March 13, 2019 at 10:20PM

March 13, 2019 at 10:20PM

نویسنده:Zhuanتاریخ:۲۲ اسفند ۱۳۹۷دیدگاه:بدون نظربازدید:189

@zhuanchannel
بفرمایید یک مشت آجیل ٣‌ هزار تومان
شهروند – سهیلا روزبان

اگر شما امسال عید بخواهید از هرکدام از اقلام آجیل فقط یک عدد بخورید، یعنی در مشت‌تان یک عدد پسته، فندق، بادام شور، بادام پوست کاغذی، بادام هندی، کشمش، نخودچی و … باشد، باید چیزی حدود ٣‌هزار تومان هزینه کنید.

_پسته دانه‌ای ٢٥٠ تومان
خرید ١٠ گرم تقریبا معادل با ٨ پسته است و ٢ هزار تومان برای شما آب می‌خورد.
هر کیلوگرم پسته حدودا ٩٠٠ عدد می‌شود و خرید هر پسته این روز‌ها حدود ٢٥٠ تومان خرج روی دست شما می‌گذارد.

_بادام هندی گران‌ترین آجیل نوروز
بادام هندی که لوکس‌ترین مغز آجیل است به طور متوسط حدود ٢٢٠ هزار تومان قیمت دارد. اگر هر کیلوگرم بادام هندی را ٦٠٠ عدد در نظر بگیریم، هر عدد آن حدودا ٣٧٠ تومان قیمت دارد.

_رقابت تنگاتنگ بادام و پسته
هر کیلوگرم بادام شور بدون پوست به طور متوسط در آجیل‌فروشی‌ها ١٤٠ هزار تومان قیمت خورده . هر ٦٠٠ تا بادام تقریبا برابر با یک کیلوگرم است و قیمت هر عدد بادام ٢٣٥ تومان است.

_قیمت پوست هر بادام ٧٥ تومان!
١١٠ هزار تومان قیمتی است که برای هر کیلو بادام کاغذی تعیین شده است.

در واقع اگر قصد خرید ١٠٠ گرم از این مغز را داشته باشید باید چیزی حدود ١١ هزار تومان خرج کنید.
اما اگر هر ١٠ گرم را معادل ٧ بادام در نظر گیریم، هر عدد از این مغز حدود ١٦٠ تومان ارزش دارد. جالب است که بدانید هر کیلو شامل ٧٠٠ بادام می‌شود.

به این ترتیب اگر قیمت یک عدد مغز بادام ٢٣٥ تومان باشد و قیمت بادام با پوست ١٦٠ تومان باشد، قیمت پوست هر بادام ٧٥ تومان تمام می‌شود!

_فندق گران‌تر از پسته
ایران پنجمین تولیدکننده بزرگ فندق در جهان است
اما در بازار کشور باید برای هر کیلوگرم فندق به طور متوسط ١٨٠ هزار تومان است. در واقع اگر هر کیلوگرم از این آجیل را حدود ٧٠٠ فندق در نظر بگیریم، هر دانه آن حدودا ٢٦٠ تومان قیمت دارد.

_تخمه کدو دانه‌ای ١٣ تومان
هر کیلو تخمه کدو حدودا ٥٠ هزار تومان فروخته می‌شود. حالا اگر هر کیلو را برابر با ٣٨٠٠ عدد تخمه در نظر بگیریم، قیمت هر عدد آن تقریبا ١٣ تومان می‌شود.

_کشمش و نخودچی جزو ارزان‌ترین‌های آجیل
بسیاری از مردم می‌گویند به جای آجیل با مغز‌های گرانقیمت، کشمش و نخودچی را سر سفره‌های هفت‌سین خود خواهند گذاشت.
جالب است که بدانید هر کیلو نخودچی این روز‌ها ٢٥ هزار تومان و کشمش سبز ٤٠ هزار تومان فروخته می‌شود.

_بادام‌زمینی دانه‌ای ٣٨ تومان
گرانی مغز‌هایی همچون پسته و بادام و گردو خرید بادام‌زمینی را چند برابر کرده است. بادام‌زمینی که ارزان‌ترین مغز کاسه آجیل شب عید امسال است، هر کیلوی آن حدودا ٤٥ هزار تومان فروخته می‌شود

_هر گردو ١٠٠٠ تومان
مغز گردو که پای ثابت آجیل چهارشنبه‌سوری، است این روز‌ها به قیمت حدود ١٥٠ هزار تومان عرضه می‌شود. البته میهمانی‌های نوروز و سفره‌هایی با خورشت‌هایی همچون فسنجان و پیش‌غذا‌هایی همچون کشک بادمجان رنگ می‌گیرند که مصرف این مغز محبوب را در بین ایرانیان در آستانه شب عید زیادتر کرده است.
اگر هر کیلو را حدود ١٥٠ گردوی کامل (البته بدون پوست) در نظر بگیریم، هر عدد گردو تقریبا هزار تومان خرج روی دست شما می‌گذارد.

_انجیر آجیل چهارشنبه‌سوری چند؟
هر چند که انجیر در کاسه آجیل شب عید جای چندانی ندارد، اما یکی از اقلام مهم آجیل چهارشنبه‌سوری است که به طور متوسط ١١٠ هزارتومان قیمت دارد.
هر عدد انجیر حدودا ٥٥٠ تومان خرج روی دست شما می‌گذارد.

با تشکر از مسئولین
مجله هنرى ژوان

برچسب ها: ,

دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید