August 26, 2019 at 10:20PM

@zhuanchannel
آداب غذاخوردن و ارتباط با غریبه‌ها،از زبان کارشناس مجله ووگ
روزیاتو_مترجم:فروغ بیداری

تاتیانا پلیاکووا بیش از ۲۰ سال است که در زمینه آداب و اصول رفتاری انسان‌ها تحقیق و مطالعه می‌کند. او به خوبی می‌داند چگونه باید پشت میز غذاخوری رفتار کرد، با غریبه‌ها چگونه وارد صحبت شد و در مورد چه موضوعاتی نباید صحبت کرد.

_ موبایل یا لپ‌تاپ خود را روی میز نگذارید.
_ روی سه‌چهارم صندلی بنشینید و زانوهای خود را به هم چسبیده نگه دارید.

_کیف خانم‌ها باید روی صندلی کناری یا پشت صندلی‌شان آویزان شود. هرگز کیف خود را روی میز یا روی زمین قرار ندهید.

_پشت میز در رستوران از بیان جمله‌هایی شبیه به این خودداری کنید: «من رژیم دارم»، «آیا این نان بدون قند است؟» و … پشت میزغذاخوری از مطرح کردن موضوعات مربوط به سلامتی، سیاست و مذهب خودداری کنید. مطمئن باشید که دیگران به شنیدن جزئیات رژیم و سیستم گوارشی شما علاقه‌ای ندارند.

_در طول ناهار باید دستمال سفره را نصفه روی پاهای خود قرار دهید. اما در مراسم عصرانه یا شام حتما دستمال را به طور کامل روی پاهایتان بیندازید.

_در طول ناهار کاری، زمانی باید صحبت در مورد کار و بیزینس را آغاز کنید که همه سفارش غذای خود را داده‌ باشند.

_اگر حشره یا کرمی در بشقاب غذای خود دیدید نباد جیغ بزنید یا بقیه را مطلع کنید، فقط کافیست گارسون را صدا کنید و موضوع را با او در میان بگذارید.

_اگر می‌خواهید برای چند دقیقه میز را ترک کنید لازم نیست به دیگران بگویید که به دستشویی می‌روید یا می‌خواهید تلفن جواب دهید. گفتن این جمله کافیست: «چند دقیقه منو ببخشید، فورا بر می‌گردم.» موقع بلند شدن دستمال سفره خود را روی صندلی بگذارید تا مشخص شود که دوباره به جای خود باز خواهید گشت.

_انعام دادن یکی از آداب غذا خوردن در رستوران‌های بزرگ است.

_آداب پذیرایی کردن:

_برای هر نفر، علاوه بر وسایل ضروری غذاخوری، کارد مخصوص کره (اگر غذا کره دارد) در نظر بگیرید.
_هنگامی که در خانه میز می‌چینید حتما دقت کنید که قاشق و چنگال‌ها به موازات بشقاب باشند و همه بشقاب‌ها در یک ردیف و منظم چیده شوند.

_بشقاب باید حتما به اندازه دو انگشت از لبه‌ی میز فاصله داشته باشد.

آداب غذا خوردن:

_ وقتی قاشق، چنگال یا کارد را از روی میز بر می‌دارید، دوباره هرگز آن را روی میز قرار ندهید. این وسایل پس از مصرف باید در بشقاب قرار بگیرند.

_نان را درسته در دهان نگذارید، آن را به قطعات کوچک تقسیم کنید و سپس بخورید.
_سوپ‌‎های خامه‌ای را باید با لبه‌های قاشق میل کنید اما سوپ معمولی را باید با نوک قاشق در دهان بگذارید.

_آداب هم‌صحبتی با کسانی که آنها را نمی‌شناسید

_گفتن جملاتی همانند: «همسر من وکیل مشهوری است» به هیچ عنوان برای آغاز مکالمه با یک غریبه مناسب نیست. زیرا اگر همسرتان مشهور است که نیازی به معرفی ندارد و در طول مکالمه خودِ شنونده متوجه این امر خواهد شد.

_در مورد قهرمانی و موفقیت فرزندان خود هم با غریبه‌ها صحبت نکنید. زیرا شما نمی‌دانید کسانی که با آنها هم‌صحبت شده‌اید در چه وضعیتی هستند، شاید اخیرا فرزند خود را از دست داده باشند. بنابراین شنیدن چنین جملاتی چندان برایشان خوشایند نیست.

_اگر کسی به ظاهر شما انتقادی داشت با او تند برخورد نکنید. یا برای توجیه لباستان لازم نیست مثلا بگویید: «این لباس را از حراجی خریده‌ام» یا «این فقط یک کت قدیمی است».
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 9 =