February 9, 2020 at 09:06PM

@zhuanchannel
7 مزیت بازی‌های ویدئویی

1.کاهش استرس و افسردگی

بررسی های نشان میدهد گیمرهایی که از مشکلات بهداشت روان مانند استرس و افسردگی رنج می‌بردند، با انجام بازی‌های ویدیوئی توانستند ناامیدی و پرخاشگری خود را برطرف کنند.
آن‌ها در این زمینه پیشرفت چشمگیری از خود نشان دادند. فرضیه این تحقیق می‌گوید که بازی‌ها به شخصیت‌های «نوع A»، زمان می‌دهند تا در «حالت بی‌فکری نسبی» به استراحت بپردازند.
چنین حالتی به آن‌ها اجازه می‌دهد تا هنگام آرامش، از رسیدن به «سطح معینی از برانگیختگی استرس‌زا» خودداری کنند.

2. تسکین درد
روانشناسان دانشگاه واشنگتن با استفاده از یک ترفند ذهنی کهولت سن، حواس‌پرتی را به بیماران بیمارستانی که از درد جسمی وخیم رنج می‌بردند، القا کردند. بازی واقعیت مجازی «دنیای برف» بیماران را در یک سرزمین عجایب قطب شمال قرار داده که در آن باید با استفاده از زرادخانه بی‌پایان توپ‌های برفی، به اهدافی مانند پنگوئن‌ها و آدم برفی‌ها شلیک کنند. بیمارستان‌های نظامی دریافته‌اند که این تجربه به سربازان بهبود یافته از زخم‌های میدان نبرد کمک فراوانی سربازانی که «دنیای برف» را بازی می‌کردند، در زمان بهبودیشان به داروهای کمتری نیاز داشتند.

3. کمک به درمان کودکان مبتلا به بیماری‌های مزمن

دانشگاه یوتا سال گذشته مطالعه‌ای را منتشر کرد که در آن تاثیرات بازی معمولی بر روی کودکان مبتلا به بیماری‌هایی مانند اوتیسم، افسردگی و پارکینسون مشخص شده بود.

بچه‌هایی که بازی‌های خاصی انجام داده بودند، نشان از پیشرفت در «تاب‌آوری، توانمندسازی و روحیه جنگی» داشتند. محققان معتقدند که توانایی بازی‌ها در فعال کردن «مکانیسم‌های عصبی» که احساسات مثبت را بیدار می‌کنند و سیستم پاداش آن‌ها در مواجهه با چالش‌های روزمره بیماری‌های مزمن، به بهبود رفتارهای کودکان کمک می‌کند.

4. بهبود مهارت‌های حسی و حرکتی
به عبارت دیگر، به هماهنگی چشم و دست کمک می‌کند. محققان روانشناسی دانشگاه تورنتو دریافتند افرادی که بازی‌های ویدیوئی اکشن مانند Call of Duty یا Assassin’s Creed را دنبال می‌کنند، مهارت‌های جدید حسی و حرکتی را سریع‌تر از غیرگیمرها کسب می‌کنند.

اجازه دادن به یک کودک 4 ساله برای نشستن در مقابل تلویزیون با یک کنترلر بازی در دست، احتمالا جالب به نظر نمی‌رسد. بد نیست بدانید که محققان دانشگاه داکین ملبورن در استرالیا، با نظر شما کاملا مخالفند. مطالعات آن‌ها، پیشرفت 53 کودک در سن پیش‌دبستانی را مورد بررسی قرار داده است. آن‌ها دریافتند افرادی که «بازی‌های تعاملی» انجام می‌دهند، «مهارت‌های حرکتی کنترل اشیا» را بهتر از افراد عادی فرا می‌گیرند.

5. توسعه مهارت‌های حل مسئله
نه فقط حل مسئله، بلکه سرعت حل مسئله در این جا مطرح است. محققان دریافته‌اند که حتی بازی‌های تیراندازی – بازی‌هایی که از نظر طبیعت اغلب خشن هستند و مورد انتقاد مخالفان بازی قرار می‌گیرند، می‌توانند منجر به افزایش مهارت‌های شناختی قابل اندازه‌گیری شوند.
انجمن روانشناسی آمریکا تحقیقاتی را منتشر کرد مبنی بر این که گیمرهایی که این گونه بازی‌ها را انجام می‌دهند، توجه سریع‌تر و دقیق‌تری دارند.

6. بهبود مهارت تصمیم‌گیری
اکثر بازی‌های ویدیوئی نیاز به واکنش سریع و تصمیم‌گیری‌های لحظه‌ای دارند. دانشمندان علوم اعصاب شناختی در دانشگاه روچستر نیویورک دریافتند که این بازی‌ها مغز بازیکنان را تمرین می‌دهند تا بتوانند در دنیای واقعی بهتر تصمیم بگیرند.

7. بهبود بینایی
دکتر «دافن مورر» (Daphen Maurer)، از آزمایشگاه توسعه بینایی در دانشگاه مک مستر انتاریو یک کشف غافلگیرکننده را بیان می‌کند.

نتایج می‌گویند افرادی که از آب مروارید رنج می‌برند با بازی‌های تیراندازی اول شخصی مانند Medal of Honor و Call of Duty می‌توانند بینایی خود را بهبود بخشند.
او معتقد است که این بازی‌ها آن قدر سریع انجام می‌شوند که نیاز به توجه جدی دارند. همچنین به افراد کم‌بینا آموزش می‌دهند تا سریع‌تر محیط را مشاهده کنند.
بازی‌های ویدئویی همچنین می‌توانند سطح بالاتری از دوپامین و آدرنالین را تولید کنند که به طور بالقوه مغز را تغییرپذیرتر می‌کند.

فقط باید توجه داشت که نزدیکی به بازی‌های ویدئویی باید با اعتدال صورت گیرد. در کنار وقتی که فرزندان شما برای انجام این بازی‌ها صرف می‌کنند، باید توجه داشته باشید که آن‌ها دوستان فوق‌العاده، ارتباطات کلامی عالی و مهربانی در رفتار خود دارند و دانش‌آموزان خوبی نیز هستند. به سایر علایق آن‌ها هم اهمیت دهید.

منبع: Scarymommy
مترجم:لیلا میرزاخان
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =