October 22, 2018 at 09:05PM

@zhuanchannel

دختران خط‌شکن
ملاله یوسفزی_متولد ۱۲ ژوئیه ۱۹۹۷ / پاکستان
فعال اجتماعی

روزی روزگاری دختری به اسم ملاله بود که عاشق مدرسه بود. ملاله در دره‌ی آرامی در پاکستان زندگی می‌کرد. یک روز، گروهی از مردان مسلح به نام طالبان کنترل دره را به دست گرفتند. آن‌ها با تفنگ‌هایشان مردم را می‌ترساندند. طالبان اجازه نمی‌دادند که دخترها به مدرسه بروند. خیلی از مردم با آن‌ها موافق نبودند، اما فکر می‌کردند که بهتر است دخترانشان را در خانه نگه دارند تا در امنیت باشند.

ملاله فکر می‌کرد که این شرایط عادلانه نیست و نظرش را در اینترنت نوشت. او مدرسه را خیلی دوست داشت، به همین دلیل یک روز در تلویزیون گفت "آموزش به زن‌ها قدرت می‌دهد. طالبان مدرسه‌های دخترانه را تعطیل می‌کنند، چون نمی‌خواهند که زنان قدرتمند باشند."

چند روز بعد ملاله مثل همیشه سوار اتوبوس مدرسه‌اش شد. ناگهان دو نفر از مردان طالبان جلوی اتوبوس را گرفتند و فریاد زدند "ملاله کدامتان است؟" تا دوستان ملاله به طرف او برگشتند، مردها به سرش شلیک کردند.

با عجله ملاله را به بیمارستان بردند، و او زنده ماند. هزاران کودک در سراسر دنیا برایش کارت پستال با آرزوی سلامتی فرستادند، و او زودتر از آن که کسی فکرش را بکند حالش خوب شد.

ملاله می‌گوید "آن‌ها فکر می‌کردند که گلوله ما را ساکت می‌کند، اما شکست خوردند. بیایید مدادها و کتابهایمان را برداریم که قویترین سلاحها هستند. یک بچه، یک معلم، یک کتاب، و یک مداد می‌توانند دنیا را تغییر بدهند."

ملاله جوانترین کسی است که برنده‌ی جایزه‌ی نوبل صلح شده

از کتاب: داستان‌های قبل از خواب برای دختران خط‌شکن
مترجم: الهام_نظری
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =