February 23, 2020 at 02:00PM

@zhuanchannel
حقایقی شگفت‌انگیز درباره موضوعات مختلف

_ پشه‌ها دندان دارند! البته نه مثل مروارید‌های سفید درون دهان، بلکه ۴۷ دندان نوک تیزمانند که بر روی خرطوم آن‌ها قرار دارند. این دندان‌ها به پشه‌ها کمک می‌کنند تا بافت پوست را بشکافد و خرطوم خود را به داخل آن فرو برند.

_ فضانوردان ادعا می‌کنند که فضا بویی شبیه استیک کباب شده دارد.

_ اگر یک بطری شیشه‌ای را مجدداً بازیافت کنید، به اندازه کافی انرژی خواهید داشت تا تلویزیون خود را به مدت ۴ ساعت روشن نگه دارید.

_ شترمرغ‌ها سر خود را در ماسه پنهان نمی‌کنند. در یک مطالعه، در طی بیش از ۸۰ سال، ۲۰۰هزار شترمرغ مورد نظارت قرار گرفتند و هیچ یک از آن‌ها سر خود را در ماسه پنهان نمی‌کردند! این افسانه از آنجا می‌آید، زیرا شترمرغ‌ها سوراخ‌هایی را در زمین حفر می‌کنند و از آن‌ها به عنوان لانه استفاده می‌کنند. این پرنده پس از تخم گذاری، مرتباً سر خود را در سوراخ می‌کند و تخم‌ها را می‌چرخاند؛ و به نظر می‌رسد که سر خود را شن و ماسه پنهان کرده است!

_ تشک‌هایی که چند سال استفاده شده به دلیل چیز‌هایی که در مدت استفاده از آن‌ها به خود می‌گیرند، از تشک‌های نو سنگین‌تر هستند. این زباله‌ها شامل پوست مرده، ذرات گرد و غبار، مو‌های انسان و حیوانات، خاک و موارد دیگر است که احتمالاً نمی‌خواهید در مورد آن‌ها بشنوید!

_ _ کتابخانه اصلی دانشگاه ایندیانا هر سال حدود ۲.۵ سانتیمتر به زمین فرو می‌رود. مهندسان وقتی این کتابخانه را ساختند، فراموش کردند وزن کتاب‌های داخل ساختمان را نیز در نظر بگیرند!

_ «یک لحظه» فقط یک عبارت گفتاری نیست. این عبارت یک واحد زمان واقعی است که در فیزیک مورد استفاده قرار می‌گیرد! اگر در مورد چرخه جریان متناوب در الکتریسیته صحبت کنیم، «یک لحظه» برابر با یک پنجاهم یا یک شصتم ثانیه است. اما این عبارت همچنین می‌تواند برای صحبت در مورد زمان مورد نیاز نور برای طی مسافتی به اندازه یک نوترون استفاده شود. در این حالت یک ثانیه برابر با ۳۰۰،۰۰۰ میلیارد میلیارد «یک لحظه» است!

_ شما می‌توانید رنگین کمان‌ها را بیشتر در صبح یا بعد از ظهر مشاهده کنید. آن‌ها فقط در صورتی رخ می‌دهند که قطرات آب در هوا وجود داشته باشند و خورشید از پشت به آن‌ها بتابد. همچنین زاویه خورشید با افق باید کمتر از ۴۰ درجه باشد.

_ در سیارات مشتری و زحل، باران الماس می‌بارد! هنگام طوفان در این سیارات، رعد و برق باعث می‌شود که متان موجود در جو آن‌ها تجزیه شود. این فرآیند کربن و هیدروژن عنصری را ایجاد می‌کند. در حالی که کربن از آسمان در حال سقوط است، اغلب آن‌ها به هم متصل می‌شوند و گرافیت تشکیل می‌دهند. سپس، هر چه به هسته این سیارات نزدیکتر می‌شوند، افزایش فشار موجب می‌شود تا گرافیت به الماس تبدیل شود.

_حتی هنگامی که به سگتان غذای زیاد هم می‌دهید باز هم چمن می‌خورد، چرا؟! نگران نباشید . این رفتار سگ‌ها کاملا معمولی است! سگ امروزی به دنبال غذایی جایگزین برای گیاهی است که به واسطه شکار می‌خورد، پس به سراغ در دسترس‌ترین گیاه، یعنی چمن می‌رود.

_ تعداد ارگانیسم‌های زنده روی پوست شما از جمعیت کره زمین بیشتر است!

_ فقط دو فصل در اورانوس وجود دارد و آن‌ هم سالی دو بار تکرار می‌شوند. این بدان معنی است که این سیاره دارای دو تابستان و دو زمستان است. از این گذشته، هر یک از این فصل‌ها ۲۱ سال زمینی طول می‌کشد و یک سال کامل در اورانوس برابر با ۸۴ سال بر روی زمین است!

_ گوریل، شامپانزه و کوالا همه اثر انگشت دارند، اما شبیه‌ترین اثر انگشت به انسان را کوالا دارد.

منبع: BrightSide
برترینها_مترجم:رسول گل افلاک
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + یک =