August 21, 2019 at 02:00PM

@zhuanchannel
در این مطلب قصد داریم تا در رابطه با جایگاه مهریه در ایران صحبت کنیم
مهریه را کی داده کی گرفته؟

این روزها بسیار رایج شده که با تفکر روشنفکرانه، بسیاری از مردم، مهریه را کنار می‌گذارند یا از آن می‌گذرند و معتقدند که ازدواج معامله نیست.
اما این تفکر شاید اشتباه باشد و باید اشاره کنیم که مهریه، نمی‌تواند ثبات یک زندگی را تضمین کند اما تنها حقی است که در ازدواج به زن داده شده .
البته انتخاب میزان آن باید عقلانی باشد و اگر روزی قرار باشد تا مهریه حذف شود بهتر است که قوانین ازدواج به کلی تغییر کند.

_طلاق در کشورهای پیشرفته
در کشورهای پیشرفته، قوانینی در زمان ازدواج وجود دارد که اولا طرفین از حقوق برابری برخوردارند و برای سفر، خروج از کشور، طلاق، نگهداری فرزندان یا کار، نیاز به اجازه همسر وجود ندارد
دو اینکه تمامی اموال طرفین پس از ازدواج تقسیم خواهد شد.
در واقع این اموال، هم می تواند شامل اموال شخصی بوده و هم اموالی که در طول زندگی مشترک به دست آمده باشد.
از سوی دیگر زن طلاق گرفته و مرد طلاق گرفته در کشورهای پیشرفته تفاوتی باهم ندارند.

_مهریه
اما در ایران داستان به طور کلی فرق دارد. از آنجایی که حق طلاق و بسیاری حقوق دیگر با مردان است، در مواردی مهریه، می‌تواند، سلاحی برای گرفتن طلاق باشد و چه بسا که این اتفاق می‌افتد و زنان با گذشت از مهریه خود موفق می‌شوند تا از مردان طلاق بگیرند.
البته این ماجرا روی دیگری هم دارد و زنانی هستند که از مهریه سو استفاده می‌کنند و با شیوه ازدواج و دریافت مهریه، زندگی خود را می‌گذرانند به همین دلیل شاید نیاز باشد که تغییراتی در زمینه قوانین مربوط به مهریه ایجاد شود.

البته رابطه مشترکی که بهم بریزد، دیگر ارزش این حرف ها را نخواهد داشت. اما عمر و تلاش شما در یک زندگی مشترک گذشته و حداقلش این است که دست خالی از چندین سال زندگی مشترک برنگردید.

بر اساس گزارش‌ها، هزاران مرد نیز در راستای پرداخت مهریه در زندان هستند و این آمار بسیار منفی است.
در واقع نباید از مهریه، به عنوان یک ابزار آزار استفاده کرد بلکه بهتر است که در این زمینه عاقلانه تصمیم گرفت. اگر طرفین تصمیم گرفته اند که جدا شوند، بهتر است در زمینه پرداخت مهریه و دیگر حقوق باهم کنار بیایند و یکدیگر را اذیت نکنند.
اما از آنجایی که فرهنگ صلح در طلاق وجود ندارد در نتیجه جنگی بزرگ رخ می‌دهد که نتایج خوبی نخواهد داشت. از طرفی حذف مهریه فکر بدی خواهد بود، اگر جایگزین و قوانین بهتر و بروزتری به نفع طرفین و با حقوقی برابر تنظیم نشود.

_مهریه یا تغییر شروط ضمن عقد
جمله معروفی وجود دارد که در اول ازدواج همه می‌گویند که مهریه را کی داده و کی گرفته؟
اما در نهایت مهریه را خیلی‌ها داده‌اند و خیلی‌ها گرفته‌اند و بسیاری هم از آن گذشته‌اند. در واقع آن روی ناخوشی که بیرون آید، هم مهریه گرفته می‌شود و هم طلاق.

اگر روزی قرار باشد که مهریه حذف شود، بهتر است که حقوق برابری در شروط ضمن عقد تنظیم گردد و اموال طرفین پس از طلاق با یکدیگر تقسیم شود تا در نهایت کسی بازنده این ماجرا نباشد.

اینکه زنان نه حق طلاق داشته باشد، نه حق نگهداری از فرزندان را داشته باشد و نه حقوق دیگر، در نهایت هم بدون مهریه و با ازدواجی ناموفق به خانه اول بازگردد، یک تصمیم اشتباه است.

لطفا حتما قبل از ازدواج به تمامی حق و حقوق یکدیگر فکر کنید و افکار روشنفکرانه و مسائل سنتی را با هم ترکیب نکنید. اگر هم می‌خواهید مهریه را حذف کنید، بهتر است به دنبال تغییر شروط ضمن عقد خود باشید و در این زمینه اطلاعات کافی را بدست آورید.

#مهتا_مجدی
#حقوقی
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 4 =