February 21, 2020 at 02:00PM

@zhuanchannel
کاهش بیماری‌های همه‌گیر با شستن دست‌ها

‌به گفته سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، شستن دست بسیار مهم است، زیرا میکروب‌ها به راحتی از دست شسته‌نشده به اشیای دیگر مانند نرده‌ها یا سطح میز منتقل می‌شوند، که به نوبه خود می‌تواند افراد دیگر را بیمار کند.

در شرایطی که ویروس کرونا، که اکنون با عنوان کوید-۱۹ شناخته می‌شود، همچنان در حال گسترش است، سازمان‌های بهداشتی از مردم می‌خواهند که برای مهار شیوع این بیماری کشنده، به اقدامات اساسی برای حفظ سلامت خود توجه کنند.

_طبق دستورالعمل نهاد‌های بهداشتی، شما باید دست‌های خود را به مدت «حداقل ۲۰ ثانیه» بشویید تا این اقدام پیشگیرانه موثر باشد.

روش صحیصح شست‌وشوی دست‌ها به صورت زیر است:

طبق دستورالعمل سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، باید در روز چندین بار و هر بار به مدت حداقل ۲۰ ثانیه دستان خود را با آب و صابون بشویید، مخصوصاً بعد از دستشویی رفتن، قبل از غذا خوردن، و بعد از پاک کردن بینی، و سرفه یا عطسه کردن.

این نهاد همچنین به افراد توصیه می‌کند که قبل از تهیه غذا، در طول فرآیند تهیه غذا و بعد از آن، قبل از غذا خوردن، قبل و بعد از مراقبت از شخصی که دچار استفراغ یا اسهال است، قبل و بعد از معالجه بریدگی یا زخم، بعد از تعویض پوشک، پس از لمس حیوانات، خوراک حیوانات یا فضولات آن‌ها، پس از دست زدن به غذا یا داروی حیوانات خانگی و بعد از دست زدن هرگونه زباله، دستان خود را بشویند.

برای شستن صحیح دستان، سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها پیشنهاد می‌کند که این پنج مرحله را انجام دهید: خیس کردن، کف یا صابون زدن، مالیدن، آب کشیدن، خشک کردن.

ابتدا، دستان خود را با آب تمیز و جاری خیس کنید، سپس شیر آب را ببندید و به دست‌هایتان صابون بزنید. اکنون، دستان صابونی خود را به هم بمالید. در این مرحله، باید پشت دست، بین انگشتان و زیر ناخن‌های خود را با صابون تمیز کنید.

طبق دستورالعمل سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، بعد از آن که تمامی قسمت‌های دست را با کف صابون پوشاندید، باید حداقل به مدت ۲۰ ثانیه یا تقریباً مدت زمان لازم برای خواندن ترانه «تولدت مبارک» دست‌هاتیان را خوب به هم بمالید.

پس از پایان مرحله مالیدن، باید دست‌هایتان را با آب تمیز بشویید و سپس با حوله تمیز یا خشک‌کن برقی خشک کنید.

اگرچه شستن دست‌ها با صابون و آب موثرترین روش برای کشتن میکروب‌هاست، در صورت عدم دسترسی به آب یا صابون، سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه می‌کند از یک ضدعفونی کننده الکلی دست استفاده کنید که حداقل ۶۰ درصد الکل داشته باشد.

براساس دستورالعمل سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، برای استفاده مؤثر از ماده ضدعفونی کننده دست، باید آن را روی کف دست بریزد و دستان خود را به هم بمالید. سپس باید ژل ضدعفونی را روی تمامی سطح دست خود بمالید تا وقتی که خشک می‌شود. این فرایند معمولا باید حدود ۲۰ ثانیه طول بکشد.

به گفته محققان مؤسسه فناوری ماساچوست، شستن دست‌ها به روش صحیح در فرودگاه‌ها می‌تواند شیوع بیمار‌های همه‌گیر مانند کرونا را تا ۶۹ درصد مهار کند.

کریستوس نیکولایدس، از مؤلفین این تحقیق، می‌گوید، طبق برآورد تیم تحقیقاتی او در حال حاضر به طور متوسط تنها ۲۰ درصد از مردم در فرودگاه‌ها دست‌هایشان تمیز است، و «۸۰ درصد دیگر به طور بالقوه تمام چیز‌هایی را که لمس می‌کنند، به میکروب‌هایی که روی دست‌های خود دارند آلوده می‌کنند.»

توصیه های دیگر:

_ در هنگام بیماری در خانه بمانید، هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی بپوشانید و بعد دستمال را در سطل زباله بیندازید، و با اسپری تمیز کردن اشیا و سطوحی را که مدام لمس می‌شوند، تمیز و ضدعفونی کنید.

_سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند که همواره به اندازه حدود یک متر، بین خود و دیگران فاصله حفظ کنید، مخصوصا با کسانی که علایم بیماری را دارند

_با این که ممکن است شاهد افزایش تعداد افرادی باشید که ماسک به صورت می‌زنند، سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، به افرادی که ناخوش احوال نیستند توصیه نمی‌کند که برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا ماسک بزنند.
تا امروز، این ویروس در سراسر جهان بیش از ۱۶۰۰ نفر را کشته و ۴۴۶۵۳ نفر را مبتلا کرده است.

منبع: ایندیپندنت
ترجمه:فرادید
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 19 =