March 1, 2020 at 08:00PM

@zhuanchannel
عمر ویروس‌های کشنده در جهان؛ کرونا چقدر می‌ماند؟!

جهان با بیماری‌های واگیردار زیادی سروکار داشته است. هراس از شیوع بیماری هایی، چون جنون گاوی، آنفلوآنزای مرغی، آنفلوآنزای خوکی، کرونا سارس، کرونا مرس، ابولا و زیکا از یاد نرفته و حالا سراسر جهان از کرونای جدیدی موسوم به کووید ۱۹ در وحشت به سر می‌برد.
گفته می‌شود این احتمال وجود دارد که کووید ۱۹ با گرم شدن هوا از بین برود.
با این حال تجربه عمر ویروس‌های دیگری که در سال‌های گذشته شیوع پیدا کرده و کشته‌های زیادی هم داشته است، نشان می‌دهد عمر فراگیری ویروس‌ها زمان کوتاهی دارد که تعدادی از آن‌ها را باهم مرور می‌کنیم:

_ابولا
عمر فراگیری ویروس: حدود ۱۰ ماه
احتمال مرگ در صورت ابتلا: ۹۰ درصد

ویروس ابولا یک انگل میکروسکوپی است که درون سلول‌های میزبان تکثیر می‌یابد. اولین نمونه ابتلا به ابولا یا تب خون‌ریزی ابولا در سال ۱۹۷۶ مشاهده شد. این بیماری اولین بار در روستا‌های دور آفریقای مرکزی در نزدیکی جنگل‌های بارانی استوا، شیوع یافت، اما گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد این بیماری در دوران اخیر در مناطق شهری نیز شیوع پیدا کرده است.
این بیماری خطرناک، ناشی از ویروسی است که ابتدا از جانوران وحشی به انسان انتقال پیدا می‌کند و بعد از انسان به انسان.
در سال ۲۰۱۴ این ویروس مجدد از گینه شروع شد و به کشور‌های همسایه راه یافت و طی حدود ۱۰ ماه کشور‌های زیادی را درگیر کرد. این بیماری ابتدا باعث تب ناگهانی، ضعف شدید، درد عضلانی و گلودرد می‌شود.
علایم بعدی استفراغ، اسهال و خون ریزی داخلی و بیرونی است. بیماران معمولا در اثر کم آبی شدید و نارسایی اندام‌های متعدد بدن جان خود را از دست می‌دهند.

_کرونا سارس
عمر فراگیری ویروس: حدود ۴ ماه
احتمال مرگ درصورت ابتلا: ۱۰ درصد

این ویروس در سال ۲۰۰۳ اپیدمی و فراگیر شد و در حدود چهار ماه جان ۷۷۴ نفر را گرفت. این ویروس که از خانواده کروناهاست به دلیل تغییرات ژنتیکی باعث ایجاد سندروم شدید حاد تنفسی می‌شود.
سارس در چین شروع و به سرعت در ۱۷ کشور شایع شد. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، این ویروس با تلفات ۹.۶ درصدی به جز کشور‌های آسیایی، به کانادا و آمریکا هم رسید.
این ویروس هم مثل کرونا کووید ۱۹ اول در خفاش دیده شد، اما بعد به گربه‌های ولگرد منتقل شد و بعد هم به انسان رسید.
بسیاری کرونا کووید ۱۹ را بسیار شبیه به سارس دانسته اند. بیماران مبتلا به این ویروس، علایم اولیه شبیه آنفلوآنزا را دارند. تب، خستگی، بدن درد، سرفه و گلودرد و علایم تنفسی مانند تنگی نفس و دشواری تنفس و تب ۳۸ درجه و سرفه خشک از علایم مبتلایان این ویروس است.

_کرونا مرس
عمر فراگیری ویروس: کمتر از ۲ ماه
احتمال مرگ درصورت ابتلا: ۳۴ درصد

سال ۲۰۱۴ ویروس دیگری از خانواده کرونا کشف شد که تاکنون ۲۵۰۰ نفر را مبتلا کرده که ۸۵۸ نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده اند. این ویروس که اولین بار در عربستان دیده شده، از طریق رابطه انسان با شتر به انسان سرایت می‌کند.

_نیپاه
عمر فراگیری ویروس: حدود ۱۲ ماه
احتمال مرگ درصورت ابتلا: ۷۵ درصد

این ویروس برای نخستین بار در سال ۱۹۹۸ در قریه مالزیایی «سونگای نیپاه» کشف و نامش نیز از همان جا گرفته شده است. پس از شیوع این ویروس، تقریبا ۳۰۰ تن به آن مبتلا شدند.
در عرض یک سال بیش از ۱۰۰ تن از مبتلایان جان باختند.
بیشتر، خفاش‌های میوه خوار به این ویروس مبتلا می‌شوند، اما حیوانات دیگری مانند خوک، گاو و حتی انسان‌ها نیز به آن مبتلا شده اند.

پس از این اتفاق، مقام‌های مالزیایی دستور کشتن میلیون‌ها خوک را صادر کردند. سازمان بهداشت جهانی این بیماری مشترک میان انسان و دام را جزو خطرناک‌ترین بیماری‌های در حال ظهور اعلام کرده.
نشانه‌های این بیماری شامل مشکلات تنفسی و سردرگمی ذهنی است.

_زیکا
عمر فراگیری ویروس: حدود ۹ ماه
احتمال مرگ درصورت ابتلا: حدود ۲۰ درصد

نام این ویروس از جنگل زیکا در اوگاندا گرفته شده، جایی که ویروس برای اولین بار در سال ۱۹۴۷ یک نفر را به کام مرگ کشاند.
عامل انتقال زیکا پشه‌های آئدس هستند که آن را به نام پشه ببر آسیایی نیز می‌شناسند.
یک نفر از هر پنج انسانی که آلوده به ویروس زیکا باشد، قطعا فوت خواهد کرد.
شایع‌ترین علایم زیکا عبارتنداز: تب، راش پوستی (دانه‌های سرخ روی پوست)، سردرد، درد مفاصل و قرمزی چشم.

_ماربورگ
عمر فراگیری ویروس: حدود ۲۱ ماه
احتمال مرگ درصورت ابتلا: ۸۸ درصد

نام این ویروس به این دلیل ماربورگ گذاشته شده که اولین بار در شهری به همین نام در آلمان آن را تشخیص دادند. این ویروس در انسان و میمون‌ها دیده شده است. نشانه‌های این بیماری، از جمله تب بالا، سردرد شدید و درد عضلات، بی‌مقدمه ظاهر می‌شود و به سرعت پیشرفت می‌کند و به مشکلات گوارشی، رخوت شدید و خون‌ریزی می‌انجامد.
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =