July 10, 2019 at 02:00PM

July 10, 2019 at 02:00PM

نویسنده:Zhuanتاریخ:۱۹ تیر ۱۳۹۸دیدگاه:بدون نظربازدید:89

@zhuanchannel
چند بازی گروهی مناسب کودک و نقش بازی‌های گروهی کودکان در کشف استعدادهایشان
مترجم:مسلم غیبی

_بازی صدای زنبور
بازی‌ صدای زنبور می‌تواند در مکانهای مختلف به نام‌های دیگر نیز شناخته شده باشد، در این بازی مربی یا پدر و مادر باید یک ایست مانند حروف الفبا یا حتی اعداد را مشخص کنند و سپس چندتای آن را به عنوان نشانه به کودکان یادآور شوند.

به طور فرض در حروف الفبا حروف پ و خ و ت ف و یا هر حرفی دیگر نشان گذاری شود و به بازیکنان گفته شود، سپس مربی یا پدر و مادر شروع به خواندن لیست کنند و به حرف مورد نظر و نشان گذاری شده که رسیدند کودک باید صدای زنبور را درآورد؛ مثلا بگیوید، الف ب پ کودک باید با شنیدن حرف پ صدای زنبور در بیاورد تا نشان دهد در خاطر دارد آن حرف نشان گذاری شود، این بازی در دنیا بسیار برای تقویت حافظه کودک توصیه شده

_قطار دیوانه
قطار دیوانه یکی از بازی‌هایی است که به نظر هدف از طراحی آن تمرکز بر روی حواس کودکان است؛ در این بازی که اغلب در مهدها از آن استفاده می‌شود، کودگان پشت سرهم قرهر می‌گیرند و مربی مهد باید با اعلام شروع قطار کودکان را به حرکت وادارد
سپس با اعلام دستوراتی چون تندتر، کودکان باید با ریتمی خاص و منظم به نحوی که به هم نخورند حرکت را شتاب دهند.

مربی سپس با اعلام دستوراتی دیگر چون حرکت آرام، حرکت قطار کودکان را کمتر کند و کودکان باید با حواس زیاد این سرعت را کاهش دهند؛ این یکی از بازی‌های پر طرفدار کودکان است که شوق و شور را در آن‌ها افزایش می‌دهد و باعث تخلیه انرژی و آموزش گروهی و تمرکز حواس نیز در آن‌ها می‌شود.

_بازی کودک نابینا
یکی از بازی‌‌های گروهی گودکان به اسم کودک نابینا شناخته شده است، این بازی برای افزایش تخیلات و حتی نقاشی کودکان مثمر ثمر است
در بازی دو کودک پشت به هم قرار می‌گیرند به طوری که پشت به هم و صورت هم را نبینند؛ به یکی از کودکان باید یک تصویر یا عکس داده شود‌.

سپس کودکی که تصویر را در دست دارد باید با شرح آن به کودکی که پشت او قرار دارد و تصویر را نمی‌بیند، کمک کند تا یک نقاشی شبیه آن بکشد، هر چه نقاشی کشیده شده توسط کودک دوم شبیه‌تر به تصویر واقعی باشد آن گروه برنده بازی نسبت‌ به گروه‌های دیگری است که همین بازی را با تصویر درگیر انجام می‌دهند باشد.
سپس کودکی که تصویر را در دست دارد باید با شرح آن به کودکی که پشت او قرار دارد و تصویر را نمی‌بیند

_بازی روی خط
یکی دیگر از بازی‌های گروهی کودکان، با استفاده از یک خط است، مربی باید یک خط بکشد و سپس تمامی کودکان حاضر در بازی باید روی خط بایستند؛ سپس با طرح سوالاتی که جوابی درست یا غلط دارند باعث شود هم آموزه‌ها و اطلاعات عمومی کودکان بالا رود و هم یک حس رقابت را بین آن‌ها ایجاد کند.

در این بازی اگر کودکان جواب سوال مطرح شده را درست دانستند به طرف خط و اگر جواب را غلط دانستند به طرف دیگر بروند
اگر کودکی اشتباه سوال را پاسخ دهد یعنی اشتباه در قسمت درست یا غلط برود، باید به عقب برود و بشیند، بازی باید تا سوختن آخرین کودک ادامه پیدا کند.
بازی پرطرفدار شاید همه نسل‌های یک نوع بازی است که اغلب با نام پیدا کردن بین بازی‌های کودکان شناخته می‌شود

_بازی پیدا کردن
بازی پرطرفدار شاید همه نسل‌های یک نوع بازی است که اغلب با نام پیدا کردن بین بازی‌های کودکان شناخته می‌شود
به این صورت که یک نفر از کودکان از اتاق بیرون برود، سپس بقیه کودکان یک وسیله را مثل کتاب مخفی کنند، سپس کودک بیرون رفته را صدا کنند؛ اگر کودک به کتاب مخفی شده نزدیک شود با ضربه زدن روی یک وسیله که به عنوان راهنما است به او علامت دهند.

هر چه کودک به کتاب قایم شده نزدیک شود صدایی پر ضرب‌تر و محکم‌تر در بیاورند و هرچه دورتر شود این صدا کم ریتم‌تر و آهسته‌تر شود؛ این بازی به قدرت تمرکز و شنوایی کودک کمک میکند
مجله هنرى ژوان

برچسب ها: ,

دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید