October 7, 2018 at 10:20PM

@zhuanchannel
دکتر والتر میشل از مطرحترین روانشناسان تاریخ معاصر بود که حدود پنجاه سال پیش آزمایش معروف آب نبات رو طراحی کرد.

۱) سالها پیش، این آقای والتر میشل گل و گلاب یه عده بچه ی چهار ساله رو توی دانشگاه استنفورد گذاشت توی یه اتاق و رفت.

موقع رفتن گفت اگه تا وقتی برمی گردم این آب نبات رو خورده باشید که هیچ، ولی اگه نخورده باشید به جاش بهتون دو تا آب نبات می دم.

بعد هم از اتاق می رفت بیرون و بچه می موند و آب نبات. فیلم بیچارگی بچه ها رو می شه از یوتیوب دید. بالا می رن، پایین میان، به در و دیوار لگد می زنند. آخرش آقای میشل یا دستیارهاش برمی گردن و یه عده آب نبات رو خوردن و یه عده نه.

۲) تا اینجا قضیه که طبیعی بود. یعنی خوب انتظار نداشتید که بگم آقای میشل برگشت و دید یه سری از بچه ها تبدیل به هزارپا شدن. ولی کار آقای میشل تازه شروع شده بود.

آقای میشل بچه هایی رو که در این آزمایش شرکت کرده بودن تا سالها دنبال کرد و نتیجه این بود که کسایی که آب نبات رو نخورده بودن و صبر کرده بودن، و امروز پنجاه سالشونه، نمره های درسی شون بالاتر بود درآمدشون بالاتر بود، کیفیت رابطه هاشون بهتر بود، درصد اعتیادشان کمتر بود و بگیر و برو، کلا زندگی بهتری داشتن.

۳) در نقد و بررسی آزمایش آب نبات کتابها و مقاله های زیادی نوشته شد

عکس العمل طبیعی افراد اینه که ای بابا، از همون چهارسالگی سرنوشتمون رقم زده شده و والسلام. ولی خوب خیلی از روانشناسها نظر دیگه ای دارن.

مثلا دوستان نویسنده کتاب "Change Everything" که آزمایشگاهی به همین اسم در جنوب آمریکا تاسیس کردن، این آزمایش رو تکرار کردن و معتقدن که بچه هایی که در برابر وسوسه خوردن آب نبات مقاومت می کنند، از همون چهار سالگی متدهایی بلدن که حواسشون رو از آب نبات پرت کنه، و فکر می کنند این متدها رو همیشه توی زندگی می شه یاد گرفت.

۴) نظرات مختلف به کنار، همه در یک مورد متفق القول هستند
اون هم اینکه بزرگترین تعیین کننده موفقیت انسان، دیسیپلین و تواناییش برای گذشتن از سودهای آنی برای سود بزرگتره.
#علی_فرنود

پ.ن: باید بگم امریکا برای پرورش مدیران خلاقی که بلدن پول دربیارن از 4 سالگی روشون برنامه ریزی میکنه. نتیجه اینکه هیچ کشوری الکی ابرقدرت نمیشه. یه برنامه ی بلند مدت دارن و تقریبا بالاترین سرمایه گذاریشون روی اموزش و پرورش و کشف استعداده.
ایران چقدر به اموزش پرورش اهمیت میده؟
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 6 =