November 3, 2018 at 11:00PM

November 3, 2018 at 11:00PM

نویسنده:Zhuanتاریخ:۱۲ آبان ۱۳۹۷دیدگاه:بدون نظربازدید:197

@zhuanchannel
هوای یکدیگر را داشته باشیم

مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه آمریکا در دولت بیل کلینتون، زمانی اعتراف کرد که تحریم‌ها علیه عراق منجر به کشته شدن پانصد هزار کودک عراقی شد (گزارش مؤسسه ران پل). این اعتراف در کنار سایر بررسی تحریم‌های اقتصاد علیه کشورها نشان می‌دهد تحریم در درجه اول و بیش از هر گروه دیگری، مردم و ضعیف‌ترین مردم را تحت فشار قرار می‌دهد و به نابودی می‌کشاند.

تقریبا تمام دولت‌ها باید به گونه‌ای تدبیر میکنند که مردم‌شان تحریم نشوند، اما تحریم‌ها صرف‌نظر از هر واقعیت دیگری، مردم ضعیف را هدف قرار می‌دهند.

من علاقه‌ای به توصیه‌های اخلاقی ندارم و همواره ترجیح داده‌ام روی اخلاق مردم تأکید نکنم، اما تحریم‌های آمریکا از سیزده آبان تشدید می‌شوند و اگرچه بخش عمده آن‌ها اعمال شده، اما تجربه نشان می‌دهد مردم تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرند.

اگر توان اقتصادی داریم (به قدر توان‌مان) در زمینه‌های زیر هوای یکدیگر را داشته باشیم.

_ خانواده‌هایی هستند که معلول دارند و هزینه دارو، درمان و خرید تجهیزات پزشکی آن‌ها سنگین است. اگر می‌توانیم بخشی یا همه هزینه‌های یک معلول را قبول کنیم.

_ خانواده‌هایی هستند که نوزاد و کودک خردسال دارند، و هزینه تغذیه، پوشاک، بهداشت و درمان این کودکان را به سختی تأمین می‌کنند. اگر می‌توانیم هزینه زندگی یک کودک را تأمین کنیم. مبادا کودکی در ایران بر اثر تحریم‌ها جان دهد.

_ زنان و مردانی هستند که بر اثر تعطیلی بنگاه‌ها ناشی از شرایط اقتصادی و تشدید تحریم‌ها بیکار می‌شوند. اگر می‌توانیم کار حتی پاره‌وقت برای‌شان جور کنیم یا به اندازه حداقل‌ها کمک‌شان باشیم.

_ زنان سرپرست خانواری هستند که شغل‌شان را از دست می‌دهند. آن‌ها بسیار در معرض آسیب و خطر هستند. آن‌ها را فراموش نکنیم.

_اگر می‌توانیم برای تمیز کردن خانه‌مان، بیشتر از گذشته کارگر به خانه بیاوریم.

_ اگر قصابی، سوپری یا میوه‌فروش محله هستیم، چند خانوار کم‌توان را در ذهن داشته باشیم و به قدر وسع، نگذاریم احساس بی‌پناهی کنند.

_اگر مدیر هستیم، بن‌های کالایی را که بین مدیران اداره توزیع می‌کنند، به کم‌توان‌ترها واگذار کنیم.

_ اگر واقعاً دو سه یا پنج هزار تومان برای شما مبلغ قابل توجهی نیست، می‌توانید باقی‌مانده پولی را که به راننده اسنپ می‌دهید پس نگیرید.

_ یکی دو ساعت وقت بگذاریم، حتماً یک خیریه معتبر پیدا می‌کنیم که قادرند ما را به یک خانواده، معلول، کودک، یا بیکار و از کارافتاده نیازمند وصل کنند.

_ ما حتماً دولت را برای مبارزه با فساد، چاره کردن تحریم‌ها، تقویت نظام حمایت اجتماعی و بقیه اصلاحات ساختاری تحت فشار قرار می‌دهیم، ایده می‌دهیم و مطالبه می‌کنیم؛ و کارآمدی و تدبیر برای رفع تحریم‌ها را از قدرت سیاسی خواهیم خواست، اما در برابر واقعیت تحریم‌ها باید هوای یکدیگر را هم داشته باشیم.

#محمد_فاضلی
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

پ.ن: از مسیج هایی که بهمون میزنید معلومه کلا ناامید هستید و خشم و عصبانیتتون از این اوضاع توی کلماتتون مشخصه. حق هم دارید .به نظر من هم امید واهی دادن بیهوده ست. و این ژستهای سیاستمداران که حلش میکنیم و فلان و بیسار هم ،واقعا رنگ باخته.واقعا اگه میتونستید حلش کنید نمیذاشتید کار به اینجا بکشه.

این وضعیت هم واقعا حق کشوریه که فسادش بالاست و اقتصادش فقط روی نفت می چرخه.و ۴۰ سال نتونست تو حوزه ی آی تی و توریست پیشرفت کنه.ترکیه امسال با اینکه گردشگرای ایرانیش نصف شدن ۱۸ درصد رشد توریست داشته جشن گرفتن. هند همزمان با ما سرمایه گذاری رو آی تی رو شروع کرد. الان برنامه نویساش دنیارو گرفتن.ایران نتونست هیچ کاری کنه که ۱۰۰ تا کشور بهش وابسته باشن. که هر ننه قمری نتونه فرت و فرت تحریمش کنه.

اما حرف من با شما اینه که نذارید عصبانیتتون باعث شه دل رحمی تون نسبت به همنوعانتون از بین بره و یه تیکه سنگ بشید.بنا رو بر این بذارید که هیچ فریاد رسی جز خودمون نداریم
مجله هنرى ژوان

برچسب ها: ,

دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید