June 7, 2017 at 07:31PM

@zhuanchannel
چگونه فعالیت های مشکوک به حملات تروریستی را تشخیص دهیم؟

روش نخست: تشخیص توطئه های بالقوه

۱- مراقب نظارت های مخفیانه باشید

اگر متوجه شدید که کسی از رویدادهای معمول و جاری همانند ورود و خروج ها یا دوربین های امنیتی در حال عکس برداری است، حواستان را خیلی جمع کنید.

اگر دیدید کسی کیف خود را در محلی رها کرد و رفت و دوباره به سراغ آن آمد یا از راه دور حواسش به آن بود، بدون معطلی این مساله را به ماموران امنیتی -از طریق تماس با شماره ۱۱۳- گزارش کنید

۲- از ارائه آمار و اطلاعات حساس خودداری کرده و آن را به پلیس امنیتی گزارش کنید

اگر شما جزو کسانی هستید که در رابطه با عملیات های ارتش، سپاه، مانورهای امنیتی یا اقدامات داوطلبانه هرگونه اطلاعاتی دارد، در صورتی که مجبور به صحبت کردن درباره آن ها بودید، مراقب استراق سمع غریبه ها و افراد ناشناس باشید.

۳- حواستان به احتکار و انبار وسایل تروریستی باشد

اگر فروشنده موادی هستید که در ساخت نارنجک های دستی و موادی از این قبیل مورد استفاده قرار می گیرند، و متوجه شدید فردی به تعداد زیاد یا به دفعات چنین موادی را خریداری کرد، احتمال اینکه از آن برای ساخت مواد انفجاری یا بمب استفاده کند را بدهیدو بهتر است به او شک کنید.

روش دوم:شناسایی تروریست های بالقوه

۱-مراقب غریبه های مضطرب باشید

در شرایط عادی، شخصی که عرق کرده، با اضطراب به اطراف نگاه می کند و یا به نظر از چیزی ترسیده است، احتمالاً نیت شومی در سر دارد. حتماً مراقب افرادی که متعلق به آن محیط نیستند باشید؛
مثلاً نگهبانی که یونیفرم اشتباهی بر تن داشته و یا شخصی که هیچ کس را در محیط نمی شناسد.

۲- جاعلان هویت را بشناسید
جدای از افرادی که به نظر متعلق به محیط نیستند، مراقب افرادی که دم منزل شما می آیند و برای خیریه های ناآشنا کمک جمع آوری می کنند نیز باشید.

به کارگرانی که لباس کار نصفه و نیمه پوشیده اند یا یونیفرم آنها اندازه نیست، و یا هرکسی که مدارک شناسایی اشتباه یا ناکافی ارائه می کند، مشکوک باشید
و ورود افراد ناشناس به اماکن حساس و یا محل کار خود (در صورتی که اجازه ورود ندارند) را به نیروهای امنیتی گزارش دهید.

۳-پوشش و حالت بدن عوامل انتحاری را شناسایی کنید

۴-به بوی مواد شیمیایی و سوختگی ها توجه کنید

افرادی که علائم سوختگی روی پوست دست خود داشته و یا انگشت خود را از دست داده اند، و یا بوی مواد شیمیایی می دهند احتمالاً با مواد منفجره سر و کار دارند.

روش سوم: مراقب انسان های مشکوک و منزوی باشید

۱- مراقب باشید که یک انسان منزوی و سرخورده چه زمان هدف خود را ابراز می کند.

هر پیام تهدید آمیزی را که در فضای مجازی یا به صورت شخصی دریافت می کنید و بر این باورید که نشانه ای از یک خطر قریب الوقوع است موضوع را به مراجع ذی صلاح اطلاع دهید. این موضوع می تواند شامل تهدید به خودکشی یا تهدید جان دیگران باشد. مراقب افرادی باشید که در حال نشر این عقیده هستند که خشونت منطقی بوده و در برخی موارد ضروری است.

معمولاً بسیاری از افراد منزوی که دست به حملات خشن و تروریستی می زنند از قبل اهداف خود را به نحوی به گوش عموم رسانده و از خیالات خود حرف می زنند.

۲- مراقب افرادی که خود را همفکر با گروه های تروریستی، تندرو و افراطی می دانند باشید.

بسیاری از این افراد به وضوح از گروه های خشن و تندرو حمایت کرده و اعمال آنان را تحسین می کنند.

۳- اگر در جایی مقداری زیادی اسلحه یا مهمات دیدید موضوع را جدی بگیرید.

۴- سوابق افراد می تواند دلیل خوبی برای مشکوک شدن به آن ها باشد.

بسیاری از تروریست ها تنها و بیکار بوده یا دستکم سابقه ی خشونت داشته اند. همچنین در بسیاری از آن ها سابقه ی مشکلات روانی دیده شده است. البته این نشانه ها در مورد تمامی افراد خطرناک یکسان نیست.

در صورت مشاهده هر فعالیت مشکوک به عملیات های تروریستی، بهتر است آن را از طریق تماس با شماره ۱۱۳ به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهید.

دوستانتان را آگاه کنید_با تشکر
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =