September 29, 2019 at 02:00PM

@zhuanchannel
۱۲ کاری که بعد از بحث با همسرتان نباید انجام دهید
مترجم:الناز طرزمنی

دعوا و بگومگو میان زوج‌ها مسئله‌ای طبیعی است. بی‌تردید دو آدم متفاوت، همیشه هم‌نظر نیستند.در این مطلب می‌گوییم پس از دعوا با شریک زندگی‌شان، باید از چه رفتارهایی پرهیز کنند.

۱. به خواستهٔ همسرتان برای فاصله گرفتن، احترام بگذارید
به‌گفتهٔ دکتر «مگان فلمینگ»، روان‌شناس بالینی
وقتی در دعوا یکی از دو طرف‌ کلافه می‌شود، توانایی پردازش افکار را از دست می‌دهد؛ بنابراین وقتی طرف مقابل تأکید می‌کند که به زمان نیاز دارد، خواسته‌اش را بپذیرید.

۲. طرز فکر «همه یا هیچ» را از خود دور کنید
پس از بحثی پرسروصدا، سعی کنید ذهن‌تان را باز و پذیرا نگه دارید. در میانهٔ دعوا ساده‌ترین کار این است که همه‌چیز را سیاه‌وسفید ببینیم. به‌عقیدهٔ «فلمینگ»، استفاده از عبارت‌هایی مانند «تو همیشه …» یا «تو هیچ‌وقت …» کمکی به حل مشکل نمی‌کند؛ پس بعد از اینکه سروصدا خوابید، کمی دامنهٔ دیدتان را افزایش دهید و از زاویهٔ دید همسرتان به موضوع نگاه کنید.

۳. بی‌تفاوت نباشید
کاملا طبیعی است که پس از دعوا بخواهید فاصله بگیرید؛ اشکالی هم ندارد، به‌شرطی‌که این موضوع را به طرف مقابل اطلاع دهید.یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات آدم‌ها پس از دعوا، دوری‌کردن از طرف مقابل و بی‌توجهی به اوست. اگر شانه بالا بیندازید و همسرتان را ندیده بگیرید، او ممکن است نتیجه بگیرد که دارید مجازاتش می‌کنید؛ بنابراین ممکن است از صحبت درباره احساسش منصرف شود. می‌توانید بگویید: «احساسات من مثل تو سریع فروکش نمی‌کنه. ۲۴ ساعت به من زمان بده تا اوضاع بهتر بشه. اگه بهتر نشد، در موردش بیشتر حرف می‌زنیم.»

۴. از حرف‌های همسرتان برای خودتان سلاح نسازید
بگذارید هرچه در دعوا گفته شده است، همان‌جا دفن شود. گذشته‌ها گذشته! اگر در دعوا طرف مقابل حرفی زد که باعث رنجش‌تان شد، همان موقع به او بگویید که این حرفش چقدر برای‌تان آزاردهنده بوده است. اگر روز بعد، هنوز هم از حرف‌های همسرتان دلخور هستید، پیش از اینکه به‌سراغ او بروید، کمی به خودتان زمان بدهید.

۵. وقتی رنجش هنوز برطرف نشده است، به «ببخشید» ساده بسنده نکنید
«ببخشید» خشک‌وخالی یعنی «خسته شدم، ولم کن. دیگه نمی‌خوام ادامه بدم!» کارشناس روابط زوج‌ها، «لوری پان»، توصیه می‌کند که روشن کنیم به چه دلیل عذرخواهی می‌کنیم و همچنین چطور در آینده برای جلوگیری از تکرار اشتباه‌ تلاش می‌کنیم: «ببخشید که …؛ از این به بعد …»

۶. بهانه‌تراشی نکنید
پژوهشی در دانشگاه برکلی نشان داد زوج‌هایی که خواب کافی ندارند، بیشتر با هم دعوا می‌کنند! بااین‌حال، با بهانه‌تراشی برای دعوا، در حق همسرتان بی‌انصافی می‌کنید. به‌گفتۀ دکتر «گالند»، دعوا معمولا ناشی از بی‌اطلاعی است. اگر عصبانی، ناراحت یا آزرده هستید، همسرتان باید بداند. پس دفعه بعد که روز کاری اعصاب‌خردکنی داشتید، پیش از اینکه به خانه برسید، در پیامکی موضوع را به او اطلاع دهید تا بداند که احتمالا حساس و بی‌حوصله هستید.

۷. اگر همسرتان برای گفت‌وگو به‌سراغ‌تان آمد، دوری نکنید
وقتی چند دقیقه‌ای از دعوای‌تان گذشت، به همسرتان بگویید پس از اینکه آرام شدید (هر دوی شما) آماده حرف‌زدن و شنیدن درباره مسئله خواهید بود.

۸. نیش‌وکنایه نزنید
در دعوا هرقدر هم که دلخور باشید نباید بدوبی‌راه بگویید یا کنایه بزنید. هرگز به طرف مقابل فحش ندهید؛ جبران این مسئله دشوار است

۹. اگر راضی نیستید، برای آشتی تن به رابطه‌ٔ جنسی ندهید

۱۰. زیاد بر روی دلیل دعوا تمرکز نکنید
فرض کنید مهمان دارید و همسرتان فراموش کرده است موقع برگشت، میوه بخرد. به‌جای قیل‌وقال بر سر اینکه چرا میوه نخریدی، می‌توانید سریع برای خرید راهی‌اش کنید یا تلفنی به میوه‌فروشی محل سفارش دهید. از شب پیش‌ِروی‌تان لذت ببرید و به‌فکر راه‌های مختلف گوشمالی‌دادن همسرتان نباشید

۱۱. نگویید «منظوری نداشتم!»
«نمی‌خواستم …»، «منظورم این نبود!» و … مانند این است که بخواهید آب رفته را به جوی برگردانید! این عبارت‌ها حتی وضعیت را بدتر می‌کند

۱۲. به‌خاطر دعوا خودتان را سرزنش نکنید
همه‌ٔ ما همسری می‌خواهیم که به ما و رابطه‌مان اهمیت بدهد. بحث و دعوا می‌تواند نشانه تلاش برای حفظ یا بهبود رابطه باشد! «پان» معتقد است وقتی زوجی می‌گویند «ما قدیم خیلی دعوا می‌کردیم، الان حرف هم رو قبول می‌کنیم و به کارمون می‌رسیم!» مطمئن باشید دیگر به پایان رسیده‌اند.

منبع:womansday
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + یازده =