October 14, 2017 at 01:40PM

@zhuanchannel
تاثیر فوق العاده و باورنکردنی سونا رفتن در کاهش بیماری های قلبی عروقی

محققان پس از بررسی فاکتورهایی مانند شاخص توده بدن، استعمال دخانیات، مصرف مشروبات الکلی، سلامت قلب و ریه و شرایط اجتماعی-اقتصادی به این نتیجه رسیدند که مردانی که تنها یک بار در هفته به سونا می رفتند
در بیشترین خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار داشتند.

این احتمال در میان مردانی که هفته ای دو یا سه بار به سونا می رفتند ۲۴ درصد، و برای مردانی که بین ۴ تا ۷ بار در سالن سونا حضور می یافتند، نسبت به کسانی که تنها هفته ای یک بار این کار را می کردند ۴۶ درصد کمتر بود.

دکتر جاری لاوکانن، متخصص قلب و استاد پزشکی دانشگاه ایسترن فاینلند می گوید که حمام سونا می تواند دمای بدن را بیش از دو درجه سانتیگراد بالا ببرد.
این موضوع گشاد شدن رگ های خونی، کاهش فشار خون و جریان یافتن راحت تر خون را در پی دارد.

این کار همچنین می تواند ضربان قلب در حالت استراحت را بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ بار در دقیقه نگه دارد که باعث بهبود قدرت پمپاژ قلب می شود.

همچنین عرق کردن باعث دفع آب بدن شده که این موضوع نیز در کاهش فشار خون موثر خواهد بود.

علاوه بر این گذراندن ساعاتی در سونا می تواند باعث آرامش فیزیکی و روحی شخص شده و تاثیرات منفی و مضر استرس را کاهش خواهد داد.

اگر چه حمام سوناگرفتن،اعم از خشک و داغ، برای بسیاری از افراد قابل تحمل می باشد اما افرادی که دارای مشکلات قلبی و فشار خون هستند باید مواظب باشند زیرا ممکن است بعد از سونا گرفتن فشار خون آن ها به شدت پایین بیاید.

ترجمه:حسین علی پناهی
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 14 =