October 10, 2017 at 11:55AM

@zhuanchannel
نشانه های کمبود ویتامین در بدن که در صورت شما ظاهر خواهند شد

۱- صورت رنگ پریده

اگر پوست صورت شما به شدت رنگ پریده است باید بدانید که بدن شما به احتمال فراوان دچار کمبود ویتامین B12 شده است.

بدون این ویتامین فرد دچار افسردگی و خستگی خواهد کرد. برای این که مقادیر کافی از این ویتامین وارد بدنتان شود باید هر هفته مقداری غذای دریایی و گوشت بخورید.

۲- خشکی مو

موی خشک و شکننده با مقادیر زیاد شوره سر می تواند نشانه ای از کمبود بیوتین باشد که به آن ویتامین B7 گفته می شود.این شرایط معمولاً در صورت مصرف بی رویه آنتی بیوتیک رخ می دهد. برای این که سطح ویتامین B7 را در بدن افزایش دهید باید مقادیر کافی از گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه، قارچ و حبوبات را در طول هفته مصرف نمایید.

۳- چشم های پف کرده

اگر متوجه پف کردگی در اطراف چشم هایتان شده اید ممکن است بدن شما مقدار کافی ید دریافت نکند. مهم ترین منبع این ترکیب همان نمک یددار است. همچنین غذاهای دریایی، لبنیات و حتی نان نیز حاوی مقداری ید هستند.

۴- لب های بی رنگ

لب های بی رنگ ممکن است به معنای کمبود آهن باشد. فشار خون پایین و یا سرماخوردگی مکرر نیز می تواند نشانه ی کمبود اهن در بدن فرد انگاشته شود. برای افزایش میزان آهن در بدن تنها باید مقدار بیشتری گوشت قرمز خورده و از خوردن غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی کلسیم هستند دستکم برای مدت کوتاهی خودداری نمایید.

۵- لثه های دارای خونریزی
خونریزی مداوم لثه می تواند نشانه ی کمبود ویتامین C باشد. مقدار کم ویتامین C در بدن انسان می تواند به کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن، درد عضلانی و مشکلات دهان و دندان منجر شود. ویتامین C در مقدار فراوان در مرکبات و فلفل قرمز یافت می شود.

۶- خستگی بی دلیل، سرگیجه یا خواب رفتن و سوزش دست و پا

اگر حتی بعد از خواب کافی هم احساس خستگی می کنید ممکن است بدنتان ویتامین B12 کافی دریافت نکند.
در این صورت انتقال اکسیژن به ارگان های بدن به شدت کاهش یافته و باعث احساس خستگی، سرگیجه و خواب آلودگی خواهد شد.

باید بدانید که این ها همه علائم غیرمستقیم کمبود ویتامین در بدن هستند و در صورت مشاهده این نشانه ها باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

ترجمه:حسین علی پناهی
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 7 =