September 4, 2019 at 02:00PM

@zhuanchannel
۶ مسکن برای درد پریود، نحوه مصرف و عوارض هر کدام

۱. ایبوپروفن
توصیه می‌شود از مصرف استامینوفن یا آسپرین همزمان با ایبوپروفن خودداری کنید
نحوه مصرف: ایبوپروفن را می‌توان روزی ۳ بار مصرف کرد. حداکثر دوز مصرفی ایبوپروفن بدون نسخه پزشک روزی ۱۲۰۰ میلی‌گرم است. این دارو را نباید برای درمان درد به مدت بیش از ۱۰ روز مصرف کرد.
ایبوپروفن را می‌توانید بعد از غذا یا همراه با شیر، مصرف کنید. با این کار احتمال بروز سوءهاضمه در شما کمتر می‌شود.

۲. ناپروکسن
قرص ناپروکسن (Naproxen) یک مسکن و ضد التهاب است که می‌تواند در مواقع بحرانی، درد پریود را کاهش دهد. مصرف این مسکن برای درد پریود نباید به صورت خودسرانه و بی‌رویه باشد چرا که می‌تواند خطر حمله قلبی یا سکته قلبی را (مخصوصا در افراد با سابقه بیماری‌های قلبی) افزایش دهد.
لازم به ذکر است که مصرف مشروبات الکلی همراه با این دارو می‌تواند خطر خونریزی معده را افزایش دهد.

نحوه مصرف: در بزرگسالان با توجه به شدت درد، دوز‌های مختلفی از ناپروکسن از ۲۵۰ تا ۷۵۰ میلی‌گرم، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور معمول قرص ناپروکسن هر ۱۲ ساعت یک بار، مصرف می‌شود.

۳. سلکوکسیب

کپسول سلکوکسیب (Celecoxib) از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است که در رفع درد ناشی از دیسمنوره (قاعدگی دردناک)، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این دارو به صورت کپسول‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ میلی‌گرمی در دسترس است. توجه داشته باشید که افرادی مبتلا به ناراحتی‌های گوارشی یا خونریزی معده ممکن است بعد از مصرف این دارو با افزایش شدت علائم این بیماری‌ها مواجه شوند.

نحوه مصرف: مقدار مجاز مصرف این دارو در طی روز ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم است. یک ساعت پس از مصرف تاثیرات دارو ظاهر می‌شود و تا مدت ۸ ساعت در بدن باقی‌می‌ماند. در مواردی که سلکوکسیب برای درمان‌های کوتاه مدت استفاده می‌شود، می توان بعد از بهبودی مصرف آن را قطع کرد، اما در موارد استفاده طولانی مدت قطع مصرف باید تحت پزشک، صورت گیرد. بهتر است سلکوکسیب را همراه با شیر یا بعد از غذا، مصرف کنید.

۴. آسپرین
آسپرین (Aspirin) با نام دیگر استیل‌ سالیسیلیک اسید یکی از داروهای پرطرفدار در دنیا محسوب می‌شود. این دارو نوعی ضد درد فاقد مخدر است که در مواردی مثل کاهش التهاب، درد، تب و… کاربرد دارد.
از این دارو می‌توان در مواردی که درد قاعدگی شدت یافته است، استفاده کرد. آسپرین علاوه بر کاهش درد، به عنوان رقیق‌کننده خون در افرادی که سابقه سکته قلبی یا سکته مغزی داشته‌اند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل افرادی که سابقه خونریزی معده دارند، نباید آسپیرین مصرف کنند. یکی از عوارض جانبی این دارو، ایجاد زخم یا خونریزی معده است.

نحوه مصرف: توصیه می‌شود به منظور پیشگیری از بروز ناراحتی‌های گوارشی، این‌ دارو را با غذا، شیر یا یک‌ لیوان‌ پر از آب‌، مصرف‌ کنید

۵. ژلوفن
ژلوفن (Gelofen) از مسکن‌های غیرکورتونی و از خانواده ایبوپروفن است. از این تسکین‌‌دهنده درد در برطرف کردن دردهای قاعدگی می‌توان استفاده کرد. توجه داشته باشید که افراد مبتلا به بیماری‌هایی مثل آسم، زخم معده، ناراحتی‌های مربوط به کلیه، مشکلات خونی، ناراحتی‌های قلبی یا افرادی که سابقه سکته دارند و افراد دچار فشار خون بالا نباید از این دارو استفاده کنند.

نحوه مصرف: با توجه به میزان درد، از این دارو می‌توان روزی ۳ الی ۴ بار طی یک دوره زمانی موقت، استفاده کرد. فاصله زمانی بین مصرف هر نوبت دارو، ۶ ساعت است.

از مصرف این مسکن در سه ماه آخر بارداری باید اکیدا خودداری شود.

۶. مفنامیک اسید
مفنامیک اسید (Mefenamic Acid) نوعی داروی ضدالتهاب است که برای تسکین درد پریود ، درد دندان و… استفاده می‌شود. از آنجایی‌که یکی از عوارض مصرف این دارو کاهش گلبول‌های قرمز خون است، اگر مجبور هستید به مدت طولانی این دارو را مصرف کنید، لازم است به‌ طور مرتب آزمایش بدهید تا میزان گلبول‌های قرمز خون و همچنین سلامت کبد و کلیه‌های‌تان، بررسی شود
این دارو را نباید همراه با سایر مسکن‌ها مثل ناپروکسن یا ایبوپروفن، مصرف کرد. همچنین با برخی داروهای دیگر مثل وارفارین نیز، تداخل دارد.
نحوه مصرف: مقدار مصرف این دارو به این صورت است که ابتدا ۵۰۰ میلی‌گرم از آن (۲ عدد کپسول خوراکی مفنامیک اسید) و سپس ۲۵۰ میلی‌گرم (یک عدد کپسول خوراکی مفنامیک اسید) هر ۶ ساعت، مصرف می‌شود. در دردهای حاد این دارو نباید بیش از یک هفته، مصرف شود. مفنامیک اسید بهتر است همراه با غذا یا شیر، مصرف شود.

_زنجبیل
این خوراکی طبع گرمی دارد و می‌توان آن را به صورت دمنوش زنجبیل با عسل در این دوران استفاده کرد.

مترجم:صفورا دادخواه
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + یک =