February 12, 2017 at 04:25PM

@zhuanchannel
چرا برخی افراد با صبح زود بیدار شدن مشکل دارند؟

در فرهنگ عمومی افراد سحرخیر آدم‌های زرنگ و کاری تلقی می‌شوند و افرادی که صبح‌ها دیر از خواب بیدار می‌شوند تنبل و کاهل. اما آیا این باور عمومی از نظر علمی ثابت شده است؟ در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم.

برخی افراد صبح خروس‌‌خوان از خواب بیدار می‌شوند و آن‌قدر سحرخیزند که کامروایی‌شان ضرب‌المثل شده است، اما در عوض برای برخی دیگر از افراد، زود بیدار شدن از خواب یک شکنجه دردناک است. بعضی اشخاص تا نیمه‌های روز خواب‌اند و از آن به بعد فعالیت‌شان را آغاز می‌کنند و به قول معروف بدن‌شان تحرکش را بازمی‌یابد اما برای برخی دیگر این زمان حتی به نیمه‌های شب کشیده می‌شود.

پرسش این‌جاست که آیا این موضوع ربطی به تنبلی و کاهلی دارد یا مربوط به سیستم بدن است و برای آن علتی قانع‌کننده وجود دارد؟

براساس یافته‌های یک پژوهش علمی جدید ثابت شده که زمان خواب و بیداری وابسته به عوامل ژنتیکی در افراد است و گرچه فشار و اولویت‌های فردی بر آن تاثیرگذار است اما به واقع نمی‌توان کسی را به دلیل دیر بلند شدن از خواب سرزنش کرد، چراکه در این مورد ژن‌های او مسئول‌اند.

محققان بخش ژنتیک دانشگاه لستر در یک پژوهش تازه که روی مگس سرکه انجام شده، به این نتیجه رسیدند که ارتباط مستقیمی بین رفتارهای خواب و بیداری و ژنتیک وجود دارد.
متخصصان علوم اعصاب این تیم پژوهشی دریافتند که مگس‌های میوه در ساعات مختلفی از روز از شفیره خود درمی‌آیند و مشغول به کار می‌شوند.

تیم تحقیقاتی این دانشگاه دو گونه کرونوتایپ را در این مگس‌ها کشف کرد؛ جمعیتی که صبح زود مشغول فعالیت می‌شدند و جمعیتی که در ساعات پایانی روز فعالیتشان را شروع میکنند.
منظور از کرونوتایپ عادات خواب شبانه اعم از دیر یا زودخوابی است که نه تنها بر زندگی اجتماعی تاثیر می‌گذارد، بلکه پیامدهایی برای سلامت فرد نیز به دنبال دارد.
محققان انگلیسی و استرالیایی عادات خواب هر فرد را کرونوتایپ یا عادات زمانی خواب می‌نامند.
با بررسی DNA این موجودات مشخص شد بیان ژن‌ها در دو گروه سحرخیز و شب‌‌زنده‌دار با یکدیگر متفاوت است.
این تفاوت در زمان بیداری را دانشمندان به نژادهای مختلف این حشره مربوط دانستند.

هنوز پرسش‌های پاسخ داده نشده زیادی در این خصوص وجود دارد اما اگر شما نمی‌توانید صبح زود از خواب بیدار شوید مقصر نیستند، بلکه ژن‌هایی که از پدر و مادرتان به ارث برده‌اید در این امر دخیل‌اند.

محرومیت از خواب و کم‌خوابی می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری بر سلامت فرد وارد کند که از جمله آن می‌توان به از دست دادن هوشیاری و احتمال تصادف و بروز حوادث مختلف، سکته و حمله قلبی، پیری زودرس اشاره کرد.

چرخه طبیعی خواب از فردی به فرد دیگر متفاوت است .بعضی افراد در اوایل صبح پرنشاط و سرحال‌اند و عده‌ای نیمه‌شب‌ها انرژی خود را بازمی‌یابند و آماده فعالیت می‌شوند.

مطالعات محققان دانشگاه لستر افق جدیدی را فراروی افراد قرار داده که اگر تحقیقات بعدی آن را اثبات و تکمیل کند، می‌توان اظهار داشت برخی افراد برای فعالیت در روز مفیدند و برخی دیگر برای فعالیت در شب مفیدند.

از این‌ رو افرادی که صبح‌ها دیر از خواب بیدار می‌شوند، اشخاص تنبل و کاهلی نیستند، بلکه چرخه خواب آن‌ها با دیگر افراد متفاوت است.
طبق یک سری از تحقیقات این افراد از خلاقیت بالایی هم برخوردارند

#روانشناسی #خواب
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =