August 15, 2018 at 01:34PM

@zhuanchannel
شباهت عجیب دراکولاهای خونخوار با آقازاده های بیت المال خوار

حالا که این روزها کمپین #فرزندت_کجاست راه افتاده است بد نیست با یک نمونه ی طبیعی از این موجود آشنا شویم که شباهت عجیبی با نحوه ی زیست و فعالیت آقازاده های ناسالم دارد.

_ محل فعالیت دراکولاها و آقازاده ها
جاهای خوش آب و هوا، مثل شمال کشور، خاستگاه و محل زندگي حشره‏اي کوچک اما ترسناکی با نام‌هاي مختلف محلي همچون شب‏سوز، تله‏گز، چي‏سوزان و بالاخره دراکولاست که در فصل تابستان و زمان برداشت محصول برنج گاهي آنچنان رعب و وحشتي ايجاد مي‏کنند که در بسياري از موارد خواب آسوده و شيرين را بر بدن‏هاي خسته بسياري از کشاورزان، ساکنان و مسافران شمال کشور تلخ و ناگوار و پس از آسيب پوستي، بسياري از فعاليت‏هاي روزانه آنان را با مشکل جدي مواجه مي‏کند.

دراکولا کاملاً شبیه مورچه و کمی بلندتر و کشیده‌تر است و بدنش به‌طور یک در میان به‌رنگ سیاه و مایل به قهوه‌ای است.

_ نحوه ی فعالیت دراکولاها و آقازاده ها
دراکولا نه نیش می‌زند و نه گاز می‌گیرد بلکه ترکیبات سمی و محرکی را ترشح می‌کند که باعث ایجاد زخم در محل عبور خود از روی پوست شده و منجر به صدمات بافتی، زخم و تاول می‌شود.
افزايش گرماي هوا و رطوبت نسبي، بهترين مکان و زمان براي حمله شبانه دراکولاست. اين حشره اهداف خود را با پيگيري و رهيابي نور شبانه شناسايي مي‏کند، با احساس و درک دما و بوي بدن انسان به آن نزديک مي‏شود و در قسمت‏هاي باز بدن يعني صورت، گردن، دست و پا فرود مي ‏آيد.

یادتان باشد اين حشره نيش نمي‌زند؛ بلکه، آرام روي پوست حركت مي‌کند و سم و زهر خود را ترشح مي‏کند.

_ پيشگيري از تماس با دراکولاها و آقازاده ها
براي كنترل حشره و جلوگيري از هجوم آن، اولين روش پيشگيري نصب توري و پشه‏ بند در محل خواب است. كاهش تعداد لامپ‏هاي روشن و كم كردن شدت نور، پاكسازي علف‏هاي هرز و ديگر گياهان به‏خصوص گياهان پوسيده از محل نصب چادر و استفاده از حشره‏ كش براي سمپاشي روي چادر از ديگر روش‏هاي مبارزه با اين حشره است. گردشگراني كه در چادرهاي خود اقامت و لباس‏هاي شسته ‏شده خود را در فضاي باز آويزان مي‏كنند، بايد هنگام جمع كردن لباس‏ها آنها را بتکانند و قبل از پوشيدن دقيقا بازرسي كنند تا حشره از طريق لباس با پوست تماس پيدا نکند.

_ نحوه ی مواجهه با دراکولا و آقازاده ها
بهترين روش آن است که ابتدا با اطمينان از محل حشره، به کمک ديگران يا با کمک آينه، با دقت و بدون کشتن حشره، آرام آن را از بدن دور و هنگام انجام اين کار آرامش خود را حفظ کنيد. سپس محل احتمالي حرکت حشره را با آب و صابون بشوييد.

_ عوارض دراکولا و آقازاده
با توجه به غلظت و ميزان سم ترشح شده و ميزان حساسيت فرد، عارضه گزش دراکولا از قرمزي‌ مختصر، سوزش و خارش تا تاول و عفونت پوست متغير است. عوارض شديد گزش دراکولا معمولا 24 ساعت پس از تماس آغاز مي‏شود که قرمزي و احساس خارشو تاول است.

_ درمان اثرات دراکولا و آقازاده
سمي كه از گزش دراکولا به بدن وارد مي‏شود، باعث ابتلا به بيماري درماتيت (التهاب پوست) مي‏شود. براي جلوگيري از اين عارضه بايد تا حد ممكن حشره را از روي عضو بدن بپرانيد و اگر دست يا عضو ديگري آلوده شد، حتما آن را با آب و صابون بشوييد.

_ خواستم بگویم مبارزه با بیت المال خوارها با کمپین خالی حل نمیشود. گرچه تا حدی موجب شفافیت میگردد، اما حتی گاهی این کمپینها توسط عده ای عمدا تشکیل میشود برای مشغولیت مردم
و قاطی شدن راست و دروغ برای غبارآلودی بیشتر فضا.

یعنی خود مبارزه با فساد ابزاری میشود برای فساد طبقه ای دیگر.

تا ساختارها اصلاح نشود و در کنار آن، شفافیت در همه چیز و برای همه کس وجود نداشته باشد، دراکولاها در ایران همینطور تکثیر میشوند.

پ.ن:با توجه به اینکه اکثریت فرزندان مقامات در فقر و تنگدستی زندگی میکنند و در مرز «کارتن خوابی» به سر میبرند، پیشنهاد میشود به جای پویش «مردمی» #فرزندت_کجاست، کمپین #پدرت_کیه راه‌اندازی و از دارندگان «پورشه» و «مازراتی» و «کاخ-ویلا-پاساژ» مناطق شمال شهر این سوال پرسیده شود.
یارو پسرش گاو داری داره هر گاو 20 میلیون قیمتشه بعد دیروز گفته پسرم چوپانه :))

#نادر_فتوره_چی
#دکتر_محسن_زندی
@naghdehalema
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پانزده =