March 2, 2020 at 02:00PM

@zhuanchannel
حقایقی جالب که شاید دید شما را به جهان تغییر دهد

_ «تنبل ها» کندترین حیوانات جهان هستند
یک ماه طول می‌کشد تا این پستانداران یک برگ را هضم کنند! بیشتر آن‌ها نیز فقط هفته‌ای یک بار به مدفوع می‌کنند!

_ احساس سوزشی که در دهان بعد از خوردن فلفل‌های تند دارید ناشی از یک ترکیب شیمیایی خاص در آن‌ها است که حسگر‌های عصبی شما را به این باور می‌رساند که در حال سوختن می‌باشند.

_ می‌دانید چرا سرآشپز‌ها آن کلاه‌های سفید بلند را می‌پوشند؟ به این کلاه «توک» گفته می‌شود و تعداد چینها در چنین کلاهی (که معمولاً ۱۰۰ عدد است) نشانگر تجربه یک سرآشپز است.

_ آیا تا به حال هنگام گوش دادن به موسیقی مو‌های بدنتان سیخ شده است؟! در این حالت مغز شما «دوپامین» آزاد می‌کند که یک ترکیب شیمیایی است که باعث ایجاد لذت می‌شود.

_ اگر به گربه‌ها حساسیت و آلرژی دارید، این را نیز در نظر بگیرید: گربه‌ها همچنین می‌توانند به شما حساسیت داشته باشند! تنها دلیلی که این آلرژی آنقدر‌ها به چشم نمی‌آید یا برجسته نیست این است که ریزش مو‌های بدن شما به اندازه گربه‌ها نیست.

_ اگر دقت کرده باشید، آسانسور‌ها هنگامی که به طبقه مورد نظر می‌رسند یک زنگ (دینگ) را برای اطلاع شما پخش می‌کنند. اگر به دقت گوش کنید، ممکن است متوجه شوید که برخی از آسانسور‌ها تعداد متفاوتی از زنگ‌ها را تولید می‌کنند. معمولاً، یک زنگ به معنای این است که آسانسور در حال بالا رفتن است و دو زنگ نشان دهنده پایین آمدن آسانسور است.

_ حتماً متوجه شده اید که هر چه هوای بیرون سردتر باشد، وقتی روی برف‌ها گام برمی دارید صدای بلندتری ایجاد می‌شود. این اتفاق می‌افتد، زیرا وقتی که قدم برمی دارید، برف فشرده می‌شود و دانه‌های یخی کوچک بر روی یکدیگر ساییده می‌شوند. هرچه درجه حرارت پایین‌تر باشد، اصطکاک بین یخ‌ها بیشتر می‌شود و صدایی بلندتر تولید می‌شود.

_ گربه‌های بالغ، تنها برای ارتباط برقرار کردن با ما انسان‌ها «میو» می‌کنند.دانشمندان حتی دریافته اند که این حیوانات در هنگام ارتباط با انسان، متقلب‌های بزرگی هستند! گربه‌ها می‌توانند گام صدای خود را طوری تغییر دهند به طوری که بیشتر شبیه گریه نوزادان می‌شود تا از این طریق غذا و توجه بیشتری را دریافت کنند

_چشمان گوزن شمالی در تابستان از طلایی به رنگ آبی در زمستان تغییر می‌کند. چنین تغییر رنگی دید حیوانات را بهبود می‌بخشد، زیرا بر نحوه بازتاب نور از طریق شبکیه تأثیر می‌گذارد.

_ برس‌های پله برقی‌ها برای تمیز کردن کفش‌های ما طراحی نشده اند.
آن‌ها به دلایل ایمنی بسیار مهمتری اختراع شده اند. بین قسمت پله‌ها و دیواره پله برقی شکاف وجود دارد که اگر چیزی مانند یک تکه لباس، داخل این شکاف شود، ممکن است در پیچ و خم موتور‌ها و چرخ دنده‌ها گیر کند.
برس‌های پله برقی با ترساندن شما از نزدیک شدن شما به لبه‌ها جلوگیری می‌کند و از بروز چنین حوادثی جلوگیری می‌کنند.

_. فقط یک صاعقه، انرژی کافی را برای یک توستر فراهم می‌کند تا ۸۴هزار دقیقه کار کند که برای طبخ تقریباً ۱۰۰هزار قطعه نان تست کافی است.

_ صدای خروس‌ها می‌تواند فوق العاده بلند باشد و سؤال این است: «اگر این صدای کر کننده درست از میان منقارشان بیرون بیاید، چگونه ناشنوا نمی‌شوند؟ جواب ساده است .
آن‌ها یک مکانیسم طبیعی دارند که به عنوان گوشواره داخلی کار می‌کند! هنگامی که یک خروس منقار خود را باز کرده و آماده خواندن می‌شود، کانال‌های شنوایی آن‌ها بسته می‌شوند و هیچ صدایی نمی‌تواند وارد شود.

_ حس بویایی سگ‌ها نسبت به انسان‌ها بسیار قویتر است. اما وقتی نوبت به حس چشایی می‌رسد، در انسان‌ها با اختلاف زیاد نسبت به سگ‌ها بهتر است. در حالی که شما می‌توانید از بیش از ۹۰۰۰ جوانه چشایی استفاده کنید، اما سگ شما فقط ۱۷۰۰ عدد از آن‌ها را دارد.

_ حلقه‌های تنه درخت نه تنها می‌توانند به شما بگویند یک درخت چند ساله است، بلکه همچنین بیانگر این است که آب و هوا در طول عمر درخت چگونه تغییر کرده است. حلقه‌های درخت در سال‌های خشکسالی باریک‌تر و در سال‌های پرباران پهن‌تر می‌شوند.

_ انواع فوبیا و ترس‌های عجیب و غریب وجود دارد، و دکستروفوبیا یکی از آنهاست. افرادی که به این فوبیا مبتلا هستند، از اشیاء و چیز‌هایی که در سمت راست آنهاست، می‌ترسند!

حقایقی جالب که دید شما به جهان را تغییر می‌دهد!
@bartarinha_news
منبع: BrightSide
مترجم:رسول گل افلاک
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =