October 14, 2019 at 10:22PM

@zhuanchannel
چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است_برترینها

_نروژی‌ها طبیعت را دوست دارند
طبق قانون نروژ، شما حق دسترسی رایگان و آزاد به طبیعت بکر را دارید. نروژی‌ها وقت گذرانی در طبیعت را در هر زمان از سال دوست دارند. آن‌ها حتی یک کلمه مخصوص برای آن دارند: «friluftsliv» که به معنای زندگی در هوای آزاد است. با این حال، آن‌ها بسیار مراقب طبیعت هستند: هیچکس در طبیعت زباله نمی‌ریزد و شکارچی هم وجود ندارد.

_در ماه جولای، همه نروژی‌ها تعطیل هستند
در نروژ، یک اتفاق بسیار جالب می‌افتد: تعطیلات برای همه. در ماه جولای کل کشور تعطیل می‌شود: حدود ۸۰-۹۰درصد از نروژی‌ها همزمان به تعطیلات می‌روند. حتی در قرارداد شغلی بسیاری از افراد ذکر شده که:
از ۵ هفته تعطیلات، سه هفته باید در ماه جولای باشد.
مدارس و مهدکودک‌ها هم تعطیل می‌شوند. در این ماه، در اُسلو هیچکس در خیابان‌ها نیست. نروژی‌ها به جنوب اروپا یا کلبه‌های چوبی خود در کوه‌های نروژ می‌روند. در این دوران، تقریبا همه ادارات بسته می‌شوند

_ظاهرا مردم نروژ زیاد کار نمی‌کنند
در نروژ همه مهدکودک‌ها ساعت ۴:۳۰ بعدازظهر بسته می‌شوند، اما همه بچه‌ها قبل از ساعت ۴ به خانه می‌روند. بعد از ساعت ۳:۳۰ ترافیک شدیدی ایجاد می‌شود و مردم زیادی در سوپرمارکت‌ها هستند، چون همه مشغول خرید بعد از کار هستند. بعد از ساعت ۵ بعدازظهر، ترافیک بسیار کمتر می‌شود، چون بین ساعت 5 تا 7 تمام نروژی‌ها سر شام هستند.

_چند نکته جالب درباره کار در نروژ:
روز کاری رسمی در نروژ ۷.۵ ساعت است. اما در واقع بیشتر کارمندان حدود ۶ تا ۷ ساعت را در محل کار می‌گذرانند.
تقریبا همه کارشان را صبح زود شروع می‌کنند: ساعت ۷ یا نهایتا ۸ صبح.استراحت ناهار آن‌ها معمولا کوتاه و ۳۰ دقیقه‌ای است.

اگر حالتان خوب نیست، لازم نیست دکتر بروید، می‌توانید سه روز مرخصی با حقوق بگیرید و استراحت کنید.
هیچ گواهی پزشکی برای اثبات اینکه حالتان خوب نبوده لازم نیست. در طول سال، می‌توانید ۱۲ تا از این مرخصی‌ها بگیرید.

_هوا هر طوری که باشد، بچه‌ها بیرون می‌خوابند
در مهدکودک‌های نروژ، بچه‌ها در کالسکه و در هوای آزاد می‌خوابند. حتی وقتی برف و باران می‌بارد، باد بوزد، هوا آفتابی باشد و یا ۱۰ درجه زیر صفر باشد. پرستاران، بچه‌ها را بعد از ناهار در کالسکه می‌گذارند و آن‌ها را بیرون می‌برند تا بخوابند.
این کار فواید زیادی دارد:بچه‌ها هوای تازه تنفس می‌کنند و احتمال بیمار شدنشان کمتر می‌شود.خواب بهتر و سالم تری دارند.سیستم ایمنی آن‌ها قوی‌تر می‌شود.

_حقایقی درباره مدارس نروژ
بچه‌ها درحال بازی دانش کسب می‌کنند (به خصوص در دبستان). مثلا در کلاس‌های ریاضی، بچه‌ها با موادغذایی، صندوق و پول اسباب بازی، «سوپرمارکت بازی» می‌کنند.
اگر کودکی دور از مدرسه زندگی کند، یک اتوبوس یا تاکسی او را به مدرسه می‌رساند و برمی‌گرداند. حداقل یک بار در هفته بچه‌ها را به اردو در جنگل یا کوه می‌برند. این اردو حداقل ۷ ساعت و گاهی یک روز کامل طول می‌کشد. مزیت بزرگ مدارس نروژی این است که اصلا خوراکی نمی‌فروشند و والدین هر روز باید ناهار و خوراکی سالم برای بچه‌ها آماده کنند.

_زندگی بازنشسته‌ها
آن‌ها زیاد سفر می‌کنند (۳ تا ۴ بار در سال)
۹۵درصد از بازنشسته‌های نروژی خودروی شخصی دارند.
اسکی و کوه‌پیمایی می‌کنند و عضو باشگاه‌های تفریحی می‌شوند.
میانگین حقوق بازنشستگی در نروژ حدود ۲۰۰۰ دلار در ماه است.24000000 تومان

_خدمات پزشکی
مراجعه به پزشک خانواده حدود ۲۵ دلار هزینه دارد و آن‌ها شما را به متخصصان ارجاع می‌دهند. مراجعه به متخصص ۳۵-۴۵ دلار هزینه دارد. باتوجه به درآمد بالا در نروژ، این قیمت مناسب است.وقتی هزینه‌های پزشکی شما به ۲۲۰ دلار در سال برسد، یک کارت مخصوص به شما می‌دهند که همه هزینه‌های اضافی شما را پوشش می‌دهد

_قیمت‌ها در نروژ
شما با بازیافت بطری و قوطی می‌توانید پول درآورید..نروژ یک کشور گران است. خیلی عادی است که به سوپرمارکت بروید، ۲۰۰ دلار خرج کنید و ببینید هیچ چیز نخریده اید. خدمات گران‌تر هم هستند. مثلا کرایه تاکسی یا رفتن به رستوران. اما میانگین درآمد ۴۴۰۰ تا ۷۶۰۰ دلار است.

_باوجود درآمد بالا، نروژی‌ها در بسیاری چیز‌ها صرفه‌جویی می‌کنند:
گرما. دمای آپارتمان در زمستان بالاتر از ۱۷-۱۸ درجه سانتیگراد نیست.
_آن‌ها مقدار دقیقی آب در کتری می‌ریزند، نه بیش از حدی که در آن لحظه نیاز دارند.
_آن‌ها در سوئد خرید می‌کنند که موادغذایی ارزان‌تر است.

_همه کافه‌ها و رستوران‌های نروژ از یک اصل پیروی می‌کنند. خوردن غذا در داخل رستوران ۱۰‌درصد گران‌تر از بردن است.

مترجم:الهام مظفری
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =