September 27, 2019 at 02:00PM

@zhuanchannel
رژیم غذایی گیاهخواری چه تغییراتی در بدن ایجاد می‌کند؟
روزیاتو_مترجم:فروغ بیداری

فقط در کشور انگلستان از سال ۲۰۰۸ تاکنون شمار کسانی که به گیاهخواری روی آورده‌اند ۳۵۰ درصد افزایش داشته . محققان بر این باور هستند که وگان‌ها از سلامتی بیشتری نسبت به سایر افراد جامعه برخوردار هستند

_چند هفته اول گیاهخوار شدن
در هفته‌های اول رژیم گیاهخواری، فرد با افزایش زیاد انرژی مواجه خواهد شد. دلیلش حذف مصرف غذاهای فراوری شده است. در عوض، مصرف میوه، سبزیجات و آجیل در این افراد باید بیشتر باشد و همه این مواد غذایی بسیار انرژی‌بخش هستند.
میوه، سبزیجات و آجیل همچنین دارای ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر فراوانی هستند.همچنین، کربوهیدرات موجود در گیاهان چون زیاد است در نتیجه در معده تخمیر می‌شوند و ممکن است باعث ایجاد سندرم روده تحریک‌پذیر شود.
البته این امر می‌تواند نتایج مثبتی هم بدنبال داشته باشد. به این صورت که تنوع باکتری‌های موجود در روده تغییر خواهد کرد. البته چنین تغییری به این امر بستگی دارد که فرد گیاهخوار برنامه غذایی متعادل و منظمی دارد یا غذاهای فراوری شده‌ی گیاهی و کربوهیدرات مصرف می‌کند.

_3 تا ۶ ماه پس از گیاهخوار شدن
یکی از تغییرات محسوسی که چند ماه پس از گیاهخوار شدن شاهد آن خواهید بود، کاهش جوش و اکنه‌های پوستی است. یعنی به خاطر مصرف میوه و سبزجیات پوستی صاف و شفاف پیدا خواهید کرد.

اما ذکر این نکته بسیار ضروری است که در این زمان، میزان ویتامین D موجود در بدن به شدت کاهش می‌یابد و خطرات زیادی را برای فرد بدنبال خواهد داشت. به این دلیل که منابع اصلی ویتامین D انواع گوشت قرمز، ماهی و لبنیات است؛ یعنی تمامی موادی که در رژیم غذایی گیاهخواری حذف می‌شوند.

کمبود ویتامین D را فقط زمانی متوجه خواهید شد که دیگر دیر شده است. این ویتامین برای استحکام استخوان‌ها، دندان‌ها و سلامت ماهیچه‌های بدن بسیار ضروری است و کمبود آن زمینه‌ساز بیماری‌هایی همچون سرطان، میگرن، افسردگی و ناراحتی‌های قلبی و عروقی می‌شود.
باید بدانید که بدن حداکثر تا ۲ ماه می‌تواند ویتامین D را ذخیره کند.

اگر تصمیم گرفته‌اید گیاهخوار شوید، بسیار مهم است که میوه‌های خشک شده در مقابل آفتاب و قرص‌های ویتامین D را مخصوصا در روزهای سرد زمستان، مصرف کنید.

چندین ماه پس از حذف مصرف مواد گوشتی و غذاهای فراوری شده، میزان مصرف نمک نیز کم می‌شود و در نتیجه، سیستم قلب و عروق بدن بسیار سالم‌تر از قبل خواهند بود.
البته، لازم است فرد گیاهخوار حتما قرص‌های مکمل زینک، آهن و کلسیم را به برنامه غذایی خود اضافه کند.

_چند سال پس از گیاهخوار شدن
یک سال پس از روی آوردن به رژیم گیاهخواری، ذخیره ویتامین B12 بدن پایان خواهد یافت. ویتامین B12 یکی از مواد غذایی ضروری برای عملکرد صحیح جریان خون و سلول‌های عصبی است و فقط در محصولات حیوانی یافت می‌شود.

نشانه‌های کمبود این ویتامین شامل خستگی، حافظه ضعیف، گرفتگی عضلات دست و پا و تنفس ضعیف می‌توان اشاره کرد.

از کمبود B12 می‌توان به‌راحتی پیشگیری کرد. برای این منظور باید مکمل‌های غذایی مصرف کنید.
پس از چند سال گیاهخواری کردن، استخوان‌ها واکنش‌های خود را نشان می‌دهند و ضعیف و شکننده خواهند شد. به این خاطر که دیگر بدن قادر به جذب مواد معدنی موردنیاز خود نخواهد بود و ذخیره آن نیز در طول سال‌ها به پایان خواهد رسید.

ساخت کلسیم نهایتا تا ۳۰ سالگی ادامه دارد و پس از آن بدن برای تامین کلسیم به اسکلت خود رجوع می‌کند. اگر نتوانید میزان کلسیم موردنیاز را تامین کنید، استخوان‌بندی‌تان هر روز ضعیف‌تر می‌شود و در نتیجه شکننده خواهند شد.

همان طور که در ابتدای این مقاله گفتیم، رژیم گیاهخواری مستلزم نظم و برنامه‌ریزی صحیح است. اگر بتوانید تمامی ویتامین‌های ضروری بدن را تامین کنید، این رژیم غذایی فواید فراوانی بدنبال خواهد داشت.

منبع: cnn
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + سه =