September 4, 2019 at 10:20PM

@zhuanchannel
۹ چای که به هضم غذا کمک می‌کنند_برترینها

_چای نعنای تند
گیاه نعنا به دلیل خاصیت طراوت، طعم‌دهندگی و تسکین ناراحتی‌های معده شهرت بسیاری دارد.
تحقیقات انجام شده بر ۵۷ نفر از بیماران مبتلا به IBS یا همان روده تحریک‌پذیر نشان می‌دهد که ۷۵ درصد از افرادی که دو بار در روز کپسول روغن نعنا را مصرف کردهاند، شاهد علایم بهبود در بدن خود خواهند بود، آن هم در مقایسه با کسانی که مشغول مصرف دارو‌های شیمیایی بودند.
چای نعنا نیز فواید بسیاری دارد که مشابه روغن نعنا خواهد بود. برای تهیه این چای شما می‌توانید ۷ تا ۱۰ عدد برگ نعنای تازه را در یک فنجان آب بجوشانید و چیزی حدود ۱۰ دقیقه به آن زمان دهید تا به خوبی دم بکشد.

_چای زنجبیل
مصرف روزانه یک و نیم گرم زنجبیل می‌تواند حالت تهوع‌های ناشی از بارداری، شیمی درمانی و… را به مراتب بهبود بخشد.

مدتی پیش تحقیقاتی بر روی ۱۱ بیمار مبتلا به سوء هاضمه صورت گرفت که نتایج جالبی را به دنبال داشت. این نتایج نشان می‌دادند که مصرف مکمل‌هایی حاوی ۱.۲ گرم زنجبیل در مقابل دارو‌های شیمیایی می‌توانند به طور قابل‌توجهی زمان تخلیه معده را کاهش دهند.
برای تهیه چای زنجبیل می‌توانید ۲ قاشق غذاخوری ریشه زنجبیل خرد شده را در ۲ فنجان آب قرار دهید و چیزی حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زمان دهید که بجوشد و به خوبی دم بکشد

_چای ریشه ژنتیان (کوشاد)
تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدن چای ژنتیان می‌تواند باعث افزایش جریان خود در دستگاه گوارش شده و هضم غذا را به مراتب بهبود بخشد.
شما می‌توانید ریشه این گیاه را از داروخانه‌ها و عطاری‌ها خریداری کنید. برای درست کردن چای کوشاد باید چیزی حدود یک و نیم قاشق چای‌خوری از این گیاه را در یک فنجان آب بریزید و ۵ دقیقه به آن زمان دهید تا به خوبی بجوشد و دم بکشد. شما می‌توانید این چای را قبل از غذا بنوشید و شاهد تاثیرات مثبت آن در هضم غذا باشید.

_چای رازیانه
رازیانه می‌تواند در درمان یبوست و تحریک روده تاثیرگذار باشد. تحقیقات صورت‌گرفته بر روی ۸۶ سالمند مبتلا به یبوست نشان می‌دهد که افرادی که ۲۸ روز چای رازیانه نوشیده‌اند حرکات روده روزانه بهتری در مقابل کسانی داشته‌اند که به مصرف گیاهان شیمیایی مشغول بودند.
برای تهیه چای رازیانه شما می‌توانید یک قاشق چای‌خوری از این گیاه را با یک فنجان آب ترکیب کرده و ۵ تا ۱۰ دقیقه به آن‌ها زمان دهید

_چای ریشه سنبل ختایی
پلی ساکارید موجود در ریشه سنبل می‌تواند به افزایش سلول‌های سالم و بهبود رگ‌های خونی دستگاه گوارش کمک کند که تمامی این موارد باعث محافظت از معده در مقابل صدمات مختلف می‌شوند. تحقیقات صورت‌گرفته نشان می‌دهد که این گیاه می‌تواند در ترشح اسید‌های روده نیز مانند یک محرک عمل کند و با کمک این کار باعث رفع یبوست شود.
برای تهیه این چای یک قاشق غذاخوری از این گیاه را با یک فنجان آب جوش مخلوط کنید و ۵ تا ۱۰ دقیقه به آن‌ها زمان دهید.

_چای گل قاصدک
این گیاه می‌تواند با التهابات معده مبارزه کرده و باعث کاهش تولید اسید در معده شود که همین موضوع در کاهش احتمال ابتلا به زخم معده موثر است. با این حال بهتر است که قبل از نوشیدن چای گل قاصدک حتما با پزشک خود مشورت کند.
برای تهیه چای قاصدک، ۲ لیوان گل قاصدک را در ۴ فنجان آب مخلوط کنید و چیزی حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه به آن زمان دهید

_چای گیاه سنا
گیاه سنا دارای موادی به نام سنوزید است که در روده بزرگ تجزیه می‌شود و می‌تواند بر روی انقباضات عضلات روده تاثیرگذار باشد. مطالعات نشان می‌دهد که این گیاه می‌تواند به درمان یبوست برای کودکان و بزرگسالان کمک کند و حرکات روده آن‌ها را بهبود بخشد.
برای تهیه این چای چیزی حدود یک قاشق چای‌خوری از گیاه سنای خشک را در یک فنجان آب جوشیده بریزید

_چای گل ختمی
پلی ساکارید‌های موجود در گل ختمی می‌توانند در تحریک تولید سلول‌های تولیدکننده مخاط دستگاه گوارش تاثیرگذار باشد. علاوه بر این، خاصیت آنتی‌اکسیدانی این گیاه می‌تواند از التهابات و ایجاد زخم معده جلوگیری کند.
برای تهیه چای گل ختمی یک قاشق غذاخوری از آن را با یک فنجان آب جوش مخلوط کنید و ۵ تا ۱۰ دقیقه به آن‌ها زمان دهید.

_چای سیاه
این نوع از چای معمولاً در همه خانه‌های ایرانی دیده می‌شود. این چای دارای تراروبیگین‌هایی است که در بهبود سوء هاضمه تاثیرگذار است و آنتی‌اکسیدان‌های آن نیز می‌تواند در درمان زخم معده موثر باشد

منبع: healthline
مترجم:طلوع حقیقت
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 13 =