June 30, 2019 at 08:00PM

June 30, 2019 at 08:00PM

نویسنده:Zhuanتاریخ:۹ تیر ۱۳۹۸دیدگاه:بدون نظربازدید:122

@zhuanchannel
چرا قلقلک دادن بچه‌ها کار خطرناکیست؟

قلقلک دادن بچه‌ها بیشتر بد است تا خوب.
در مطالعه‌ای که در مورد قلقلک انجام شد، فقط ۳۲ درصد افراد این طور اعلام کردند که از اینکه قلقلک داده شوند خوششان می‌آید.

همه‌ی ما قلقلک را تجربه کرده‌ایم مخصوصا زمانی که کودک بودیم؛ بنابراین تصور می‌کنیم قلقلک دادن بچه‌ها یک کار عادی و طبیعی است
اما به خاطر بیاورید که زمانی نه چندان دور، نبستن کمربند ایمنی نیز عادی بود

_اینکه کودک می‌خندد به این معنی نیست که از قلقلک شما لذت می‌برد
بچه‌ها، مخصوصا آن‌هایی که حساس‌تر و اصطلاحا قلقلکی‌ترند، وقتی قلقلک داده می‌شوند نمی‌توانند نخندند، در حالی که کاملا از آن متنفرند.
در مطالعه‌ای که در سال ۱۹۹۷ در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، دانشمندان دریافتند احساساتی که هنگام قلقلک دادن ایجاد می‌شود، مشابه همان احساساتی نیست که در فرد هنگام خندیدن به یک جوک خنده دار ایجاد می‌شود.
قلقلک فقط تصویری اشتباه از خندیدن ارائه می‌دهد.

_قلقلک دادن راهی برای نشان دادن سلطه است
کسی که قلقلک داده می‌شود، کنترل خودش را از دست می‌دهد.
این جدال برای به دست آوردن کنترل می‌تواند برای کودک تحقیرآمیز باشد و خاطرات ناخوشایندی در ذهن او به جا بگذارد که تمام عمر با او خواهد بود.

به گفته‌ی دانشمندان، قلقلک دادن می‌تواند به خوبی و کاملا، نوعی از تسلط و چیرگی باشد و خندیدنی که ایجاد می‌کند، شیوه‌ای تکاملی برای نشان دادن تسلیم و مطیع شدن است.

پدر و مادر این مسئولیت را دارند که به کودک خود از همان سنین پایین یاد بدهند، کنترل و اجازه‌ی بدنش، فقط و فقط دست خودش است. کودک باید یاد بداند که بدنش قابل احترام و حریم شخصی اوست تا اگر زمانی در شرایطی قرار گرفت که در معرض سوء استفاده بود بتواند فورا این را تشخیص بدهد.

_در گذشته‌های دور، از قلقلک برای شکنجه‌ی افراد استفاده می‌شد
زمانی در چین و ژاپن، قلقلک شیوه‌ای برای مجازات و شکنجه‌ی اشراف بود، زیرا هیچ ردی به جا نمی‌گذاشت و فرد قربانی فورا به حالت عادی خود برمی‌گشت.

مطالعه‌ای که روی ۱۵۰ فرد بزرگسال که در کودکی از سوی خواهر یا برادر خود مورد تجاوز قرار گرفته بودند انجام شد نشان داد خیلی از این افراد، شکنجه را نوعی تجاوز فیزیکی می‌دانستند.

این مطالعه دریافت که قلقلک دادن می‌تواند واکنش‌های شدید فیزیولوژیکی در فرد ایجاد کند مانند تهوع و از دست دادن هوشیاری عدم توانایی در نفس کشیدن و لرزه شدید.

_کودک ممکن است نتواند به شما بگوید دست از قلقلک دادنش بردارید
قلقلک می‌تواند خنده‌های غیرقابل کنترلی ایجاد کند که به سختی متوقف می‌شوند. خنده در اثر قلقلک‌های مداوم می‌تواند به حدی برسد که فردی که قلقلک داده می‌شود نه بتواند به درستی نفس بکشد و نه بتواند بگوید که در موقعیت خوبی نیست.

وقتی راه‌های زیاد دیگری برای خوش گذرانی و خندیدن وجود دارد، چرا قلقلک؟!

قلقلک می‌تواند فرد را تا آخر عمر بی‌اعتمادی کند
قلقلک دادن کسی می‌تواند سبب «درد روحی شدید» در او شود و گاهی این درد تا آخر عمر با فرد خواهد بود.

_بچه‌ها ماساژ گرفتن را خیلی دوست دارند.
ماساژ نوزادان می‌تواند آن‌ها را آرام کند، به وزن گرفتن‌شان کمک کند و دمای بدن‌شان را تنظیم نماید. می‌توانید تکنیک‌های ماساژ کودک را فرا بگیرید و کودک‌تان را با یکی دو قطره لوسیون معمولی یا یک عصاره گیاهی ماساژ دهید.

اگر هدف‌تان این است که با کمی تحرک بدنی، با کودک بازی و تفریح کنید، قایم موشک، لی لی، بازی تعادل (از کودک بخواهید روی یک خط مستقیم راه برود، موزیک هم می‌توانید پخش کنید)، گرگم به هوا، توپ در سبد، بولینگ و یا هر بازی مبتکرانه‌ای که کودک‌تان می‌پسندد، فعالیت‌های خوبی هستند.
مهم این است که کودک شما، کسی باشد که بازی و شیوه‌ی لمس بدنش را کنترل می‌کند.

منبع: verywellfamily
برترینها_مترجم:هدی بانکی
مجله هنرى ژوان

برچسب ها: ,

دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید