September 3, 2019 at 10:20PM

@zhuanchannel
بهترین روش‌های از بین بردن پشه ی گلدان

۱. آب اضافی از گلدان را خارج کنید
گل‌ها را در گلدان‌هایی قرار دهید که دارای سوراخ‌هایی برای خروج آب باشد. گاهی اوقات گلدان مورد علاقه خود را پیدا می‌کنید، اما چنین سوراخی در آن وجود ندارد. در این مواقع می‌توانید خود ۱ تا ۳ سوراخ کوچک در قسمت زیرین آن ایجاد کنید. سوراخ‌ها موجب خروج آب اضافی از گلدان می‌شوند.

۲. برخی اوقات باید خاک گلدان را عوض کرد
وقت آن است که خاک داخل آن را با خاکی مناسب تعویض کنید. فراموش نکنید که خشک نگه داشتن خاک برای رهایی شما از پشه گلدان ضروری است.

۳. مراقب زیرگلدانی‌ها باشید
ظرف زیر گلدان را پس از هر بار آبیاری خالی کنید. احتمال رشد پشه در این مکان نیز وجود دارد.

۴. گل‌ها را در زمان درست آبیاری کنید
برای اینکه پشه های گلدان را از بین ببرید باید گل‌ها را تا هنگام خشک شدن خاک گلدان مجدداً آبیاری نکنید. گلدان‌ها را به نقطه‌ای در روبروی نور آفتاب منتقل کنید. با این کار به خشک شدن سریع‌تر آن کمک می‌کنید.

۵. به نظافت گلدان اهمیت دهید
قسمت‌های خشک شده یا اضافی گل و گیاه داخل گلدان را جدا کنید. همچنین برای از بین بردن پشه گلدان باید پسماند روی خاک آن را تمیز کنید.

۶. به پرورش برخی گیاهان بیشتر توجه کنید
اگر می‌خواهید پشه‌ها از شما دور باشند، شاید بهتر است گل‌ها و گیاهانی را پرورش دهید که ضد پشه هستند. برای مثال گیاهی مانند ریحان مانع رشد پشه می‌شود.

۷. نقطه رشد پشه‌ها را بیابید
گلدان‌های خالی، سطل‌های زباله و صندلی‌های داخل حیاط نیز می‌توانند مکان مناسبی برای رشد پشه باشند. پس سراسر محیط حیاط را بررسی کنید

معمول ترین پشه در گیاهان خانگی، پشه‌های قارچ سیاه بال هستند.
اما مشکل شما چه پشه‌های قارچ سیاه بال باشد و چه سایر انواع پشه ها، از بین بردن پشه گلدان کار چندان دشواری نیست.

زیر گلدان را با آب گرم و مایع ظرفشویی شستشو دهید. به این طریق در صورت تخمک گذاری پشه آن را از بین می‌برید.
باید اطمینان حاصل کنید که پشه‌ها گلدان شما را به مکان رشد و تغذیه خود تبدیل نکرده اند. برای این منظور گلدان را هر هفته بررسی کنید.

در مورد گیاهانی که باید همیشه خیس بمانند، می‌توانید از زیرگونه‌های باسیلوس تورجینسیس استفاده کنید. این کار را تا هنگامی که علائم وجود پشه زنده هستند، هر هفته ادامه دهید.

اگر نسبت به آلوده شدن خاک گلدان مشکوک هستید، قطعه‌های سیب زمینی پوست کنده را در عمق ۳ تا ۸ اینچی خاک گلدان دفن کنید. لازم است هر هفته این قطعه‌ها را بررسی و تغییر دهید. هر گیاه پر آبی را خشک کنید تا از نابودی مکان‌های رشد پشه‌ها مطمئن شوید.

تنها هنگامی که نیم تا ۱ اینچ خاک خشک به نظر رسید، آن‌ها را آبیاری کنید.

_اسپری شامپوی بچه
شامپوی بچه معمولاً حاوی مقداری مواد خوشبو کننده غیر ضروری هستند. جالب است که حل کردن ۲ قاشق غذاخوری شامپوی نرم با ۱ گالون آب می‌تواند به از بین بردن پشه گلدان کمک کند. ترکیب مزبور باید آفات را کاملاً پوشش دهد تا بتواند پشه‌ها را کنترل کند. بهتر است از شامپوی بچه برای گیاهان دارای پوشش مومی یا برگ‌های مودار استفاده نکنید.

_اسپری روغن آشپزی
روغن آشپزی داخل آشپزخانه شما برای از بین بردن پشه گلدان مفید است. ۱ فنجان روغن آشپزی با ۱ قاشق غذاخوری مایع ظرف شویی ترکیب کنید. به این ترتیب محلولی را فراهم می‌آورید که تا زمان نیاز می‌توانید در یک نقطه تاریک و خنک نگهداری کنید.

مترجم:سامان
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 1 =