February 20, 2017 at 02:19PM

@zhuanchannel
آیا EQ شما هم مانند IQتان بالاست؟

مهارت هوش هيجاني_ احساسي، هم مانند بسیاری از توانایی‌های دیگر با تمرین هر چه بیشتر قو‌ی‌تر خواهد شد. با این حال همین حالا هم ممکن است شما از EQ بالایی برخوردار باشید اما خودتان این را ندانید.

با این وصف به شرایطی که در ادامه متن تعریف شده‌اند نگاهی بیندازید و ببینید تا چه حد با رفتارها و عادت‌های شما همخوانی دارند :

1- درباره احساسات فکر می‌کنید، خیلی زیاد

شما اینطور سوال می‌کنید:" چرا من چنین احساسی دارم؟" و "چه چیزی باعث شد من چنین حرفی بزنم یا چنین کاری بکنم؟"

با شناسایی احساسات و واکنش‌ها ، شما می‌توانید متفکرانه آنها را در مسیر موفقیت‌هایتان استفاده کنید.

2- از دیگران درباره چشم‌اندازشان سوال می‌کنید

3- می‌گویید: متشکرم

این‌روزها آنچه که کمبودش به شکل وسیعی احساس می‌شود،‌ فروتنی است.
اما این درباره شما مصداق پیدا نمی‌کند.شما می‌دانید که وقتی یک واژه بخصوص "متشکرم" مطرح می‌شود تا چه حد می‌توانند روز یک نفر را تغییر دهند و البته روابط افراد را محکم‌تر کنند.

4- می‌دانید کجا باید مکث کنید
مکث کردن بسیار ساده است. فقط کافی است چند لحظه کوتاه قبل از اینکه واکنشی نشان بدهید یا حرفی بزنید، خودتان را متوقف کنید. هر چند این موضوع در تئوری ساده است اما در اجرا سخت. طبیعی است که هیچکس کامل نیست. اما مکث کردن باعث می‌شود شما از خجالت زده شدن در بسیاری اوقات در امان بمانید.

5- "چرا" را جستجو می‌کنید
به جای اینکه دیگران را قضاوت کنیم باید به دنبال این باشیم که پشت هر رفتاری یک دلیلی وجود دارد. در چنین مواقعی باید روی حس همدلی و درک متقابل کار کنید و تلاش داشته باشید تا مسائل را از دریچه نگاه دیگران هم ببینید.

6- نقدها را می‌پذیرید
هیچکس از دریافت بازتاب‌های منفی احساس خوبی نخواهد داشت حتی خود شما. با این حال شما می‌دانید که انتقادات می‌توانند شامل واقعیت‌هایی هم بشوند که شاید خیلی هم برای شما ایده‌آل نباشند اما به هر حال واقعیت هستند.

7- دائم فکر می‌کنید دیگران چه واکنشی نشان خواهند داد
از لحظه‌ای که شما یک فرد را ملاقات می‌کنید ،‌مشغول تجزیه و تحلیل او می‌شوید.هر چند این تحلیل‌ها کمکی نمی‌کند اما همه این مشاهدات شما را به یک نتیجه می‌رساند: هر آنچه که شما می‌گویید و انجام می‌دهید روی دیگران تاثیر می‌گذارد.

8- می‌گویید: معذرت می‌خواهم
آیا می‌دانید واژه‌های "متاسفم" یا "معذرت می‌خواهم" تا چه اندازه واژه‌های قدرتمندی هستند؟ با پذیرش اشتباهات و عذر خواهی به موقع شما کیفیت موضوعاتی مانند انسانیت و صداقت را در مواجهه با دیگران ارتقا می‌دهید.

9- می‌بخشید
مادامی‌که این موضوع را درک کنید که هیچکس کامل نیست ،‌یاد می‌گیرید که نبخشیدن آدم‌ها مانند فرو کردن چاقو داخل زخم و رها کردنش به همان حالت است ،‌در واقع شما هیچوقت شانس این را ندارید که از شر این زخم خلاص ‌شوید. بنابراین به جای گیر کردن در یک نقطه ، دیگران را ببخشید تا این بخشش به شما قدرت حرکت کردن و جلو رفتن در زندگی‌تان را بدهد چون در غیر اینصورت همیشه در یک نقطه باقی خواهید ماند.

10- دایره لغات احساسی گرانقیمتی دارید

وقتی شما غمگین هستید ،‌تلاش می‌کنید تا عمق ماجرا را دریابید ، برای همین با خودتان می‌گویید : "آیا من نا امید شده‌ام؟" یا "آیا دلم گرفته؟" یا "آیا از چیزی ناراحت هستم؟" به این ترتیب با گسترده کردن دایره لغات احساسات خود ، در خواهید یافت که در مواقع ضروری ،‌بنا به احوالات‌تان چه واکنش‌هایی باید نشان بدهید.

11- دیگران را ارج می‌نهید
وقتی همیشه دنبال این باشید که در دیگران نقاط قوت را ببینید و این را به آنها یادآوری کنید و برایشان ارج و ارزش قائل شوید همواره حس خوبی را به آنها تلقین می‌کنید.

12- بر روی کنترل افکارتان کار می‌کنید
یک ضرب‌المثل انگلیسی زبان می‌گوید شما نمی‌توانید مانع نشستن پرنده روی سرتان شوید اما می‌توانید نگذارید روی سرتان خانه بسازد!

وقتی شما اتفاق منفی را تجربه می‌کنید ممکن است که نتوانید بر روی افکارتان و پاسخ‌های احساسی‌تان به طور طبیعی کنترلی داشته باشید

13- مردم را در یک زمان فریز نمی‌کنید!
زود قضاوت کردن دیگران، بدون آگاهی از موقعیت،‌ حالت‌ها و چگونگی شرایط آنها بدترین عادت ممکن است.

وقتی شما به این نکته واقف هستید که هر فردی ممکن است یک روز بد یا حتی یک سال بد را گذرانده باشد بنابراین بابت رفتار آدم‌ها آنها را قضاوت نادرستی نمی‌کنید ،‌پس شخصیت این افراد در ذهن شما سیال است و با یک اتفاق منفی در ذهنتان به عنوان آدم بد در یک زمان خاص فریز نمی‌شوند. در این حالت است که می‌توانید روابط صحیحی را با دیگران برقرار کنید.
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + چهارده =