July 25, 2017 at 12:15PM

@zhuanchannel
جان سیمپسون: ایران فریبنده‌ترین کشور دنیاست

برای جان سیمپسون، گردشگر سرشناس بین‌المللی، ایران کشوری است با کوه‌های شگفت‌انگیز، مناظر رویایی و مردمی مهمان‌نواز. او چندی پیش به ایران سفر کرده و نظرات خود را در مطلبی در سایت تلگراف منتشر کرده است.

حضور این گردشگران و گزارش‌ها، گفته‌ها و نقل‌های آن‌ها از ایران مهم‌ترین تاثیر را بر دیگر گردشگران برای ترغیب سفر به ایران داشته و دارد.

یکی از این گردشگران جان سیمپسون (John Simpson) است. جان سیمپسون یک جهانگرد، منتقد و مقاله‌نویس است که با سفر به مناطق مختلف دنیا، عقاید و نظرات خود را در قالب مقاله در اختیار سایرین قرار می‌دهد.

او به تازگی سفری به ایران داشته و تجربیات خود را از این سفر با دیگران به اشتراک گذاشته است.

او در مقاله خود ایران را فریبنده‌ترین کشور دنیا معرفی کرده است.
او در ابتدای مقاله خود به کشورهایی مانند مصر، گینه، افغانستان، امارات متحده عربی، آفریقای جنوبی، آمریکا، هند، مالدیو و ترکیه اشاره می‌کند و بسیار زیرکانه ایران را با این کشورها مقایسه می‌کند.

این‌که مثلا در ایران همان‌قدر احتمال دارد که یک گردشگر در معرض خطر قرار بگیرد که یک نفر در آمریکا ممکن است مورد اصابت گلوله قرار گیرد.

او در ابتدا سعی می‌کند ذهنیت خوانندگان را نسبت به ایران تغییر دهد و به عنوان مثال می‌گوید ایران کشوری است که برعکس عربستان زنان در فعالیت‌های اجتماعی شرکت می‌کنند و رانندگی بانوان در ایران یک امر طبیعی و بدیهی است؛

از مردان خشمگین با مشت‌های گره‌کرده که از اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها ‌بیزار هستند خبری نیست و مردم همه ‌جا با روی خوش و مهمان‌‌نوازی با او برخورد داشته‌اند.

او ایران را این‌چنین معرفی می‌کند:

«کشوری پهناور با آب و هوای خشک و دلچسب، مردمانی فهمیده و مهمان‌نواز، آثار تاریخی و باستانی باشکوه و بی‌نظیر، کوه‌های بلند، بیابان‌های فراخ و دریای خزر».

او در طی سفر به ایران در هتل لاله اقامت گزیده و این هتل را یک مکان آرام و دنج توصیف کرده که به گفته او بین مدرنیته اروپایی و سنت ایرانی گیر کرده است
و از هر کدام چیزی را در خود جای داده است.

او از مهمان‌نوازی بیش از حد مردم ایران می‌گوید که هنگام غذا خوردن در رستوران او را به صرف شام دعوت می‌کردند و اصرار داشتند تا هزینه غذای او را بپردازند و یا هنگام قدم زدن در پارک خانواده‌های زیادی او را به جمع خانوادگی خود دعوت می‌کردند
و او گاهی برای نه گفتن به مردم دچار دردسر می‌شد و این تنها دردسر شیرین سفر به ایران بوده است.

او از سفر به شهر اصفهان نقل می‌کند که به زاینده رود رفته و در استکان‌های کمرباریک چای نوشیده و در هتل عباسی اقامت بیادماندنی را تجربه کرده است.

طبق لیست منتشره از تیم تلگراف تراول (Telegraph Travel) در سال ۲۰۱۴ میلادی ایران در لیست ۲۰ مقصد مهم و جذاب گردشگری قرار گرفته است.

ایران کشوری ۴ فصل با هزاران بنای تاریخی، فرهنگ خوراکی و غذایی متنوع، مناظر بدیع طبیعی، انواع هنرها و صنایع دستی، موقعیت جغرافیایی عالی و مردمی مهمان‌نواز و خون‌گرم کم‌ترین استفاده و سود را از این مواهب می‌برد.

در رقابت با کشورهای همسایه سهم ایران در جذب توریست بسیار اندک است این در حالی است که کشورهای همسایه گاهی حتی یک دهم پتانسیل بالقوه ایران را نیز ندارد.
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + دو =