October 1, 2019 at 02:00PM

@zhuanchannel
اینکه قدیمیها می گفتند فلانی تنبانش دو تا شده به مفهوم واقعی کلمه که نبوده است. قطعاً در هر دوره و زمانه ای هر شخصی دو عدد شلوار داشته که بپوشد و برهنه نماند. منظور از دو تا شدن تنبان تجربه کردن دو اقلیم گوناگون در مدت زمانی کوتاه است.
تفاوت دمای بین دو محیط اغلب منجر به ترک خوردن ظرف وجود شخص مزبور و نهایتاً شکستن می شود.

این خاصیت اکثریت قریب به اتفاق ما انسانهاست که می پنداریم در زندگی حرام شده ایم. اغلب خودمان را با ضعیفتر‌ها مقایسه نمی کنیم. هیجانِ دنبال کردن زندگی از ما بهتران و حسرت ایشان را خوردن همیشه جالبتر است.

معلوم نیست برخی اتفاقات در دراز مدت به خیر و صلاح ما باشند یا نه. وقتی سالها پیش طلایی ترین پیشنهاد کاری ممکن به همسر سابق داده شد ما از قسمت مرکزی ایالات متحده به دوبی مهاجرت کردیم.

هیچ کس تا در آن فضا زندگی نکرده باشد تصوری از یکنواختی زندگی در شهرهای معمولی آمریکایی ندارد. نوار ساحل شرقی و غربی آمریکا را کنار بگذارید .درباره ی شمال، مرکز و جنوب این کشور پهناور صحبت می کنم.
سفر هم برای فهمیدن آنچه می گویم فایده ندارد. باید زندگی کرده باشید تا بتوانید عمق فاجعه را درک کنید. جایی را تصور کنید که معمول این است که هر روز با تی شرت و شلوار جین و کفش ورزشی سر کار بروید.

جایی که زنانش کرِم ضدآفتاب زدن را کار لوکسی محسوب می کنند.حالا از آن فضا بیایید به سرزمینی که اگر زنان سر کار کفش تخت بپوشند یا آرایش کامل نداشته باشند اول تذکر شفاهی دریافت می کنند و در صورت ادامه توبیخ می شوند.

بنده ی خدا همسر سابق بدون اینکه آگاهانه متوجه باشد یک مرتبه دریافت دو تنبان دارد!

اینجا،آقایی که در کافه با من همکاری می کند یک قناد حرفه ای است از یک خانواده ی متوسط رو به پایین. شما تصور کنید از آن فضا یک مرتبه وارد ناف اندرزگو، بورس در و داف آلامد تهران شده

از جایی که برای کار کردن می ایستد، در تمام مدت به ورودی آسانسور دید کامل دارد. حیرانیِ ماسیده روی چهره اش از دیدن جماعت آلاگارسون ، گاه به خنده ای می اندازدم که کنترلش می کنم و‌ گاه غمگینم می کند.

دیروز تصور می کردم وقتی کارش تمام می شود و به خانه می رود، بعد از دیدن شاخهای اینستاگرام به طور “لایو” به مدت چند ساعت متمادی
حالا با دیدن همسرش چه احوالاتی دارد و به چه می اندیشد.

بدون اینکه خود بداند روزگار او را در مسیری قرار داده که به طور اجتناب ناپذیری از فضای زندگی خانوادگی، امن و شناخته شده اش دور خواهد شد.
در این میان هیچکس مقصر نیست.
گاه به سادگی این تنبان آدمیست که دو تا می شود و هیچ توضیحی هم ندارد!

مژده بهرنگ
@aashereshteh
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − شش =