September 17, 2019 at 08:00PM

@zhuanchannel
داستان جالب پیدایش متل قو

متل قو نام مستعار سلمانشهر است که در استان مازندران قرار گرفته و به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری شمال کشورمان تبدیل شده.متل قو شهرت خود را از گذشته دور دارد اما امروزه هتل قو الماس خاورمیانه به نماد آن تبدیل شده .

پایه متل قو از کجا بنا نهاده شد؟
از محلی‌ها که سؤال کنید داستان مردی را می‌گویند که در قدیم به او ارباب می‌گفتند و معتقد هستند که او پایه‌گذار این شهر و مالک بیشتر زمین‌های این منطقه بوده است. نام آن فرد جمشید جوانشیر است، او متولد سال 1303 در تهران است، جوانشیر که در جوانی علاقه‌مند به طبیعت می‌شود و برای اولین بار به شمال سفر می‌کند و پس از دیدن دریا، جنگل و زیبایی‌های شمال به شدت شیفته منطقه شده و فکر تهیه یک باغ در شمال وارد ذهنش می‌شود.

او قبل از 20 سالگی پدر خود را از دست داد و با ارثی که از پدرش مانده بود تصمیم به سرمایه گذاری در این منطقه گرفت. در همین روزها شنیده بود که شخصی در کلارآباد جنگل‌های مخروبه خود را برای فروش گذاشته است. جوانشیر معامله را پذیرفت و خود را در کلارآباد که آن روزها یک روستای بزرگ بود مستقر کرد و شروع به تبدیل کردن آن جنگل‌های خراب به باغ مرکبات کرد. کار پاک سازی جنگل به سختی انجام شد اما دیگر کارها مانند کاشت صیفی جات و یا پنبه کاری با شکست‌های بزرگی همراه بود اما چه اتفاقی باعث شد تا فکر ساخت یک متل در ذهن او افتاد؟

آن زمان که ما کار می‌کردیم فقط 3 هتل در شمال وجود داشت که هیچ‌کدام در مجاورت دریا نبودند، روزی در کنار دریا چشمم به چند قو افتاد، از همان روز ترکیب دیدن آن قوها و فکر ساخت یک هتل در کنار دریا ذهنم را به خودش مشغول کرد. برای این کار فقط 6 ماه زمان داشتم تا عید فرا برسد!!
تنها چیزی که از متل‌ها می‌دانستم این بود که می‌شد اتومبیل خود را در کنار اتاق آن پارک کرد. جوانشیر که گویی فردی با پشت‌کار فراوان بود با همین اطلاعات کم کار را آغاز کرد و تا عید همان سال موفق شد یک سالن بزرگ 220 متری 12 اتاق و 2 ویلا را شیک را بسازد. اجاره هر اتاق در آن زمان 10 تومان و هر ویلا را نیز به قیمت شبی 25 تومان تعیین کرد و این‌گونه بود که در عید 1338 هتل قو تأسیس شد.
ساعت 11 صبح روز اول عید نوروز بود که تمام اتاق‌ها اجاره رفت و جوانشیر از این اتفاق شگفت‌زده شده و انگیزه‌ای زیاد برای توسعه کار گرفت.

آهسته آهسته شهرت متل قو همه جا پیچیده می‌شد و روزهای آخر هفته این منطقه را به شدت شلوغ می‌کرد، جوان‌هایی هم که به دنبال کسب درآمد از گردشگران بودند کم کم وارد این منطقه شدند و این آغازی بود برای رشد این روستای کوچک. یک تابلو نئونی شبیه به قو تبدیل به نماد این متل شده بود و شب‌ها زیبایی خاصی به اطراف هتل می‌داد. اما در طی سال‌های بعد این روستا به شهری تبدیل شد و عناصر مختلفی مانند بانک، مدرسه،
شهرک‌های ساحلی و ویلا سازی‌ها در آن پیشرفت چشم‌گیری داشت. این شهر در ابتدا ساقی کلایه نام داشت که ترکیبی بود از نام ساقی (اسم دختر جوانشیر) و کلایه به معنای محله در زبان گیلکی.

پس از افتتاح شهرداری ساقی کلایه و کلارآباد به صورت مشترک، همسر جوانشیر به عنوان اولین شهردار زن تاریخ ایران این پست را بر عهده گرفت و رفته رفته این شهر را به یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری شمال تبدیل کرد.

هتل دولوکس و 5 ستاره الماس خاورمیانه که در 35 طبقه ساخته شده و 377 اتاق در رنج‌های مختلف را درون خود جای داده است. این هتل زیبا دارای 3 باند هلیکوپتر، امکانات تفریحی ورزشی، آکواریوم، رستوران، سالن‌های کنفرانس و جنش و کلیه امکانات لازم برای یک اقامت راحت و خوش را برای مسافران مهیا می‌کند.

مرتضی گودرزی
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 17 =