November 4, 2018 at 10:40PM

November 4, 2018 at 10:40PM

نویسنده:Zhuanتاریخ:۱۳ آبان ۱۳۹۷دیدگاه:بدون نظربازدید:162

@zhuanchannel

این روزها برای کسانی که فوتبال اروپا را دنبال می‌کنند خبر اتهام آزار جنسی یک زن توسط رونالدو در سال دو هزار و نه را شنیده‌اند. خبری که رونالدو آن را به شدت تکذیب کرده و خود را معرض یک توطئه بزرگ معرفی کرده است‌.

اما همین اتهام کافی بوده است تا این ستاره بزرگ فوتبال جهان و حامیان او با انتقادات شدید مواجه شوند.

در این راستا نوک پیکان انتقادات به سوی باشگاه یوونتوس بوده که با انتشار بیانیه‌ای از بازیکن خود حمایت کرده و از او با عنوان یک قهرمان بزرگ یاد کرده است.
اتهام تجاوز توسط رونالدو و حمایت باشگاه یوونتوس باعث شده است روز جمعه سهام باشگاه یوونتوس با افت شدید مواجه شود و قیمت این سهام حدود ۱۸ درصد کاهش یابد

در سوی دیگر همزمان با باز شدن دوباره‌ی تحقیقات پلیسی در مورد این پرونده، دو حامی مالی رونالدو، نایکی و الکترونیک آرتز از او فاصله گرفته‌اند و تا رفع آن اتهامات حاضر به هیچگونه حمایتی از او نیستند.
در جدیدترین لیست دعوت شدگان به تیم ملی پرتغال نیز نامی از رونالدو دیده نمی شود و به نظر می رسد همگان منتظر روند دادرسی دادگاه هستند…

ماجرای اتهام تجاوز به رونالدو ناخوداگاه ما را یاد پرونده تجاوز جنسی احسان حدادی ورزشکار دومیدانی کار کشورمان می اندازد، ورزشکاری که در دادگاه مجرم شناخته و به مجازات محکوم شد. اما در عمل برخورد خاصی از سوی رسانه ها، افکار عمومی و قانون با او صورت نپذیرفت.

احسان حدادی قبل از بازی‌های المپیک ریو درگیر یک پرونده فساد اخلاقی شد. و در این راستا تلاش مسئولان ورزش( به جای محکوم کردن او) این بود که این موضوع رسانه‌ای نشود که در نهایت موفق به این امر نشدند.

حکم حدادی قبل از المپیک صادر شد و قرار این بود که حدادی شلاق خورده و به یکی از شهرهای دورافتاده تبعید شود، اما نزدیک بودن المپیک و این که حدادی شانس مدال است، کمیته ملی المپیک را مجاب کرد تا پادرمیانی کند و اجرای حکم به بعد از المپیک موکول شود. حدادی پس از شکست و ناکامی در المپیک نیز مدتی به کشور بازنگشت و سرانجام بدون هیچ محاکمه ای مسئله خاتمه یافته و ایشان دوباره با سلام و صلوات فراوان به تیم ملی بازگشته و تمرینات و مسابقات خود را از سر گرفت.

مقایسه برخورد جامعه و افکار عمومی غرب با رونالدویی که هنوز متهم است و مواجه جامعه، قانون و افکار عمومی ایران با احسان حدادی (که مجرم شناخته شد) مقایسه جالبی است.

افکار عمومی و مسئولان ورزشی در غرب به شدت به رونالدو و حامیان او واکنش نشان دادند به گونه‌ای که برخی گمانه‌زنی‌ها از پایان دوران ورزشی رونالدو در صورت اثبات اتهام سخن می‌گویند.
اما در اینجا به بهانه داشتن نقره المپیک و سابقه قهرمانی همه دست به دست هم دادند تا احسان حدادی را در تیم ملی نگه داشته و او را تبرئه نمایند.

برخورد جامعه غرب با رونالدو و نحوه برخورد جامعه ایران با حدادی یک درس بزرگ برای ما دارد و آن اینکه کدام جامعه است که در آن اخلاق قربانی همه چیز می شود؟؟

این درس بزرگ را دارد که قهرمان در چه صورتی هنوز قهرمان است؟

این درس بزرگ را دارد که ایا یک متجاوز لایق لباس تیم ملی یک کشور است؟

این درس بزرگ را دارد که آیا یک مدال المپیک ارزش این را دارد که ارزش های انسانی قربانی آن شود؟

این درس بزرگ را دارد که چه کسی قرار است الگوی کودکان و نوجوانان جامعه باشد؟

#ناشناس

پ.ن:اخلاق وقتی در یک جامعه ای بمیره.یعنی فاتحه ی همه چیز رو بخونید.
مجله هنرى ژوان

برچسب ها: ,

دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید