November 5, 2019 at 10:44PM

@zhuanchannel
از گفتگوی اختصاصی «سپیدآنلاین» با مرحوم استاد دکتر علیرضا یلدا_مرحوم دکتر یلدا_چهره ماندگار پزشکی و عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران و استاد عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران

:

جامعه پزشکی شمارا به‌عنوان یکی از چهره‌های بااخلاق می‌شناسد. این‌همه پای‌بندی اصول اخلاقی در ۶۰ سال زندگی حرفه‌ای کار سختی نبود؟

من همیشه به دانشجوهایم تأکید می‌کنم که شیطان همیشه در کمین است و تلاش می‌کند آدم‌ها را اغوا کند، باید همیشه مراقب باشید که تحت تأثیر قرار نگیرید. وقتی می‌خواهید یک بیماری را تشخیص بدهید ،سعی کنید شیطان را از خودتان دور کنید.
با تعصب به بیمار نگاه نکنید، به کتاب مراجعه کنید، مشورت کنید، جلوی وسوسه‌ی شیطان را بگیرید.

منظور من از شیطان کلیتی از افکار غلط، باورها و تعصبات است نه اینکه حتماً یک موجود خاصی باشد.

وقتی بیمار را به شکل کیف پول ببینید، یعنی اسیر همین افکار شیطانی شدن.
ما نمی‌خواهیم که معامله کنیم. باید روی این نوع نگاه کارکنیم، متأسفانه این نوع نگاه معامله‌ای در بسیاری از ابعاد زندگی ما رسوخ کرده و متاسفانه به‌شدت بین همکاران ما هم دیده می‌شود.

همین بحث مهریه هم یک نوع نگاه معامله‌ای است به حساس‌ترین برهه زندگی یک فرد. وقتی نگاه ما به مهم‌ترین اتفاق زندگی هر آدمی تحت تأثیر چیزی به نام مهریه قرار می‌گیرد، یعنی ما خیلی درگیر همین افکار شیطانی و باورهای نادرست هستیم.

من در تمام ۶۰ سال زندگی حرفه‌ای‌ام هیچ‌وقت مطب شخصی نداشتم، به همین دلیل که دوست نداشتم رابطه مالی بین من و بیمارهایم به وجود بیاید حتی بیمارستان خصوصی هم نمی‌رفتم، حتی اگر شرایط خاصی پیش می‌آمد و به‌ اجبار به این بیمارستان‌ها می‌رفتم سعی می‌کردم، حق ویزیت کمتری بگیرم.

من فقط ۹ ماه مطب شخصی داشتم، خاطرم هست یک‌شب خانمی که فرزندش به‌شدت تب داشت به مطب آمد که خیلی آشفته و مضطرب بود، من بچه را ویزیت کردم و رفتند.

همان شب قرار بود با همسرم به سینما برویم. من در تمام مدت فکرم درگیراین موضوع بود که آیا این کار، درست است که من از بیمار ده تومان ویزیت بگیرم و بعد شش تومان بلیت سینما بخرم.

شاید این طرز فکر و نگرش غیرطبیعی باشد و در زندگی اجتماعی خیلی کاربرد نداشته باشد ولی همیشه من این نگاه و دیدگاه را داشتم.

_آقای دکتر بزرگ‌ترین دستاورد زندگی خود را چه می‌دانید؟

+من اگر بخواهم تجربه ۸۵ سال زندگی‌ام را خلاصه کنم یک جمله است: باید شاد بود و لازمه‌ی شادبودن محبت کردن است.

محبت کردن هزینه‌ای ندارد، ولی تأثیر عمیقی دارد.
معنویت انسان‌ها را به هم نزدیک می‌کند و مادیات بین آن‌ها فاصله ایجاد می‌کند. با پول نمی‌توان محبت و شادی را خرید، خیلی چیزها را نمی‌توان با پول خرید.
بی‌دریغ محبت کنید، چه اشکالی دارد، یک دکتر به بیمارانش با یک لبخند، باروی گشاده و مهربان، محبت کند.
این‌ها هیچ هزینه‌ای ندارد و با هیچ پولی هم قابل ‌خرید و فروش نیست، ولی تأثیری که در رابطه بیمار و دکتر دارد، بی‌نظیر است.

هیچ‌وقت فراموش نکنید، دشمن اصلی محبت کردن توقع داشتن است، پس بی‌توقع و چشم‌داشت محبت کنید.

هیچ انتظاری از دنیا و مردم نداشته باشید.
معنویت و احترام را به خاطر نفس خودشان رعایت کنید و محترم بدانید، نه اینکه به دنبال تأیید مردم باشید.
اینکه من محبت کنم تا مردم بگویند، یلدا آدم خوبی است، خیلی بی‌ارزش است.
من اگر بتوانم از صمیم قلب و بی‌هیچ چشم‌داشتی محبت کنم، ارزش دارد وگرنه همان نگاه معامله‌ای می‌شود که گفتم.
پس هیچ‌وقت با احساستان و با محبت کردن به هم معامله نکنید.

تأثیری که یک لبخند و توجه پزشک می‌تواند داشته باشد، با هیچ دارویی قابل‌ مقایسه نیست، پس به بیماران‌تان بی‌دریغ لبخند بزنید.

روحش شاد وقرین رحمت ابدی
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =