February 19, 2020 at 09:10PM

@zhuanchannel
چند بررسی ساده‌ی سلامت در منزل

_رنگ چشم‌ها؛ کلسترول بالا
وجود سفیدی غیرطبیعی درچشم مثل وجود یک خط سفید دور عنبیه همچنین پلک چشم، دارای رنگ متمایل به زرد از نشانه‌های جدی بالا بودن کلسترول است.

_شکل و اندازه خال‌ها؛ بیماری‌های پوستی
خال‌ها معمولاً بی‌ضرر هستند، اما اگر متوجه شدید بیشتر از ۵۰ خال روی بدن‌تان وجود دارد باید آن را یک علامت هشدار بزرگ درنظر بگیرید

_ویژگی‌های مواد دفعی؛ سلامت روده‌ها
رنگ زرد مدفوع می‌تواند نشانه چربی اضافی به دلیل یکی از اختلالات سوء جذب ازجمله بیماری سلیاک باشد؛ رنگ سیاه یا قرمزنیز گاهی از خون ریزی معده یا روده حکایت می‌کند. ادرار کم‌رنگ نشانگر شرایط خوب سلامت است و رنگ زرد تیره آن ممکن است به معنای کمبود آب بدن

_ابروها؛ سلامت تیروئید
اگر متوجه کم‌پشت شدن غیرمعمول ابروهای‌تان شدید، بهتر است آن را از علایم کم‌کاری تیروئید بدانید

_تغییرات دمایی بدن؛ سلامت گردش خون
گرمای بیش از حد، استرس و خوردن غذای بسیار تند ممکن است باعث برافروختگی صورت، قرمزی گونه‌ها و بینی شود. این شرایط بدان معنی است که رگ‌های خونی در حال گشاد شدن هستند و این نشانه خوبی نیست، به خصوص اگر بین ۳۰ تا ۵۵ سال سن دارید. سرد بودن دست‌ها و پا‌ها هم نشانه ضعف گردش خون است که می‌تواند به بیماری رینود (شرایطی است که قسمت‌هایی از بدن مانند انگشتان دست و پا، نوک بینی و گوش‌ها بی‌حس و سرد می‌شود) منجر شود.

_شاخص توده بدنی؛ سلامت وزنی
ب.ام.آی طبیعی عددی بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ است. اگر ب.ام.آی شما بین ۲۵ تا ۳۰ باشد در ردیف افراد دارای اضافه وزن قرار می‌گیرید و ب.ام.آی بالاتر از ۳۰ به این معناست که در گروه افراد چاق قرار دارید.

_نسبت دور کمر به باسن؛ چاقی شکمی

نتایج بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد نسبت دور کمر به دور باسن ۸۵/۰ یا کمتر برای زنان و ۹/۰ یا کمتر برای مردان نشان‌دهنده سلامت بیشتر و باروری بالاتر است.
بالا بودن این نسبت می‌تواند یکی از نشانه‌های اضافه وزن و چاقی باشد که از مهم‌ترین خطرات برای سلامتی به شمار می‌رود.

سازمان بهداشت جهانی نسبت دور کمر بالاتر از یک را برای مردان و زنان به عنوان مقیاس چاقی شکمی و عامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیگر بیماری‌های مرتبط با اضافه وزن تعیین کرده‌است.
برای اندازه‌گیری این نسبت، اندازه دور مفصل ران را که از پهن‌ترین قسمت باسن عبور می‌کند و محیط دور کمر را که باریک‌ترین قسمت کمر و درست بالای ناف است، اندازه‌گیری و اندازه دور کمر را بر اندازه دور باسن تقسیم کنید.

_رنگ کف دست و چهره؛ کم‌خونی
کمبود آهن در خون معمولا با تغییرات قابل مشاهده در بدن همراه است. بررسی‌های ساده‌ای که خودتان می‌توانید انجام دهید شامل بررسی قرمزی لثه، کف دست و قسمت داخلی پلک هاست. اگر هر یک از این موارد از حد معمول کم رنگ‌تر به نظر برسند، بهتر است با پزشک‌تان برای انجام آزمایش خون مشورت کنید.

روزنامه خراسان
مترجم:یاسمین مشرف
منبع: everydayhealth
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − یک =