September 22, 2019 at 02:00PM

@zhuanchannel
رفع جرم و پلاک دندان‌ها با راهکار‌های خانگی

_بعد از غذا پنیر کهنه بخورید
خوردن پنیر کهنه فورا بعد از صرف غذا یک راه عالی برای خنثی کردن اسید‌هایی است که بعد از خوردن غذا سبب تشکیل پلاک روی دندان‌ها می‌شوند. دانشمندان می‌گویند در پنیر کهنه عاملی وجود دارد که مانند سدی در برابر پلاک دندان عمل می‌کند. همین عامل را در بادام زمینی و دانه‌های کنجد نیز می‌توانید پیدا کنید.

_رفع پلاک دندان با جوش شیرین
از زمان‌های قدیم رایج بوده که مردُم از جوش شیرین برای تمیز کردن دندان‌های خود استفاده می‌کردند. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با کمی نمک مخلوط کرده و مسواک نمدارتان را به این ترکیب آغشته کنید و با آن دندان‌های‌تان را مسواک بزنید و سپس دهان را کاملا آب بکشید.

_ پوست پرتقال
پوست پرتقال را مستقیما به دندان‌های‌تان بزنید تا از تجمع پلاک جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید پوست پرتقال را پودری شکل و خمیری کرده و آن را روی قسمت‌های لکه دار دندان‌های‌تان بگذارید تا چند دقیقه بماند و سپس آب بکشید. متوجه خواهید شد که دندان‌های‌تان چقدر سفید و درخشان شده‌اند.

_ جویدن دانه‌های کنجد
یک مشت دانه کنجد در دهان‌تان بریزید و آن‌ها را بجوید، اما قورت ندهید. یک مسواک بردارید و وقتی هنوز دانه‌های کنجد در دهان‌تان هستند دندان‌ها را مسواک بزنید. دانه‌های کنجد مانند لایه بردار عمل کرده و سطح دندان‌ها را تمیز می‌کنند.

_ انجیر
کافیست به طور مرتب دو تا سه عدد انجیر را بجوید و آن‌ها را به دندان‌ها و لثه‌های‌تان بزنید. ضمنا جویدن انجیر سبب ترشح بزاق دهان می‌شود و بزاق نیز حاوی آنتی باکتریال طبیعی است که اصلا به نفع پلاک و جرم دندان‌های‌تان نمی‌باشد.

_خمیر ویتامین C درست کنید‌
می‌توانید خمیری از میو‌ه‌های ویتامین C دار درست کنید، مثلا با پرتقال، گوجه فرنگی، توت فرنگی و هر چیز دیگری که در خانه دارید. همه را با هم خوب ترکیب کرده و خمیر سفتی تهیه کرده و آن را روی جرم‌های دندان‌های‌تان بزنید. اجازه دهید پنج دقیقه بماند و سپس کاملا بشویید. ویتامین C کمک می‌کند تا باکتری‌ها پاکسازی شده و دهان‌تان تمیز شود.

_غذای تند بخورید
اگر طرفدار غذا‌های تند هستید پس خوش شانسید. به گفته‌ی دانشمندان غذا‌های تند برای کاهش پلاک و جرم دندان عالی هستند، زیرا تولید بزاق را افزایش می‌دهند و بزاق، ابزاری پنهان برای بهداشت محیط دهان است که دندان‌ها را تمیز می‌کند.

_ میخک
پودر میخک را با کمی آب ترکیب کنید تا خمیر مانند شود و سپس آن را مستقیما به قسمت‌های لک دار دندان‌های‌تان بزنید، چند دقیقه بماند و سپس آب بکشید.

_ روغن نارگیل
دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل بکر و دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با هم در کاسه‌ای ترکیب کرده و چند قطره عصاره نعنا فلفلی به آن اضافه کنید. مسواکی را به این خمیر آغشته کرده و مانند معمول مسواکی بزنید. روغن نارگیل می‌تواند جلوی تشکیل جرم و پلاک دندان را بگیرد.

_همیشه از مسواک با برس نرم استفاده کنید
میزان زبری برس مسواک بسیار مهم است. شما نباید فشار زیاد به دندان‌های‌تان وارد کنید. مسواکی که برس زبر دارد، دندان‌های‌تان را بهتر و سریع‌تر تمیز نمی‌کند، بلکه به مینای دندان و لثه‌ها آسیب می‌زند.

_زیاد آب بنوشید
نوشیدن آب باعث می‌شود پلاک‌ها و آلودگی‌ها از دندان‌های‌تان پاک شده و مینای دندان تمیز بماند.

منبع: carefreedental
برترینها_مترجم:هدی بانکی
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + سیزده =