October 16, 2019 at 08:50PM

@zhuanchannel
ترتیب تولد شما چه رازهایی را در مورد استعدادهای شغلی تان فاش می سازد؟
روزیاتو_مترجم:فروغ بیداری

_بر اساس تحقیقات جدید، پسرهایی که فرزند اول خانواده محسوب می شوند، به نسبت فرزندان دوم یا سوم خانواده بیشتر به سمت پست های مدیریتی و مقام های بالا کشش دارند.

_البته نباید این سوبرداشت صورت گیرد که فرزندان اول خانواده موفق تر از بقیه هستند. بر اساس همین تحقیقات، اعلام شده که فرزندان دوم خانواده انسان های خودساخته ای هستند که بیشتر به سمت مشاغل شخصی که خود ارباب خود باشند، کشش دارند.
بنابراین، شاید بتوان گفت که این افراد حتی در مواردی می توانند از مدیرعامل یا مدیرهای اجرایی موفق تر ظاهر شوند.

والدینِ فردی که یک برادر یا خواهر بزرگ تر و یک برادر یا خواهر کوچکتر از خود دارد، بیشتر توجه و سرمایه گذاری خود را روی فرزندان اول و آخر می گذارند و لذا فرزند میانی کمتر به عنوان کودک مورد توجه قرار می‌ گیرد.
این کودکان بسیار اجتماعی، خودمحور و برقرار کننده صلح و آرامش هستند و کمتر روی خانواده خود متمرکز باقی می مانند.

_با تمامی این تفاسیر، بد نیست اشاره کنیم که مطالعات صورت پذیرفته در سال ۲۰۰۷ میلادی در نروژ ثابت کرد که کودکان اول خانواده، ۲ تا ۳ برابر ضریب هوشی بیشتری نسبت به خواهر و برادران کوچک تر خود دارند.
یکی از علت های این امر را شاید بتوان در این دانست که این افراد با فرزند دیگر خانواده قیاس نشده و بیشترین توجه و امکانات را در اختیار دارند.

جالب است اشاره کنیم که بر اساس آمار ارائه شده توسط موسسه ارزیابی ترتیب تولد روانشناختی وایت کمپل، فقط ۲۳ درصد از زنان و ۱۵ درصد از مردان به واقع تحت تاثیر فاکتورِ ترتیب تولد قرار دارند.
از دیگر عوامل دخیل در این روند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_خلق و خوی ذاتی
ژنتیک بیشتر از هر عامل دیگری می تواند بر رشد شخصیتی اشخاص تاثیرگذار باشد. از این رو، حدود نیمی از شخصیت شما از بدو تولد همراهتان هستند.

_جنسیت
جنسیت از دیگر عواملی است که می تواند در هم شکننده مرزها باشد، به ویژه زمانی که دو فرزند اول خانواده از یک جنس نیستند. به این ترتیب، فرزند دوم که جنس مخالف برادر/خواهر بزرگ تر خود است، برای اثبات خود به تلاش کمتری نیاز دارد زیرا اولین فرزند از جنس خود محسوب می شود.
در برخی مواقع مشاهده شده که دو فرزند اول خانواده از دو جنس مخالف، خصوصیت هایی رفتاری همانند فرزند اول را از خود نشان می دهند و از لحاظ شخصیتی با هم برابر هستند.

_فاصله سنی
هر چه تفاوت سنی بین دو فرزند کمتر باشد، فضای مقایسه ای بین آن ها بیشتر خواهد بود. به ویژه اگر هم جنس باشند. آن هایی که بین یک تا دو سال با هم فاصله سنی دارند، ترتیب تولد روی روابط آن ها موثر است. سه تا ۴ سال بهترین فاصله سنی به شمار می رود و ۵ سال و بیشتر از آن مثل این می ماند که خانواده جدیدی شکل گرفته است.
در این حالت، فرزند آخر شبیه فرزند میانی شده و ممکن است الگوهای رفتاری وی را تقلید نماید.

_ویژگی های ظاهری
فرزندی که به لحاظ جثه بزرگ تر از بقیه است، صرف نظر از ترتیب تولد، می تواند رئیس خانواده باشد و به بقیه زورگویی کند و حرف هایش را به کرسی بنشاند.

_استعدادهای خاص
همچنین گفته می شود، فرزندی که ویژگی یا استعداد خاصی دارد، مثلا ورزشکار است، رفتاری همانند فرزند اول خانواده را در خانه خواهد داشت و می تواند نقش مدیر یا سرپرست را به خوبی ایفا کند.
بنا بر این تفاسیر، باید گفت ترتیب تولد به تنهایی تعیین کنند ویژگی های شخصیتی افراد نیست اما تا حد زیادی روی رشد روانی و شخصیتی افراد موثر است.

منبع: bustle
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =