March 6, 2017 at 07:29PM

@zhuanchannel
10 تمرین مغز که هوش را بالا می برد

1_ دندان ها را با دست دیگر مسواک بزنید
تحقیقات علمی نشان داده است که استفاده از نیمکره غیرغالب مغز (که این تمرین هم شامل آن می شود) باعث توسعه سریع سطح غشایی مغز می شود.
نحوه انجام آن: دندان ها را با دست غیرغالب مسواک بزنید. فراموش نکنید که از دست غالب برای در دست گرفتن خمیردندان استفاده کنید.

2_با چشم های بسته دوش بگیرید
حس لامسه قسمت های مختلفی از مغز را فعال می کند. با دست می توان بافت قسمت هایی از بدن که غیرقابل دیدن هستند را حس کرد. این به دلیل انتهای عصب دست هاست که هنگام لمس پوست به مغز سیگنال می فرستد.
نحوه انجام آن: با چشم های بسته دوش حمام را باز کنید و با تکیه بر حس لامسه و حافظه تان جریان آب را تشخیص دهید. سپس خودتان را با چشم های بسته در حمام بشوئید.

3_ به روتین روزانه تنوع بدهید
مطالعاتی که بر روی مغز انجام شده ثابت کرده است که تغییر وظایف روزانه مقدار ضخامت کورتکس را بالا می برد و فعالیت مغز را بهبود می بخشد.
نحوه انجام آن: بعد از صبحانه آماده شوید. به مکان متفاوتی برای پیاده روی بروید، کانال تلویزیونی مورد علاقه تان را تغییر دهید.

4_ برخی وسایل خانه را وارونه کنید
وقتی همه چیز درست سرجای خودشان قرار گرفته باشند با نگاه کردن به آن ها نیمکره چپ مغزمان آن ها را نادیده می گیرد و توجه ما را به چیزهای دیگر جلب می کند. اگر همین وسایل را وارونه قرار دهیم باعث می شویم که نیمکره راست مغز هم کار کند و بیشتر به شک و رنگ چیزهایی که می بینیم توجه کنیم.
نحوه انجام آن: عکس خانوادگی، ساعت دیواری یا تقویم را وارونه قرار دهید.

5_ جای صندلی تان را تغییر دهید
در هر خانواده هر شخصی جای خاصی در میز نهارخوری دارد. اما مغز شما برای توسعه نیاز دارد که با تجربیات جدید سورپرایز شود.
نحوه انجام آن: جای همیشگی خودتان را در میز تغییر دهید تا ویو جدیدی به اتاق و افراد داشته باشید. آنگاه خواهید دید که حتی دسترسی شما به نمک و فلفل هم تغییر می کند.

6_عطر جدیدی را استنشاق کنید
ممکن است حتی به خاطر هم نیاورید که چگونه به بوی قهوه در اول صبح عادت کرده اید. پیوند بوهای غیرمعمول مثل وانیل، دارچین و نعناع با هر فعالیتی به مغز کمک می کند که مسیرهای عصبی جدیدی بسازد.
نحوه انجام آن: عطر مورد علاقه خودتان را در کنار تخت قرار دهید و به مدت یک هفته هنگام بیدار شدن، پس از حمام و هنگام پوشیدن لباس آن را استنشاق کنید.

7_ پنجره ماشین را باز بگذارید
هیپوکامپ یا اسبک مغز مسئول خاطره و حافظه است. حافظه شما اگر مشمول بوها، صداها و مناظر شوند واضح تر عمل خواهد کرد.
نحوه اجرای آن: سعی کنید بوها، صداها و مسیرهای جدید را تشخیص دهید. باز کردن پنجره در این مورد کمک شایانی به شما خواهد کرد.

8_ مواد موجود در سوپرمارکت ها را بررسی کنید
در بیشتر سوپرمارکت ها کاربردی ترین محصولات در جلوی دید قرار دارند. به همین دلیل است که هنگام خرید محصولات زیادی به چشم شما نمی خورد.
نحوه انجام آن: در هر راهرو متوقف شوید و از بالا تا پایین قفسه ها نگاهی بیندازید. اگر متوجه چیزی شدید که قبلا ندیده بودید آن را بردارید از روی لیبل موادش را بخوانید و کمی درباره آن فکر کنید. شاید اصلا نیازی به آن نداشته باشید اما با این کار روتین روزانه را تغییر داده اید و تجربه جدیدی را کسب کرده اید.

9_ ارتباط بیشتری در طول روز برقرار کنید
در مطالعات علمی ثابت شده است که فقدان ارتباطات بر توانایی های شناختی تاثیرات عمیقی می گذارد.
نحوه انجام آن: اگر تشنه هستید به جای دستگاه های فروش اتوماتیک از فروشگاه خرید کنید و یا به جای استفاده از کارت نقدی خرید کنید.

10_متفاوت مطالعه کنید
هنگام مطالعه و گوش دادن به دیگران قسمت های مختلفی ازمغز را فعال می کنیم. بلند خواندن و بی صدا خواندن کتاب باعث می شود مغز به طرق مختلفی عمل کند.
نحوه انجام آن: با دوست خود کتاب را بلند بخوانید سپس نقش شنونده و خواننده را عوض کنید. ممکن است با این روش خواندن کتاب کمی به طول بینجامد اما حداقل توانسته اید زمان بیشتری با هم بگذرانید.

#ترجمه #بدونیم
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =