October 21, 2019 at 10:20PM

@zhuanchannel
یک نظرسنجی برگزار می‌کنیم، با این پرسش از مردم:
《نظرتان درباره‌ی جنگ چیست؟》
درصد بسیار بسیار بالایی، در پاسخ خواهند گفت:
جنگ چیز خیلی بدی است. صلح خوب است. خشونت بد است. مهربانی خوب است. آدم‌ها باید به یکدیگر احترام بگذارند و در صفا، صمیمت و آرامش زندگی کنند. ادب آداب دارد. و …

بیایید برویم سراغ زندگی همان افراد و از نزدیک نظاره‌گر باشیم.

1. چند جوان شرط‌بندی کرده و نیمه‌شبی در یکی از اتوبان‌های بزرگ کورس می‌گذارند. با سرعت حیرت‌آوری از کنار ماشین‌ها می‌گذرند و با چراغ دادن‌های پیاپی و بوق‌ زدن‌های کر کننده، ترس و دلهره‌ای عجیب در دل رانندگان دیگر ایجاد می‌کنند.

2. مردی در میانه‌ی دعوا و بحث و جدل با همسرش، شروع می‌کند به کتک زدن او.

3. کارفرمایی به خط تولید می‌آید. یکی از کارگران را صدا می‌زند و به دلیل اشتباهی که انجام داده، در میان جمع او را تحقیر می‌کند. صدایش را بالا برده و با هتاکی سرش فریاد می‌کشد.

4. خانمی پشت فرمان است. لحظه‌ای حواسش نیست و بدون زدن راهنما می‌پیچد. به سرعت شیشه‌ی چند ماشین پایین می‌آید و راننده‌ها سرشان را بیرون می‌آورند و هر یک به طریقی بد و بیراه می‌گوید.

5. کودکی دست در دست مادرش در پیاده‌رو در حال قدم زدن است. عروسکی در مغازه می‌بیند. می‌ایستد و آن را طلب می‌کند. مادر با اصرار و اجبار و تهدید و فشار، سعی در دور کردن کودک از آن‌جا دارد. کودک مقاومت می‌کند. صدای سیلی طنین‌انداز می‌شود. رد انگشتان مادر روی صورت کودک می‌ماند.

6. چند نفر با وجه اشتراک در قوم و قبیله و طایفه‌شان دور هم جمع شده و قوم و زبان و فرهنگ دیگران را مسخره می‌کنند. یه روز یه ترکه، یه روز یه کرده، رشتی جماعت همشون…، لر ها تک تک‌شون… و…

7. کسی در صفحه‌ی شخصی خود در فضای مجازی پستی می‌گذارد. عکسی گذاشته یا حرفی می‌زند. یک عده با شور و حرارت، دست در دست هم، به صفحه‌ی او هجوم آورده و رگبار فحاشی را آغاز می‌کنند.

8. فردی از کشوری ضعیف‌تر به این سرزمین پناهنده می‌شود و با کارگری روزگار می‌گذراند. برخورد و مواجهه با او اغلب از موضع بالاتر و مغرورانه است.

9. در مسابقه‌‌ی فوتبالی داور تصمیمی گرفته و سوت می‌زند. بازیکن به او پرخاش می‌کند. اهالی نیمکت به زمین یورش می‌برند. صد هزار نفر همنوا و آهنگین مرده و زنده‌ی داور را زیر و رو می‌کنند.

10. سپر جلوی ماشین عقبی می‌خورد به سپر عقب ماشین جلویی. راننده‌ها پیاده می‌شوند. قفل فرمان چرخان در هوا به هم نزدیک شده و آخرین فنون جودو، جوجیستو، کنگ‌فو و کیک‌بوکسینگ را روی هم اجرا می‌کنند.

11. آثار تارکوفسکی و اوزو و بیضایی و… را نمی‌دانیم چیست اما صدها فیلم اکشن و بزن بزن و بکش بکش دیده‌ایم.

12. در پکیج اسباب‌بازی‌های یک پسر، تانک، کلت، مسلسل، نارنجک، سرباز و … را می‌توان یافت.

13. چند جمله مشهور و پر استفاده در بیوگرافی‌های صفحه مجازی یا پشت ماشین‌ها:

– نزدیک نشو. داستان می‌شه.
– نیگا به ظاهرم نکن آرومم. اسید هم شبیه آب معدنیه.
– من بداخلاق نیستم. شما واسه دیدن روی خوشم بی‌لیاقتی.
– نزدیک نشو. چشام سگ داره. پاچتو می‌گیره.
– من و پسرم، شما همه.
– Don't Touch My Car.
– به بعضیا هم باس گفت من تو گوش کسایی زدم که تو زنگ خونه‌شون رو هم نمی‌تونی بزنی در بری.

این که چه‌ می‌خواستم بگویم را متوجه شدید‌ دیگر نتیجه‌گیری کارشناسانه باشد برای خودتان.
اما این را بگویم که "خشونت" فقط اقدامات جنایت‌آمیز تروریستی، ناآرامی‌های مدنی و پیکارهای بین‌المللی نیست. خشونت فقط بمب و موشک و گلوله نیست. خشونت فقط سر بریدن و عملیات انتحاری نیست.

_ خشونت در گفتار، عقاید، افکار و رفتارمان هویدا است.
_ خشونت در گفتار، عقاید، افکار و رفتارمان هویدا است.
_ خشونت در گفتار، عقاید، افکار و رفتارمان هویدا است.

به جای واکنش‌های احساسی به جنگ‌ها و همدردی آبکی با مظلومان، علت خشونت‌ها را تحلیل و بررسی کنید. فراز و فرود پس‌زمینه‌ی فوران‌های خشم را بیابید.
اسلحه آدم نمی‌کشد. این آدم است که آدم می‌کشد.

#رضا_مقصودی
@Ri_sheh
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =