October 8, 2019 at 08:00PM

@zhuanchannel
آلرژی یا سرماخوردگی؟ چطور از هم تشخیص شان دهیم؟
مترجم:گلریز برهمند

خارش: آلرژی
یکی از واضح ترین نشانه های آلرژی، خارش است. خارش چشم ها، بینی، گوش ها یا گلو به آلرژی مربوط می شود. علت این مسأله، وجود هیستامین است، ترکیبی که هنگام فعال شدن سلول های ماستوتیت (وظیفه ی اصلی آن ‌ها ذخیره ی واسطه‌ های شیمیایی ای است که در جریان واکنش های آلرژیک و التهاب‌ ها آن‌ ها را آزاد می ‌سازند) در بدن منتشر و باعث خارش می شود. اگر سرما خورده باشید نباید چنین نشانه ای داشته باشید.
اگر نشانه هایی داشته باشید که بعد از گذشت ۳ تا ۵ روز هنوز از بین نرفته باشند، احتمالاً دچار آلرژی هستید نه سرماخوردگی.

_سبز بودن خلط بینی: سرماخوردگی
البته کار خوشایندی نیست اما باید رنگ و قوام چیزی که وقت فین کردن از بینی تان خارج می شود را بررسی کنید. در آلرژی، ترشحات بینی در مجموع شفاف و رقیق هستند. گرچه ترشحات
بینی در سرماخوردگی هم می تواند شفاف باشد، اما اغلب زرد یا حتی سبز است. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که آلرژی هم مانند سرماخوردگی می تواند باعث عفونت سینوسی که یک عفونت ثانوی است (عفونتی که در دوران ضعف یا نقاهت یک بیماری رخ می دهد و مشکل اولیه نیست) شود. عفونت سینوسی می تواند باعث به وجود آمدن ترشحات زرد یا سبز رنگ بینی شود.

_آبریزش چشم ها: آلرژی
اگر متوجه شده اید که دچار خارش و آبریزش چشم شده اید، به احتمال زیاد مشکل تان آلرژی و نهسرماخوردگی است.

_تب: سرماخوردگی
آلرژی تقریباً هیچ وقت باعث تب نمی شود.
در مقابل، وقتی دچار یک عفوت ویروسی می شوید، یکی از اولین روش هایی که بدن از آن برای مقابله با عفونت کمک می گیرد، بالا بردن دمای خود است تا به این ترتیب ویروس ها از بین روند. اگر دمای بدن تان از ۳۸ درجه بالاتر رفته، به احتمال زیاد به سرماخوردگی مبتلا شده اید.

_فصلی بودن نشانه ها: آلرژی
این زمان معمولاً در فصل بهار است که گل ها در حال شکوفایی هستند و تعداد گرده ها افزایش پیدا می کند.

_ظاهر شدن علائم در یک زمان یا مکان خاص: آلرژی اگر کسی پا به خانه ای بگذارد که در آن گربه وجود دارد و شروع به عطسه کردن کند، این فرد باید احتمال بدهد که به پرز گربه آلرژی دارد. علاوه بر این، ممکن است متوجه شوید که وقتی در فضای بیرون هستید، در مقایسه با فضاهای داخلی نشانه ها بیشتر می شوند، چون در فضای بیرون علف، گرد و غبار و علف هرز وجود دارد که ممکن است شما را بیشتر در معرض آلرژی های فصلی قرار دهد.

_سابقه ی خانوادگی: آلرژی
آلرژی هم مانند بسیاری از موارد دیگر یک مشکل ارثی است.
فقط کسانی به آلرژی مبتلا می شوند که از نظر ژنتیکی مستعد بیماری های آلرژیک باشند

_دردهای عضلانی: سرماخوردگی
آلرژی ها معمولاً مجاری تنفسی را مورد حمله قرار می دهند، نه قسمت دیگری از بدن را. ریشه ی دردهای عضلانی می تواند سلول های التهابی باشد که به یک عفونت حمله برده اند، مسأله ای که نشانه ی بیماری سرماخوردگی محسوب می شود

_گلو درد: سرماخوردگی
سرماخوردگی در اثر ویروس هایی به وجود می آید که مجرای فوقانی تنفسی را تحت تأثیر قرار می دهند. این ویروس ها می توانند به کل سیستم تنفسی گسترش پیدا کنند، از جمله گلو که این مسأله باعث گلو درد می شود.

_بروز ضایعات پوستی: آلرژی
اگزما نوعی تحریک پوستی خارش دار است که معمولاً به شکل یک ضایعه ی پوستی قرمز رنگ، خارش دار و پوسته پوسته بروز می کند.

_سرفه: سرماخوردگی
ترشحات پشت بینی ناشی از آلرژی می تواند گاهی باعث تک سرفه هایی شود، اما سرفه معمولاً نشانه ی سرماخوردگی است، به خصوص اگر با خلط همراه باشد.

_کسالت دائمی: آلرژی
اگر با وجود اینکه در طول روز ارتباط بسیار کمی با دیگران دارید، دائماً کسالت دارید، ممکن است مشکل تان آلرژی باشد، نه
سرماخوردگی یا یک عفونت ویروسی
#روزیاتو
منبع: thehealthy
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 9 =