July 15, 2017 at 08:07PM

@zhuanchannel
منشا بوی بد دهان چیست؟

عمده‌ترین علت بوی بد دهان پوسیدگی دندان‌ها یا لثه‌هاست. با این حال در بعضی مواقع این بوی بد به تنهایی یك بیماری نیست بلكه علامت بیماری‌های مختلف مثل بزرگ بودن لوزه، بیماری‌های سینوس و حلق، آبسه ریه، اختلالات گوارشی، دیابت‌ و… می‌تواند باشد.
كسانی كه دیابت دارند دهان‌شان بویی شبیه استون دارد.

در این حالت بوی بد دهان به وسیله وضعیت‌های موضعی مثل بهداشت ضعیف دهان و عفونت لثه مزمن به وجود می‌آید.
مخصوصا در عفونت لثه مزمن اگر همراه با خونریزی از لثه‌ها باشد باعث بوی زننده و تنفرآور به خصوص هنگام صبح می‌شود
رعایت بهداشت دهان شامل مسواك زدن دندان‌ها، لثه، زبان و استفاده از نخ دندان در كاهش بوی بد دهان با منشاء دهانی بسیار موثر است.

دانه رازیانه یا دمكرده آن با دارچین می‌تواند در كاهش بوی بد تاثیرگذار باشد اما این درمان موقتی است و باید علت ریشه‌یابی شود.

چرا لثه‌ها متورم می‌شوند؟

افرادی كه زیاد به بهداشت دهان و دندان‌های‌شان توجه نمی‌كنند باید منتظر عواقب آن هم باشند. متورم و قرمز شدن لثه‌ها ممكن است ناشی از عدم استفاده صحیح از مسواك و نخ دندان باشد. پس بهتر است از مسواك‌های برقی كه لثه‌ها را ماساژ می‌دهند، استفاده كنید. این مسواك‌ها باعث جریان خون در لثه می‌شوند.

از لثه‌های‌تان خون می‌آید؟!
خونریزی از لثه علت‌های متفاوتی دارد که باید این خونریزی‌ها را جدی گرفت. گاهی اوقات به دلیل مسواك زدن نادرست لثه‌ها دچار خونریزی می‏شوند كه تنها راهكار آموزش صحیح مسواك زدن است اما در بعضی اوقات این خونریزی ناشی از بیماری لثه است.

بیماری پریودنتال یك عفونت باكتریایی مزمن است كه به لثه‌ها و استخوانی كه دندان‏ها را حمایت می‌كند، آسیب می‌رساند. این بیماری بیشتر با جمع شدن پلاك باكتریایی روی سطوح دندان ایجاد می‌شود كه اگر درمان نشود ممكن است فرد دندان‌های خود را از دست بدهد.

با شروع فصل توت فرنگی می‌توانید با كمك ویتامین C موجود در آن لثه‌های‌تان را از هر بیماری دور نگه دارید.

لثه باید چه رنگی باشد؟
لثه‌ها به دلیل اینكه زیر لب‌ها قرار می‌گیرند كمتر مورد توجه هستند در صورتی كه باید هرچند وقت یك بار جلوی آینه بایستیم و لثه‌های‌مان را نگاه كنیم. اگر رنگ لثه‌ها صورتی و شكل ظاهری‏شان مانند پوست پرتقال فرورفتگی‌های كوچك داشته باشد، می‌توان به شما تبریك گفت زیرا لثه‌های سالمی دارید. نكته دیگری كه باید توجه داشته باشید شیار لثه است. این شیار بین لثه و دندان قرار گرفته و عمقی حداكثر حدود دو تا سه میلی‌متر دارد.
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 17 =