February 27, 2020 at 11:38AM

@zhuanchannel
افزایش خطر ابتلا به ویروس‌ها با استفاده بیش‌ازاندازه مواد ضدعفونی‌کننده دست

برخی از متخصصان پزشکی هشدار دادند که استفاده بیش‌ازاندازه از ضدعفونی‌کننده دست حاوی الکل برای محافظت در برابر کروناویروس جدید می‌تواند به‌طور معکوس خطر عفونت را از طریق اختلالات پوستی افزایش دهد.

به گزارش ژاپن نیوز، شستن بیش‌ازاندازه دست‌ها برای مقابله با ویروس جدید تأثیر منفی خواهد داشت. مواد ضدعفونی‌کننده باعث ساییدگی پوست و ضعیف شدن توانایی آن به‌عنوان سدی برای حفظ رطوبت و پیشگیری از ورود مواد مضر به بدن ‌می‌شود.

استفاده بیش‌ازاندازه ضدعفونی‌کننده‌های مبتنی بر الکل و شستن دست‌ها، فلور طبیعی باکتریایی پوست را از بین می‌برد. این پوشش از حمله عوامل بیماری‌زا مانند نوروویروس جلوگیری می‌کند.

سازنده محصولات شیمیایی Kao ژاپن اظهار کرد: "مطمئنا برای کاهش انتقال ویروس جدید ، لازم است که دست‌ها را بشویید و از ضدعفونی‌کننده‌های دستی استفاده کنید، اما زیاده‌روی در هر چیزی خوب نیست."

در توکیو، ضدعفونی‌کننده‌های دستی مبتنی بر الکل در داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها به‌راحتی فروخته می‌شوند، زیرا متخصصان مراقبت‌های بهداشتی تاکید کرده‌اند که اقدامات پیشگیرانه در برابر کروناویروس جدید مانند اقدامات ضد آنفلوانزا و سرماخوردگی است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، کار و رفاه، تعداد موارد گزارش‌شده ابتلا به آنفلوانزا طی یک هفته از16 فوریه، در حدود 40 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته و به 37198 نفر رسیده است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته 61992 مورد بوده است.

الکل که به خاصیت ضدعفونی‌کننده مشهور است، اغلب برای حفظ دست در مقابل باکتری‌ها و ویروس‌ها استفاده می‌شود. بااین‌حال ضدعفونی کردن با الکل موجب محروم شدن پوست از روغن و آب‌شده و دست‌ها را خشن و زبر می‌کند.

شستشوی بیش‌ازحد دست‌ها با مواد شیمیایی باعث ایجاد مشکلات پوستی و تحریک پوست می‌شود. هنگامی‌که عملکرد سد طبیعی پوست مختل شود، در مقابل تحریک آسیب‌پذیرتر شده و زبرتر می‌شود.

وی گفت: "پوست خشک و آسیب‌دیده می‌تواند به کانون باکتری‌های بیماری‌زا تبدیل شود و همچنین خطر ورود ویروس‌ها به بدن را از طریق بریدگی در پوست افزایش دهد."

این سازنده محصولات شیمیایی توصیه می‌کند: "برای جلوگیری از عفونت، روش مؤثر شستن دست‌ها با مقدار متوسط صابون بیش از 30 ثانیه بهتر از شستن مکرر و غیراصولی دست‌هاست."

وی علاوه بر این، از مصرف‌کنندگان خواست که بعد از شستن، دست خود را با دستمال‌کاغذی یا حوله تمیز، خشک کنند، زیرا شرایط مرطوب می‌تواند منجر به اختلالات پوستی شود و نفوذ عوامل بیماری‌زا ازجمله ویروس‌ها را از طریق دست آسان‌تر کند.

وی در ادامه افزود: استفاده از لوسیون یا کرم حاوی مواد مرطوب‌کننده برای جلوگیری از خشک شدن دست و تقویت عملکرد آن ضروری است.ایسنا

لینک مقاله ی اصلی به زبان انگلیسی:
https://japantoday.com/category/national/focus-overreliance-on-hand-sanitizers-may-increase-risk-of-virus-infection
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 14 =