January 16, 2018 at 02:50PM

@zhuanchannel
۱۰ نکته درباره کشور و مردم چین که این ‌روزها بدجوری روی اعصاب مردم ایران رفته‌اند

_ رابطه چین و آمریکا: ۱۸.۴ درصد از صادرات چین به آمریکا می‌رود. این یعنی آنها بزرگترین شریک تجاری یکدیگر هستند. اروپا، هنگ‌کنگ، ژاپن، کره‌جنوبی، هند، تایوان و روسیه در رتبه‌های بعدی واردات محصولات چینی هستند . بنابراین این تصور که چینی رابطه تجاری خوبی با ما دارند و هوای ما را خواهند داشت، خیلی آبکی است.

_ تولید ناخالص داخلی: ۱۱.۷ تریلیون دلار است؛ ۴۸ برابر بزرگتر از ایران.

_ جمعیت: یک میلیارد و ۲۷۶ میلیون جمعیت دارد که ۱۶درصد آنان زیر ۱۴سال، ۷۲درصد بین ۱۵ تا ۶۴سال و ۱۲درصد بالاتر از ۶۵سال سن دارند. امید به زندگی در چین ۷۶ سال است.
در ایران البته ۷۵ سال است.

_ صادرات: با ۲۰۹۸ میلیارد دلا بزرگترین صادر کننده دنیاست. آمریکا و آلمان رقبای او در صادرات جهانی هستند.

_ نرخ سود بانکی: ۴.۴ درصد است. بالاترین رقم سودی که آنها داشتند ۷.۵ بود که از سال ۲۰۰۸ روند نزولی آن را آغاز کردند و موفق هم بودند.

_ نرخ بیکاری: ۴.۴ درصد است. نرخ تورم در چین معمولا ۵ درصد است. تورم مواد غذایی در چین منفی است.

_ رفاه: با وجود این همه پول و ثروت شاخص رفاه اجتماعی‌ چین چندان تعریفی ندارد و از این نظر چین در دنیا رتبه ۹۰ را دارد. یعنی هم رده السالوادور و نپال است.

_ ارتش: ۲.۳ میلیون سرباز دارد که با همین آمار به بزرگترین نیروی نظامی دنیا تبدیل شده.

_ دانشگاه: دانشگاه‌های چین هم در رتبه‌بندی جهانی جایگاه چندانی ندارند. بهترین دانشگاه آنها در دنیا چهل و هشتم است.

_ سیاست: انتخابات در این کشور سلسله‌مراتبی است. مجالس محلی از میان نامزدهای مورد تایید حزب کمونیست توسط مردم انتخاب می‌شوند و مجالس محلی کنگره سه‌هزارنفره‌ای را تشکیل می‌دهند که فقط می‌تواند درباره نامزد ریاست‌جمهوری چین که از سوی کمیته سیاسی حزب کمونیست معرفی می‌شود، نظر بدهد.

_ با وجود آزادی‌های اقتصادی، آزادی رسانه‌ها به معضلی برای این کشور تبدیل شده. چین را از نظر آزادی رسانه‌ها در کنار کره‌شمالی، اریتره، ترکمنستان و سوریه است._هفت صبح
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 1 =