March 3, 2020 at 10:20PM

@zhuanchannel
تازه‌ترین سوال‌وجواب‌ها درباره‌ی ویروس کرونا

_دوره نهفتگی ویروس جدید کرونا چقدر است؟
دوره نهفتگی به مدت زمان بین ابتلا به بیماری و بروز علائم آن گفته می‌شود. تخمین‌های جاری حاکی از آن هستند که علائم COVID-۱۹ معمولا در بیشتر موارد در عرض پنج روز یا کمتر بروز می‌کنند، اما این طیف می‌تواند بین یک و ۱۴ روز باشد.

_علائم ویروس جدید کرونا چیست؟
تب، سرفه‌های خشک و مشکل در تنفس و گاهی سینه پهلو، از شایع‌ترین علامت‌های COVID-۱۹ هستند. گزارش‌هایی مبنی بر علائم گوارشی (تهوع، استفراغ یا اسهال) پیش از بروز علائم تنفسی نیز وجود دارند، اما این ویروس جدید اساسا یک ویروس تنفسی است.

افرادی که این ویروس را دارند ممکن است هیچ علامت بارزی نداشته باشند یا علائم می‌توانند در طیف خفیف تا شدید قرار بگیرند. در برخی موارد، ویروس جدید کرونا می‌تواند کُشنده باشد.

بیشتر افرادی که به این ویروس دچار می‌شوند، بهبود می‌یابند.

_دوره‌ی ریکاوری برای افراد گوناگون است. در مورد کسانی که شدت بیماری‌شان زیاد نیست، دوره‌ی ریکاوری می‌تواند چیزی شبیه آنفلوآنزا باشد.
افرادی که علائم خفیفی دارند ممکن است در عرض چند روز خوب شوند.
کسانی که دچار سینه پهلو می‌شوند به مدت زمان بیشتری برای ریکاوری نیاز دارند.
در موارد شدیدتر که بیماری بسیار خطرناک می‌شود، بیمار ممکن است به ماه‌ها زمان برای بهبودی نیاز داشته باشد یا اینکه فوت کند.

_آیا ویروس کرونا می‌تواند روی پارچه، فرش و یا سایر سطوح نرم زنده بماند؟ روی سطوح سخت چطور؟
هنوز شواهدی مبنی بر اینکه COVID-۱۹ بتواند از سطوح نرم مانند پارچه یا فرش به انسان منتقل شود وجود ندارد.

چیزی که تا حدود زیادی از آن اطمینان داریم این است که ویروس جدید کرونا می‌تواند روی سطوحی که مکررا لمس می‌شوند، مانند دستگیره‌ی در، وجود داشته باشد و اطلاعات اولیه حاکی از آن هستند که ذرات ویروس می‌توانند دو ساعت تا نُه روز زنده بمانند.
به همین دلیل رعایت نکات بهداشتی و پیشگیرانه مانند مکررا شستن دست‌ها با آب و صابون یا استفاده از ضد عفونی کننده‌ی الکلی، و ضد عفونی کردن مکرر سطوحی که زیاد لمس می‌شوند با اسپری‌های تمیز کننده‌ی خانگی، ایده‌ی بسیار خوبی است.

_آیا ممکن است با خوردن غذایی که دیگران تهیه کرده‌اند کرونا بگیریم؟

تا الان دیگر همه‌ی ما راه‌های انتقال COVID-۱۹ را می‌دانیم. ویروس‌های کرونا از جمله COVID-۱۹ در مدفوع بعضی از بیماران دیده شده‌اند، بنابراین در حال حاضر نمی‌توانیم احتمال انتقال این ویروس‌ها از طریق غذایی که افراد آلوده تهیه کرده‌اند را رد کنیم. این ویروس احتمالا با پختن غذا از بین می‌رود.

_آیا دارو درمانی برای ویروس جدید کرونا وجود دارد؟
تاکنون هیچ داروی ضد ویروس بخصوصی برای این ویروس جدید موجود نیست؛
بنابراین تمام درمان‌های فعلی جنبه‌ی کمکی دارند. یعنی شامل رساندن مایعات به بدن، دارو برای پایین آوردن تب و در موارد شدید تامین اکسیژن می‌شود.

_ویروس جدید کرونا تا چه اندازه کُشنده است؟
هنوز دقیقا نمی‌دانیم. اما علائم نشان می‌دهند خیلی از افرادی از موارد خفیف این بیماری محسوب می‌شوند، بدون درمان خاصی بهبود می‌یابند.
در اوایل شروع این اپیدمی، به نظر می‌رسید تقریبا ۲۰ درصد از موارد COVID-۱۹ شدید بوده‌اند.
افراد دچار سندرم حاد تنفسی می‌شدند، که باعث می‌شد کیسه‌های هوایی ریه‌های‌شان پُر از مایعات شود و در نتیجه اکسیژن کافی نتواند به جریان خون برسد.
در ۲۵ فوریه ۲۰۲۰، موارد تائید شده و گزارش شده و آمار مرگ و میر در چین حاکی از نرخ مرگ و میر در حدود ۳ درصد بوده

_اگر کودک‌تان تب دارد و سرفه می‌کند چه باید بکنید؟
اگر امکان تماس با پزشک کودک‌تان را دارید با او تماس بگیرید و علائم را به او توضیح بدهید.
مایعات فراوان به کودک بدهید، از استامینوفن یا ایبوپروفن برای کنترل تب او استفاده کنید (در مورد دوز مناسب از پزشک کودک‌تان سوال کنید)

از دستگاه بخور استفاده کنید تا گرفتگی بینی کودک تان کمتر شود، برای بچه‌های زیر ۶ سال سعی کنید استفاده از دارو‌های OTC را محدود کنید تا دچار عوارض جانبی نشود.
برای بچه‌های بالای یک سال می‌توانید از شربت عسل برای تسکین سرفه استفاده کنید و با قطره آبنمک، گرفتگی بینی را کاهش دهید. کودک‌تان باید به اندازه کافی استراحت کند

_حواس‌تان به این علائم هشداردهنده باشد:

_هر گونه مشکلی در تنفس (تنفس تند یا سخت، تو رفتگی در اطراف گردن یا دنده‌ها، کبود یا رنگ پریده به نظر رسیدن)

_ سرفه‌های شدیدی که متوقف نمی‌شوند
تب بالا که با استامینوفن یا ایبوپروفن پایین نمی‌آید
_ خواب آلودگی غیرعادی
– درد و ناراحتی که تسکین نمی‌یابد
_ امتناع از مصرف مایعات یا هر گونه علامتی از دهیدراته شدن بدن (خشکی دهان، گریه‌ی بدون اشک، ادرار نکردن دست کم هر ۶ ساعت یک بار)

منبع: health.harvard
مترجم:هدی بانکی
مجله هنرى ژوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =