November 5, 2019 at 10:20PM

@zhuanchannel

پاسخ روانشناسی به اینکه چرا زنان باید خرید کنند!

نگاهی گذرا به فروشگاه‌های کیف، کفش، لباس، زیورآلات و… می‌تواند شما را به این جمع‌بندی رسانده باشد که خریداران آن بیشتر زنانی هستند که با انرژی و سرزندگی خاصی از غرفه‌ای به غرفه‌ای دیگر و یا از طبقه‌ای به طبقه‌ای دیگر خود را می‌کشانند تا اجناس مورد نیازشان را تهیه کنند.

مردان در این میانه، یا کمتر به چشم می‌آیند و یا بی‌حوصله و عصبی، عموما دنباله‌روی زنانند و البته که چاره‌ای ندارند جز سکوت و همراهی.

_آمار میزان علاقه زنان و مردان به خریدکردن
نتایج مطالعه تیلر درسال ۲۰۱۳ روی ۲۰۰۰ جمعیت بریتانیایی نشان داد که مردان تنها ۲۶ دقیقه حوصله و تحمل خریدکردن دارند
در حالی که ضریب تحمل زنان دو ساعت طول می‌کشد. همچنین ۸۰ درصد مردان علاقه‌ای به خریدکردن ندارند و ۴۵ درصد مردان در خریدکردن از صرف هزینه اجتناب می‌کنند.

همین تحقیق در سال ۲۰۱۶ نیز انجام و منتشر شده که نشان داده ، تقریبا نیمی از زوج‌ها که با هم به خرید می‌روند در مراحل آخر خرید با یکدیگر مشاجره کرده اند.

مشاجره‌ای که یک طرف آن مردانی قرار دارند که از خریدکردن احساس ناامیدی و بی‌حوصلگی می‌کنند و در طرف دیگر زنانی که همچنان به دنبال تصمیم‌گیری‌هایشان برای خرید بعدی هستند.

_خریدکردن مردان و زنان مدرن، تکرار نقش‌های دور دست گذشته است
محققانی، چون کروگر و بیگر در سال ۲۰۰۹ شباهت بسیار زیادی بین نحوه خرید مردان و زنان مدرن با شکارچیان دوران غارنشینی پیدا کرده‌اند. در واقع نقش‌هایی که مردان در زمان زندگی قبیله‌ای داشتند، مشابه نقش مردان مدرن است؛ به این معنا که در آن دوران در کوتاهترین زمان به شکار می‌رفتند و شکار را تهیه می‌کردند و برمی‌گشتند.

در مقابل زنان نیز در دوران قبیله‌ای رفتار‌ها و مهارت‌های مشابه زنان مدرن داشتند و نقش جمع‌آوری اشیا بر عهده آن‌ها بود. این تحقیق به نوعی تاییدگرِ نتایج یافته‌های گوناگون انتقال نقش‌های جنسیتی، از آن دوران دور و گذشته به زندگی مدرن و تبیین نقش زن و مرد در این زندگی است.

_تفاوت‌های جنسیتی زن و مرد
زن و مرد از نظر ساختاری با یکدیگر متفاوتند. زنان توانایی استفاده از هر دو طرف قشر مغز را دارند در حالی که مردان تمایل بیشتری در استفاده از نیمکره چپ مغز دارند که وظیفه استدلال منطقی و مهارت‌های حل مساله برعهده همین نیمکره است.

از طرفی دیگر سیستم لیمبیک در زنان که مسئول احساسات، عواطف هیجانات و حافظه است بیشتر رشد یافته است. این خود می‌تواند یکی از دلایل گرایش زنان به انجام کار‌هایی باشد که احساساتشان را تحریک می‌کند. از جمله خریدکردن و لذت‌بردن از مشاهده رنگ‌ها و حتی بیان احساساتشان درباره زیبایی اشیا و رنگ‌ها.

_دلایل روانشناسانه تمایل به خرید‌کردن زنان برای پاسخ به این سوال که چرا زنان تمایل و علاقه بیشتری به خریدکردن دارند کافی است چند سوال را به شکلی صادقانه از خود بپرسید. با پاسخ به این سوالات در می‌یابید که چرا به خریدکردن علاقمند هستید.

_چه زمانی تمایل بیشتری به خرید کردن دارید؟
آیا وقتی استرس دارید خرید می‌کنید؟ یا وقتی احساس شادی دارید؟

_خرید کردن چه احساسی به شما می‌دهد؟
دکتر لیندستروم روانشناس درباره تاثیرات هیجانی خریدکردن در زنان معتقد است:
خریدکردن منجر به احساس شادی و آرامش در زنان می‌شود.
وقتی زنان لباسی را در فروشگاه پرو می‌کنند در عمل به آزادشدن تقویت‌کننده‌های روحی در بدن کمک می‌کنند و سبب می‌شوند تا انتقال دهنده‌های عصبی دوپامین در خون آزاد شوند.

همچنین محققین در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا (۲۰۰۸) دریافتند وقتی تصاویر کالایی را که می‌خواهید بخرید مشاهده می‌کنید، منطقه‌ای از مغز شما با گیرنده‌های دوپامین فعال می‌شود. گیرنده‌های دوپامین زمانی فعال می‌شوند که فرد احساس هیجان و یا چالش را تجربه کند.
در نهایت آنکه می‌توان پذیرفت و پژوهش‌های روانشناسانه و حتی جامعه‌شناسانه تایید کرده است که خریدکردن برای زنان کارکردی موثر و مثبت دارد
اگر مردان تفاوت در نقش زنان و مردان را بپذیرند راحت‌تر از خرید کردن لذت خواهند برد. این گونه شاید بعد از نیم ساعت کمتر احساس خستگی و بی‌حوصلگی کنند و خریدکردن زنان را تاب آورند.

منبع: ایندیپندنت
ترجمه:فرادید
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =