و رژیم غذایی نامناسب و نیز در برخی موارد اختلالات هورمونی در زنان، باعث ابتلا به انواع سرطان‌‌‌‌ها می‌‌شود، ابراز داشت:

چاقی باعث سرطان معده، مری، سینه، رحم، کلیه و روده می‌‌شود و یکی از قوی‌‌ترین ریسک فاکتورها بری سرطان مری، چای داغ است و استرس هم می‌‌تواند در بروز سرطان موثر باشد.

_می‌‌توان از ۵۰ درصد سرطان‌‌ها جلوگیری کرد

وی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد ایرانی‌‌ها چاق هستند، بیان کرد:
استعمال سیگار، تریاک و مشتقات آن، استفاده از آب غیر بهداشتی و غیر لوله‌‌‌کشی، بهداشت پایین دهان، چاقی و عدم تحرک، فقر اقتصادی، آلودگی هوای داخل خانه و شهرها، نوشیدن چای داغ یا نوشیدنی‌‌های داغ، مصرف زیاد‌گوشت قرمز کبابی و غذاهای کبابی سرخ شده و ‌شور از عوامل خطر سرطان مری و‌ معده در ایران هستند.

_آسپرین از بروز سرطان ‌جلوگیری می‌‌کند

ملک‌زاده با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از کل هزینه‌‌هایی که برای درمان سرطان مصرف می‌شوند برای تامین داروهاست، عنوان کرد:

مولتی ویتامین از سرطان جلوگیری نمی‌‌کند.
برخی داروها مثل آسپرین از بروز سرطان ‌جلوگیری می‌‌کند بنابراین توصیه می‌شود مردان از سن ۵۰ سالگی و زنان در بالای ۵۵ سالگی از آسپرین ‌جهت پیشگیری از سرطان استفاده کنند.
مجله هنرى ژوان

برچسب ها: ,

دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید