November 6, 2017 at 01:07PM

@zhuanchannel
العربیه، خبرگزاری سرشناسی که توسط مقامات سعودی حمایت می شود روز شنبه اعلام کرد که یازده شاهزاده پس از تشکیل کارگروه مبارزه با فساد توسط سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور، دستگیر شده اند.

این دستور پادشاه تشکیل چنین کمیته ی ضد فسادی را ” به خاطر میل شدید برخی افراد به سوء استفاده، قرار دادن منافع شخصی شان بالاتر از منافع عمومی، و دزدیدن بودجه ی عمومی” ضروری دانسته
و این کمیته “هر گونه فساد در هر اندازه ای را رصد کرده و با آن مبارزه خواهد کرد

گفتنی است که در سال اخیر با روی کار آمدن محمد بن سلمان جوان به عنوان ولیعهد پادشاه این کشور، شاهد تغییرات زیادی در این کشور در سطوح مختلف بوده ایم که در تاریخ این کشور و حکومت داری آن بی سابقه بوده است.

در حالی که عربستان در میان کشورهایی قرار داشت که آزادی بیان و حقوق شهروندی در آن به خصوص برای زنان در بدترین شرایط خود بود اما با گشایش هایی که در یک سال اخیر و با ورود محمد بن سلمان ایجاد شده به نظر می رسد که تغییرات سیاسی و مدیریتی بیشتری نیز در راه خواهد بود.

ماه گذشته نیز اعلام شد که زنان حق رانندگی و ورود به ورزشگاه ها را از ابتدای سال میلادی آینده دریافت خواهند کرد، حقوقی که فعالان مدنی عربستانی سال ها و دهه ها برای بدست آوردن آن تلاش کرده و همواره در دستیابی به آن ناکام بودند.

به نظر می رسد در روزها و ماه های آینده نیز باید منتظر تغییرات بیشتری در این کشور باشیم که نقطه عطفی در تاریخ این کشور پادشاه محور که عمده ی مسئولین آن را شاهزادگان و نزدیکان خانواده سلطنتی تشکیل می دهند خواهد بود.

حسین علی پناهی
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =