پست درمجله هنرى ژوان

#روانشناسى

چرا قهر می‌کنیم؟!
فکر نکنید چون قهر می‌کنید، یك آدم غیر طبیعی هستید یا دارید کار غیر طبیعی انجام می‌دهید، چون روان‌شناسان معتقدند كه قهر كردن، یک نوع مکانیسم طبیعی محسوب می‌شود که ما آدم‌ها در شرایط مختلف از آن استفاده می‌کنیم. در واقع، قهر کردن بیان یک ناراحتی و بیان یک هیجان منفی است و وقتی ما با کسی قهر می‌کنیم، در واقع ارتباط خودمان را به صورت کلامی و گاهی دیداری، قطع می‌کنیم.

چه كسانی بیشتر قهر می‌کنند؟!
آدم‌هایی که زیادی از دیگران توقع دارند، آدم‌هایی که نمی‌توانند درست احساسات و عواطف خود را ابراز کنند، افرادی که نمی‌توانند از خود دفاع کنند، آدم‌هایی که جرئت ندارند در مسائل مختلف قاطعیت داشته باشند و خلاصه، آدم‌هایی که نمی‌توانند هیجانات خود را کنترل و بیان کنند، زودتر از بقیه قهر می‌کنند. مثلاً آدم‌های پرتوقع از همه انتظار کمک و همراهی دارند و اگر کسی به آن‌ها کمک نکند، زود قهر می‌کنند یا وقتی از دوستتان، سر دیر آمدن یا بدقولی‌اش ناراحت هستید اما نمی‌توانید این را به صورت کلامی بیان کنید، از قهر کردن برای نشان دادن ناراحتی خود استفاده می‌کنید.

آیا قهر خوب است؟!
راستش را بخواهید، در کل قهر کردن چیز خوبی نیست، چون هم باعث آسیب رسیدن به شما می‌شود و هم با آزار دادن دیگران و هر دوی این اتفاقات، به رابطه شما و دیگران لطمه می‌زند، شما وقتی با یک نفر قهر می‌کنید، بیشتر به حالت‌ها، گفتار و رفتارهای منفی طرف مقابلتان توجه می‌کنید و این باعث می‌شود كه بیشتر دچار ناراحتی شوید و این موضوع می‌تواند استرس‌آور باشد، چون اگر طرف مقابل‌مان معنی درست قهر ما را نفهمد و یا متوجه خواسته ما نشود، دائم در استرس ِسرانجام این قهر به سر می‌بریم و به خودمان آسیب می‌زنیم.
@womannews
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =