June 9, 2017 at 02:31PM

@zhuanchannel
چرا گوش تان زنگ می زند؟

دکتر «شون کیندن»، از متخصصان شنوایی، در این باره می گوید: “زنگ زدن گوش یکی از نشانه هایی است که به افراد خبر می دهد که روند طبیعی در بدن دچار اختلال شده.”

_صداهای مزاحم را کم کنید

عمدتا افرادی که در مکان هایی با صداهای بلند کار می کنند مثلا از اره های برقی استفاده می کنند و یا کسانی که دائم موسیقی های با صدای بلند گوش می کنند، بیشتر در معرض زنگ زدن گوش قرار دارند.

_زمان تمیز کردن گوش فرا رسیده
موم طبیعی گوش که از آن به «سرومن» یاد می شود، خود می تواند راه شنوایی را مسدود کند. همچنین تجمع آن در گوش سبب می شود، صداهایی را بشنوید که واقعا وجود ندارند. دکتر ««کیندن» می گوید در بسیاری از موارد با برداشتن موم های جمع شده در گوش، زنگ زدن گوش نیز برطرف می شود.

_به سرتان آسیبی وارد شده

یکی از دلایل زنگ زدن گوش، صدمه به سر است. این اتفاق خصوصا در زمان هایی که تنها یک قسمت از سر آسیب دیده باشد، روی می دهد و با سردرد، احساس گیجی و حالت تهوع نیز همراه است.

_به دندانپزشک مراجعه کنید
برخی از اختلالات همچون «مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای»، در محل اتصال استخوان چانه با سر ناهماهنگی هایی را به وجود می آورد. این اختلال ممکن است در داخل گوش اتفاق نیفتد و تنها نشانه آن شنیدن برخی از صداهای غیر طبیعی باشد.

_مصرف برخی از قرص ها را کنار بگذارید
مصرف بسیاری از داروها و خصوصا زمانی که در دُزهای بالا مصرف شوند، سبب شنیده شدن صداهای غیرمعمول می شوند. از میان آنها می توان به برخی از آنتی بیوتیک ها، داروهای ضدافسردگی و حتی مصرف آسپرین در دُزهای بالا اشاره کرد.

_استخوان زائدی در گوش رشد کرده
اختلالی موروثی به نام «اتواسکلروز» منجر به رشد زائده ای غیرطبیعی در گوش میانی می شود. این عارضه عمدتا در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی روی داده و عامل اصلی شنیدن صداهای مزاحم نیز است. البته می توان این عارضه را با جراحی درمان کرد.

_زمان چکاپ عمومی فرا رسیده
بیماری هایی چون «نشانگان منییر»، تومورهای سرطانی، فشار خون بالا، دیابت و حتی برخی از حساسیت ها، در برخی از مواقع به جمع شدن مایعات غیر طبیعی در داخل گوش درونی می انجامند و سبب زنگ زدن گوش می شود.

_از استرس پرهیز کنید
#سلامتی
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + هجده =