October 4, 2019 at 10:20PM

@zhuanchannel
بهترین رمان‌های هزاره سوم به انتخاب گاردین

فهرست ۱۰۰ کتاب برتر هزاره سوم که آثار منتشر شده از سال ۲۰۰۰ تاکنون را در بر گرفته، به انتخاب نویسندگان و منتقدان کتاب منتشر شد که در این مطلب به ۱۰ عنوان برتر(اولین ها) آن پرداخته شده

۱. «تالار گرگ»
در این نظرسنجی «تالار گرگ» هیلاری مانتل جایگاه اول را از آن خود کرد. مانتل بیش از یک ربع قرن در حال نوشتن کتاب بود تا با انتشار این کتاب به یک پدیده بدل شد. او قسمت‌های دوم و سوم این کتاب را در قالب یک سه‌گانه نوشت که قسمت سوم آن قرار است ماه مارس با عنوان «آینه و نور» منتشر شود. این سه‌گانه داستانی درباره توماس کرامول بر بستر وقایع واقعی تاریخی انگلستان است.

۲. «گیلئاد»
در جایگاه دوم «گیلئاد» نوشته ی مریلین رابینسون که سال ۲۰۰۴ منتشر شد جای دارد. این رمان فلسفی در قالب نامه‌هایی که توسط جان امیس کشیش در دهه ۱۹۵۰ به پسرش نوشته شده شکل گرفته است.

۳. «زمان دست دوم»
«زمان دست دوم» نوشته سوتلانا آلکسوویچ در سال ۲۰۱۳ در مکان سوم جای گرفته. کتاب این نویسنده برنده جایزه ادبی نوبل بر مبنای هزاران ساعت شهادت شفاهی و تاریخی مردم اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفته است. نویسندگان، پیشخدمت‌ها، پزشکان، سربازان، ماموران دستگاه‌های سابق کرملین، بازماندگان اردوگاه‌های کار اجباری خاطرات خود را در این کتاب به زبان آورده‌اند.

۴. «هرگز رهایم مکن»
«هرگز رهایم مکن» نوشته کازئو ایشیگورو در سال ۲۰۰۴ در جایگاه چهارم است. وی که با کتاب "بازمانده روز" در سال ۱۹۸۹ برنده جایزه بوکر شد، در این کتاب که ششمین رمان اوست، مرکز کلونینگ انسان در انگلستان را موضوع خود قرار داده و به کشفی نفیس و درخشان درباره تمرگ و معنای انسان بودن پرداخته است.

۵. «آسترلیتز»
«آسترلیتز» نوشته دبیلو جی سبالد در سال ۲۰۰۱، سبالد که در اثر تصادف اتومبیل در سال ۲۰۰۱ درگذشت. این کتاب درباره یک مرد و وحشت از یهودی بودن و از دست رفتن قرن بیستم است.

۶. «دوربین کهربایی»
«دوربین کهربایی» نوشته فیلیپ پولمن سومین کتاب از سه‌گانه «نیروی اهریمنی» است. کتاب درباره دکتر مری مالون است که به دنیای موجوداتی خیالی وارد شد و با آن‌ها دوست می‌شود.

۷. «بین من و دنیا»
«بین من و دنیا» تا – نهیسی کوتس در سال ۲۰۱۵. این کتاب که تعمقی بی‌نظیر در معنای سیاهپوست بودن در دنیای امروز است این نویسنده را به یکی از مهم‌ترین چهره‌های روشنفکری و نویسندگان امروز آمریکا بدل ساخته است. وی به عنوان پسر یکی از اعضای پلنگ سیاه در خیابان‌های خشونت‌بار بالتیمور بزرگ شده و با صدایی چالش‌برانگیز و در عین حال شاعرانه این موضوع را بررسی کرده

۸. «زمستان»
«زمستان» نوشته الی اسمیت در سال ۲۰۱۶؛ به عنوان یکی از اولین رمان‌های بریتانیایی
نویسنده در این کتاب با بهره گرفتن از همه سابقه نویسندگی‌اش به عشق و هنر، زمان و رویاها، زندگی و مرگ پرداخته

۹. «اطلس ابر»
«اطلس ابر» نوشته دیوید میچل در سال ۲۰۰۴؛ این کتاب حماسی ترکیبی از چند داستان از قرن نوزدهم تا دهه ۱۹۷۰ است و در نهایت پایان زمان را دربر می‌گیرد.

۱۰. «نیمی از یک خورشید زرد»
«نیمی از یک خورشید زرد» نوشته چیماناندا نگوزی آدیچی در سال ۲۰۰۶. این نویسنده نیجریه‌ای که در دوره جنگ بیافرا بزرگ شد، در این رمان که جایزه اورنج را برد از تلاش‌های سیاسی و فردی برای مقابله با میراث استعمار در آفریقا نوشته است.

به نقل از گاردین، در رده‌های بعدی این رمان‌ها جای گرفته‌اند:
«دوست فوق‌العاده من» «توطئه علیه آمریکا» «Nickel and Dimed» «Fingersmith» «انقراض ششم» «تصحیحات» «جاده» «دکترین شوک» «ماجرای عجیب سگی در شب» «زندگی پس از زندگی» «انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر» «دهم دسامبر» «شیاطین ظهر» «دیداری از محله خلافکاران» «مردم عادی» «سرمایه در قرن بیست و یکم»
«نفرت، دوستی، همراهی، عشق، ازدواج» «خلسه»
«یک مرگ در خانواده» «راه‌آهن زیرزمینی»
«دختر گمشده» «کارولاین»«هری پاتر و جام آتش» «دختری با خالکوبی اژدها» .
#هفت_صبح
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 14 =