September 20, 2019 at 01:20PM

@zhuanchannel
علت کدر شدن و خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست؟

۱. تنظیم صحیح دستگاه و انتخاب برنامه شستشوی مناسبانتخاب برنامه شستشوی صحیح متناسب با میزان کثیفی ظروف تاثیر مهمی در پیشگیری از خش افتادن و کدر شدن ظروف دارد.

به عنوان مثال انتخاب درجه حرارت بالای ۷۰ درجه سانتیگرد روی لیوان‌های بلور لکه به جا می‌گذارد.
بهترین دما برای شستشوی بیشتر ظرف‌ها، انتخاب برنامه شستشو آهسته و با دمای ۵۵ درجه سانتیگراد است

۲. آبکشی کردن ظرف‌ها قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی
یکی از اشتباهاتی که بین بسیاری از خانم‌های خانه‌دار رایج شده است، آبکشی کردن ظروف قبل از قرار دادن آن‌ها داخل ماشین است. این کار علاوه بر آنکه باعث هدررفت آب می‌شود، به دلیل زدودن چربی و کثیفی از سطوح ظرف باعث تماس بیشتر ماده شوینده با ظرف می‌شود.
زیرا در تمامی مواد شوینده ذرات سختی وجود دارند که برای سابیدن و بهتر شسته شدن ظروف کثیف طراحی شده‌اند و در صورتی که ظرف‌ها قبل از چیده شدن در ماشین آبکشی شوند، این ذرات سخت روی ظروف کارآیی خود را ندارند و نحوه عملکرد آن برای زدودن کثیفی کاهش می‌یابد،؛بنابراین فقط کافی است با یک دستمال ذرات باقی مانده غذا را از سطح ظرف پاک کنید

۳. مواد شوینده و ظروف بی‌کیفیت
توجه داشته باشید جنس بد و کیفیت پایین ظروف نیز از شایع‌ترین علت کدر شدن و خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی است. بنابراین اگر چنین ظرف‌هایی دارید بهتر است برای ماندگاری بیشتر آن‌ها را با دست بشویید.
همچنین امروزه بسیاری از شوینده‌های تقلبی در بازار وجود دارد که استفاده از آن‌ها در طولانی مدت، هم باعث آسیب به دستگاه و هم کدر و خش افتادن ظرف‌های شما می‌شود.

۴. عدم استفاده از نمک ماشین ظرفشویی
در بسیاری از مناطق کشور ما، آب دارای سختی زیادیست که این سختی آب می‌تواند باعث کدر شدن و خش افتادن ظروف شود؛ بنابراین لازم است از نمک‌های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

نکته: توجه داشته باشید برخی قرص‌های ماشین ظرفشویی دارای سه قسمت هستند که حاوی نمک، ماده شوینده و ماده جلا دهنده است. بنابراین در صورتی که از این قرص‌ها استفاده می‌کنید دیگر نیازی به ریختن نمک و ماده جلا دهنده نیست

۵. کثیف بودن و گرفتگی بازو‌های آبپاش و فیلتر
در بسیاری مواقع گرفتگی بازو‌های آبپاش و کثیف بودن فیلتر در ماشین ظرفشویی علت کدر شدن و کثیف ماندن ظروف در ماشین ظرفشویی است و باعث می‌شود که مرحله آبپاشی به درستی انجام نشود، بنابراین توصیه می‌شود هر چند وقت یک بار بازو‌های آبپاش و فیلتر را خارج کرده و آن‌ها را به خوبی تمیز کنید تا هر گونه گرفتگی نازل‌های آب برطرف شود.

۶. استفاده زیاد از ماده شوینده
ریختن ماده شوینده بیش از مقدار مورد نیاز چه به صورت قرص و چه به صورت ژل‌های شستشو در ماشین ظرفشویی، از اصلی‌ترین علل خش افتادن و کدر شدن ظروف است. به طورکلی میزان ماده شوینده بایستی بر اساس کثیفی ظروف تعیین شود. ریختن زیاد ماده شوینده باعث ساب رفتن و خش افتادن ظروف و استفاده خیلی کم از ماده شوینده باعث کثیف و کدر ماندن ظروف خواهد شد.

مترجم:مهناز پیرزاده
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =