October 8, 2019 at 10:20PM

@zhuanchannel

اخیراً در سکانسی از سریال ستایش که هر شب از شبکه ۳ سیما در حال پخش می باشد و مخاطبان قابل توجهی را هم جذب خود کرده است ، ویلچر نشینی یکی از نقش های این فیلم را نتیجه گناهان وی قلمداد می کند و به مخاطب القاء می کند که عقوبت گناه و ظلم بر دیگران فلج شدن یا به نحوی دچار معلولیت شدن است . از اینکه شاهدیم رویکرد صدا و سیما بعنوان یک رسانه ملی و نقش آفرین در فرهنگ سازی نسبت به معلولین ، تا این اندازه دچار انحطاط و نزول شده است و این شیوه غلط در پند آموزی آن از یک طرف حداقل باعث رنجش و هتک حرمت اقشار عزیز معلول گردیده و از طرفی دیگر در تبیین الگوها و فرهنگ سازی عمومی دچار آدرس غلط دادن به مخاطب گردیده و آن را از آموزه های اصیل دینی و معرفتی کیلومترها دورتر کرده. واقعا جای بسی تاسف است .

مسئولین محترم رسانه ملی را به روایتی از حضرت عیسی (ع) نقل از کتاب وین دایر ارجاع میدهم.

روزی حضرت مسیح (ع) از جایی می گذشت که مردی نابینا را دید . حواریون از او سوال کردند که چه کسی گناهی مرتکب شده که این مرد نابینا متولد شده است ؟
او یا پدر و مادرش ؟ حضرت مسیح فرمود هیچکدام از آنها مرتکب گناهی نشدند .
او نابینا به دنیا آمده است تا کارهای خدا در وجود او آشکار گردد. ما آموخته ایم که به حسب گناه و مجازات به مسائل اینچنینی بیندیشیم .
حضرت مسیح به آنها یادآوری کرد که هیچ گناهی صورت نگرفته است . همه ما از جهاتی نابینا هستیم و به واسطه این نابینایی مجازی است که حضور خداوند را در زندگی خود احساس نمی کنیم . با استناد به این پاسخ ارزشمند مسیح (ع) باید عرض کنم متاسفانه رسانه ملی یا حداقل بخشی از آن دچار همین نابینایی گشته و با جهان‌بینی غلط خود متاسفانه نقش مهم خود در تربیت عموم جامعه را به شکلی وارونه انجام میدهد .

آیه شریفه (( عبس و تولی )) را جهت تنویر اندیشه سیاستگذران ملتزم به شرعیات رسانه ملی یادآوری میکنم که خداوند متعال ، پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) را به خاطر بی توجهی به یک فرد نابینا که در جمع بر او وارد شد مورد سرزنش قرار داد و به او یادآوری نمود که چه بسا تلاش تو در ابلاغ رسالت بر آن فرد نابینایی که در آنجا حضور داشت در مقایسه با افراد توانگر و ثروتمند قریش که مشغول پند و اندرزشان بودی از تاثیر گذاری بیشتری برخوردار بود !

بنابراین خداوند در قرآن کریم نه تنها فرد نابینا را به عنوان یک فرد مغضوب و تحقیر شده معرفی نمی کند بلکه به پیامبر خود یادآوری می کند که چه بسا او انسانی باشد که از استعداد بیشتری برای رشد و کمال جویی برخوردار باشد .
نکته قابل استفاده برای مسئولین محترم رسانه ملی این است که ضمن مقابله با کج سلیقگی های اینچنینی در ارائه تصویری غلط از افراد معلول به دنبال الگو برداری از افراد موفق معلول در عرصه های مختلف فرهنگی ، اجتماعی ، ورزشی و حتی سیاسی که اتفاقا تعدادشان هم در جامعه ایرانی کم نیست باشد و تلاش نماید در آثار مختلف و برنامه ها و مناسبت های مختلف برای ترغیب و تشویق جامعه به خودباوری و پرهیز از کرختی و تنبلی از این الگوهای موفق به شیوه ای هنرمندانه بهره برداری نماید و در واقع از معلولین بعنوان یک سرمایه ارزشمند مولد و انگیزه بخش در جامعه و نه یک انسان مستاصل و سربار و قابل تحقیر و ترحم استفاده موثر نماید .

امیدوارم مسئولین محترم رسانه ملی با دقت نظر در کارهایی که انجام می شود سیاست های خود را مورد بازنگری قرار داده و دقت نظر داشته باشند که خلق آثار اینچنینی دانسته یا ندانسته باعث رنجش عزیزان معلول و طرد آنها از جامعه نگردد و یکبار برای همیشه این روند اشتباه متوقف و اصلاح گردد .

#رحمان_دلاوری
فعال اجتماعی حوزه دفاع از حقوق معلولان
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 15 =